Jak się sprawdza topowa, profesjonalna karta graficzna AMD? Jeden z użytkowników serwisu WCCFTech postanowił to sprawdzić w praktyce.
Za nami premiera karty graficznej AMD Radeon Vega Frontier Edition, a więc pierwszej konstrukcji z nowej rodziny Vega. Jak się spisuje nowy akcelerator?
Radeon Vega Frontier Edition to konstrukcja zaprojektowana z myślą o profesjonalistach, więc producent nie udostępnił sampli testowych redakcjom branżowym. Nową kartę postanowił jednak przetestować jeden z użytkowników serwisu WCCFTech, który nabył ją w brytyjskim sklepie ScanUK (jej cena to 999 dolarów)
Do przetestowania akceleratora wykorzystał on komputer z procesorem Intel Core i7-4790K, 2x 8 GB pamięci DDR3 2133 MHz CL11, płytą główną ASUS ROG Maximus VII Impact i zasilaczem o mocy 550 W. Całość działała pod obsługą systemu Windows 10 Pro 64-bit i sterowników Radeon Sofware Crimson Edition 17.6.
Radeon Vega Frontier Edition wykorzystuje układ graficzny Vega 10 wyposażony w 4096 procesorów strumieniowych oraz 16 GB pamięci HBM2 4096-bit. W przypadku wersji z chłodzeniem powietrznym (a obecnie tylko taka jest dostępna w sprzedaży) taktowania wynoszą 1600 MHz dla rdzenia i 945 MHz dla pamięci VRAM.
Sterowniki Radeon Pro (w trybie Radeon Pro Mode)
Co prawda Radeon Vega Frontier Edition nie jest kartą typowo zaprojektowaną z myślą o graniu, ale w sterownikach można przełączyć ją w tryb Gaming Mode (oprócz tego dostępny jest również Radeon Pro Mode dla profesjonalistów). Jak wypada pod względem wydajności? Tutaj jest różnie, bo praktycznie przy każdym uruchomieniu benchmarka 3DMark podawany jest inny wynik (być może jest to spowodowane wczesną wersją sterowników, nieodpowiednim chłodzeniem akceleratora i/lub zbyt słabym zasilaczem).
W trybie Fire Strike składowa GPU Score maksymalnie wynosi 22 986 punktów, co plasuje ją mniej więcej na poziomie mocno podkręconych wersji GeForce GTX 1080 (np. MSI GeForce GTX 1080 Gaming X). Dla porównania GeForce GTX 1080 Ti osiąga tutaj około 29 400 punktów
W trybach Fire Strike Extreme i Ultra jest to odpowiednio 10 585 i 5336 punktów, co również można porównać do mocno podkręconych modeli GeForce GTX 1080. GeForce GTX 1080 Ti może się pochwalić wynikami na poziomie 14 400 i 7100 punktów.
Opłacalność zakupu Radeona Vega Frontier Edition z myślą o grach nie wygląda najlepiej, bo modele GeForce GTX 1080 można kupić za koło 600 dolarów, a GeForce GTX 1080 Ti za 700-750 dolarów.
Pozostało jedynie przypomnieć, że cywilny Radeon RX Vega ma zadebiutować podczas targów SIGGRAPH 2017 (te odbywają się w dniach 30 lipca – 3 sierpnia 2017). Można oczekiwać, że model ten będzie oferować ciut wyższą wydajność w grach i do tego będzie tańszy.
Źródło: WCCFTech, VideoCardz
Komentarze
20*16GB HBM2, te pamięci będą miały swoją cenę, gdy większość użytkowników ma monitory 1920x1080 więc dobrze by było jak by wpuścili tańszą wersje z 8GB HBM2
Może więc gracze chcą się dowiedzieć jaka będzie wydajność kart cywilnych? Tyle, że karty pro chodzą na niższych zegarach niż cywline, żeby zachować większą stabilność, a ich sterowniki nie są dla gier zoptymalizowane. Test tej karty w 3Dmark daje więc prawdopodobnie istotnie słabsze wyniki niż Vega dla graczy.
Czy ktoś z Was dałby 1000$ za takiego kartofla ? jak to wygląda... obciach na maksa ;S
do zamkniętej serwerowni... niech tam sobie liczy... :D
Procesor cienizna, ram zamulony i na dodatek słabiuteńki zasilacz...co tu dużo pisać.
Jeżeli karta wpadnie przypadkiem w wasze ręce to
czekam na testy od Benchmark - jakiś Ryzen, szybkie pamięci i porządny zasilacz...dacie radę :)
http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2016/12/NVIDIA-Pascal-Quadro-P6000_Futuremark-3DMark.png
AMD Vega Frontier - 72% szybsza od konstrukcji Nvidii.
AMD rzeczywistość:
AMD Vega Frontier - 10.585 punktów
Nvidia - 14.400 punktów
''...Jak wypada pod względem wydajności? Tutaj jest różnie...''
BAAAAAAA HA HA HA!!!
HUE HUE HUE HUE!!!
A miało być tak pięknie. Ta karta AMD miała zniszczyć serię Quadro, zdefiniować moc profesjonalnych kart i być przy tym tania. Jak tego AMD rozwalają cywilne karty Nvidii, które są tańsze, to co dopiero profesjonalne Quadro zrobi z tą Vegą?
Wyszło tak jak zawsze, czyli AMD ze słabymi i małymi możliwościami musi nadrabiać głośnym rykiem, a Nvidia jest panem i władcą rynku, wydajności, możliwości i bogactwa.