Procesory

Ekstremalne podkręcanie Ryzen 9 5950X - ile można wycisnąć z nowego procesora AMD?

przeczytasz w 1 min.

Jesteśmy po premierze nowych procesorów AMD Ryzen, które podnoszą poprzeczkę w kwestii wydajności – szczególnie ciekawie wypada tutaj topowy model Ryzen 9 5950X, który oferuje wprost rewelacyjne osiągi. Nie oznacza to jednak, że nie można go dodatkowo przyspieszyć.

Do ilu można podkręcić procesor AMD Ryzen 9 5950X?

Ryzen 9 5950X to topowy przedstawiciel nowej serii (plasuje się on jeszcze powyżej przetestowanego przez nas modelu Ryzen 9 5900X). Układ dysponuje 16 rdzeniami i 32 wątkami – bazowe taktowanie wynosi 3400 MHz, natomiast w trybie Boost może ono wzrosnąć nawet do 4900 MHz.

Co ważne, producent pozostawił tutaj odblokowany mnożnik, więc użytkownicy mogą zdecydować się na podkręcenie procesora. Na jaki potencjał możemy liczyć?

AMD Ryzen 9 5950X - podkręcanie procesora
Przy wykorzystaniu dobrego chłodzenia AiO można uzyskać 4,7 GHz (foto: Guru3D)

Według pierwszych testów, w większości przypadków można uzyskać stabilne 4700 MHz na wszystkich rdzeniach. Konieczne jest jednak wykorzystanie bardzo dobrego chłodzenia powietrzem lub zestawu chłodzenia cieczą.

Ekstremalne podkręcanie procesora AMD Ryzen 9 5950X

Oczywiście na tym potencjał procesora się nie kończy, bo przy wykorzystaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia ciekłym azotem można uzyskać jeszcze lepsze wyniki.

AMD Ryzen 9 5950X - ekstremalne podkręcanie procesora

Najwyższy wynik uzyskał tajwański overclocker HiCookie, który zdołał podnieść taktowanie procesora do 6362 MHz (!). Warto jednak zauważyć, że ustawienia były niestabilne. Do tego zegar został zwiększony tylko na jednym rdzeniu.

AMD Ryzen 9 5950X - ekstremalne podkręcanie procesora

Wyniki z platformy HWBot pokazują, że częściową stabilność udaje się utrzymać dopiero po zmniejszeniu taktowania do 5900 – 6000 MHz – w takim przypadku procesor potrafi ukończyć wielowątkowy test Cinebench R20.

Nie da się ukryć, że możliwości nowych procesorów robią spore wrażenie. Producent zastosował ten sam proces litograficzny, ale udało mu się zwiększyć zegary, a do tego poprawić potencjał na przetaktowanie.

Źródło: HWBot, Guru3D, inf. własna

Zobacz więcej o procesorach AMD Ryzen 5000:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BeZeduryBenchmarka
    17
    No fajnie tylko po co pokazywwac wyniki jednego rdzenia, gdzie na calosci to juz wogole sfera marzen, ja swojego staruszka 1950x mam na stale rozkreconego na 4Ghz zalanego woda 25Idle/57stress dziala tak od dwoch lat i nigdy zadnej zwiechy czy problemu i to uznaje za praktyczne OC.
    • avatar
      Obiektor
      1
      Pamietam, ktos tam mowil ze zen 3 ma przebic magiczna bariere dla amd 5ghz w domowych warunkach. ;)
      • avatar
        exodusxxl
        -2
        4.7Ghz?? xD Czyli 1-go kwietnia mamy wcześniej.. A gdzie te bajeczne zapowiedzi 5Ghz na stock??? Udana seria Ryzen bez wątpienia, ale grubo przesadzona.....
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          już od dawna mnie nudzi takie bezsensowne kręcenie zegara. istotniejsze pytanie, o ile wzrosła szybkość pracy? czy to coś oprócz zegarka przeszło jakiś test?

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login