Ryzen Threadripper 2990X - symulacja wydajności na przykładzie Epyc 7601
Jaką wydajność zaoferuje topowy procesor z segmentu konsumenckiego? Niemiecki overclocker der8auer sprawdził to na przykładzie serwerowego modelu Epyc 7601.
Premiera procesorów AMD Ryzen Threadripper 2000 zbliża się coraz większymi krokami, a topowym przedstawicielem nowej serii ma być Ryzen Threadripper 2990X. Jaką wydajność zaoferuje nowy model?
Nieoficjalnie wiadomo, że Ryzen Threadripper 2990X został wyposażony w 32 rdzeni/64 wątki i 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4. Specyfikacja przypomina więc topowe modele z serwerowej serii Epyc 7000 (główna różnica sprowadza się do słabszego kontrolera pamięci – 4-kanałowego zamiast 8-kanałowego).
Niemiecki overclocker Roman „der8auer” Hartung spróbował więc zasymulować wydajność Threadrippera 2990X z modelu Epyc 7601. Za platformę testową posłużyła m.in. płyta główna Supermicro H11SSL-i oraz 4-kanałowy zestaw pamięci Crucial 32 GB DDR4 2666 MHz.
Ze względu na ograniczenia płyty głównej, overclocker odnotował problemy z potencjałem podkręcania jednostki (i przy zastosowaniu tzw. water chillera - chłodzenia wodnego z agregatem chłodniczym).
Na jaką wydajność możemy liczyć? Przy taktowaniu 3,4 GHz w benchmarku Cinebench R15 uzyskano wynik 3867 punktów, więc o około 400 punktów wyższy od konkurencyjnego 18-rdzeniowego/36-wątkowego modelu Core i9-7980XE (dotychczasowego lidera wydajności).
Warto jednak zauważyć, że potencjał serwerowego procesora znacznie ogranicza 4-kanałowy kontroler pamięci. Przy 8-kanałowym zestawie (8x 8 GB) wynik wzrósł do 5224 punktów, a po podkręceniu procesora do 3,8 GHz uzyskano już 5871 punktów.
Jaką wydajność zaoferuje 2990X? Topowe Threadrippery raczej nie będą pracować ze zbyt wysokim taktowaniem, więc realnie powinniśmy się spodziewać około 4500 punktów w Cinebenchu R15 (a po podkręceniu być może nawet ~6000 punktów jak we wcześniejszych przeciekach). Mimo wszystko i tak należy oczekiwać, że nowa jednostka uzyska tytuł króla wydajności platformy konsumenckiej. Tytuł ten będzie jednak się objawiał tylko w profesjonalnych zastosowaniach, mogących wykorzystać potencjał tylu wątków.
Źródło: der8auer @ YouTube
Komentarze
24Aha no i oczywiście ram 2133...
Ja dołożyłem ram i dysk na m.2
Przyszłe gry ale nowej generacji a nie żadne hybrydy zrobią użytek z dużo większej ilości wątków w procesorach a niektórym osobom sądzącym , że nawet nadchodzący 16 wątkowy procesor od Intela starczy przynajmniej na 5 lat od debiutu i tylko GPU będzie mógł zmieniać by zadowalać się najwyższymi ustawieniami w minimum rozdzielczości 4k.
Właśnie nowe obliczenia graficzne w końcu zrobią pożytek z procesora a nie tylko jego części.
Przychodzą kolejne przecieki , że odświeżona architektura Kawy może wyciągać 5.5Ghz na rdzeniu ale to wszystko i tak ulegnie zapomnieniu bo ten TR2 w wersji 64 wątkowej nie jednego przeżyje.
No zesz, co to jest artykul z onetu? A przepraszam, to onet.benchmark.pl. Jak można stękać, ze procesor będzie krolem wydajnosci segmentu profesjonalnego, jesli jest wlasnie dla tego segmnentu dedykowany. Dla kazdego procesora zwyklego segmentu mozna by bylo podsumowaywac, tak ze niestety procesor jest szybki na FB i Onecie ale niestety nie bedzie krolem segmentu profesjonalnego. Portal z charakteru technicznego zmienil sie w porady dla gimbazy, co jest dobre do grania.
32 rdzenie i raptem kilka % lepiej niż 18 Intela, i to w najbardziej sprzyjającym AMD benchmarku?