Procesory

Nowy Ryzen Threadripper odnaleziony w bazie UserBenchmark i GeekBench [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Wygląda na to, ze AMD rzeczywiście pracuje nad trzecią generacją Threadripperów. W sieci odnaleźliśmy ślady 16- i 32-rdzeniowego modelu.

Jesteśmy po premierze trzeciej generacji procesorów AMD Ryzen, ale w planach producenta jest również trzecia generacja modeli Ryzen Threadripper. Jeden z takich układów już pojawił się w bazie benchmarka UserBenchmark.

AMD raczej niechętnie chwali się nowymi jednostkami. Wiadomo jednak, że będą one korzystać z rdzeni Zen 2 wykonanych w 7-nanometrowej litografii i zaoferują 4-kanałowy kontroler pamięci. W kuluarach mówi się o zwiększeniu liczby dostępnych rdzeni do 64, przy zachowaniu kompatybilności z obecną platformą TR4.

AMD Ryzen Threadripper 3. gen ES - UserBenchmark

W bazie benchmarka UserBenchmark pojawiła się inżynieryjna konstrukcja o oznaczeniu AMD 100-000000011-12. Z ujawnionych informacji wiemy, że procesor współpracuje z gniazdem SP3r2 (znanym również jako TR4) i został wyposażony w 16 rdzeni/32 wątki – standardowe taktowanie to 3,6 GHz, natomiast średnia wartość Boost wynosi 4,05 GHz. Oprócz tego zastosowano 4-kanałową konfigurację pamięci DDR4 4x 16 GB 1600 MHz (efektywnie 3200 MHz).

AMD Ryzen Threadripper 2950X - opóźnienia pamięci podręcznych
AMD Ryzen Threadripper 2950X (Zen+) - opóźnienia pamięci podręcznych

AMD Ryzen Threadripper 3. gen ES - opóźnienia pamięci podręcznych
AMD Ryzen Threadripper 3. generacji (Zen 2) - opóźnienia pamięci podręcznych

AMD Ryzen 3900X - opóźnienia pamięci podręcznych
AMD Ryzen 3900X (Zen 2) - opóźnienia pamięci podręcznych

Na ten moment trudno cokolwiek powiedzieć o wydajności procesora. Uwagę na pewno zwracają niższe opóźnienia pamięci podręcznej, co może wskazywać, że nowy model oferuje jej 2-krotnie więcej niż pierwsza i druga generacja Threadripperów.

Aktualizacja 14.08.2019 22:23

AMD Ryzen Threadripper - Geekbench

W bazie Geekbench odnaleźliśmy wpisy z kolejnego procesora Ryzen Threadripper. Tym razem mamy do czynienia z jednostką o oznaczeniu kodowym 100-000000011-11, która została wyposażona w 32 rdzenie/64 wątki o taktowaniu bazowym 3,6 GHz oraz 128 MB pamięci podręcznej L3

Układ osiąga 5677 punktów w trybie jednowątkowym i 94 772 punktów w trybie wielowątkowym, co oznacza wzrost wydajności odpowiednio o 6% i 35% względem modelu Ryzen Threadripper 2990WX (przedstawiciela obecnej generacji, też wyposażonego w 32 rdzenie/64 wątki). Wyniki z benchmaka Geekbench robią wrażenie, niemniej jednak nie należy ich traktować jako miarodajny wyznacznik możliwości procesora.

Aktualizacja 28.08.2019 18:50

W bazie Geekbench pojawiły się kolejne wpisy dotyczące 32-rdzeniowego/64-wątkowego modelu. Tym razem jednak platforma działała pod obsługą systemu Windows 10.

AMD Ryzen Threadripper - wydajność Geekbench

Procesor uzyskał tutaj zbliżone osiągi do 32-rdzeniowego/64-wątkowego modelu Ryzen Threadripper 2990WX - 5523 punkty dla pojedynczego wątku i 68 576 dla wielu wątków. Taki rezultat budzi pewne obawy co do wydajności nowych Threadripperów.

Źródło: UserBenchmark, GeekBench

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Masterpox
    18
    Czy tylko dla mnie ta strona przestała być przejrzysta i czytelna? Od zmiany layoutu wolę czytać newsy u konkurencji....
    • avatar
      d4red3sm
      1
      Mam to samo jak masterpox. Nie przeszkadza mi taki layout strony, a jego wykonanie i niektóre szczegóły. Najgorsze sa te białe kropki - zamiast tego lepsze byłoby jakieś półprzezroczyste tło przy nagłówkach. Widać jakieś problemy z paddingiem - marginesami - nie wszędzie są te same proporcję, a na mobilnej zabiera dużo miejsca. Dla porównania spiders web też nowocześnie ale przemyślane. Widzę dwie opcje albo robiła to osoba z podejściem zadaniowym bez uwzględniania zdrowego rozsądku albo niektóre z tych pomysłów zaproponował ktoś z dowodzących z którymi się nie negocjuje ;)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        No niestety artykuł niskiej jakości. Fajnie że procesor jest. Byłoby to głupie, gdyby Zen2 miał zaistnieć wyłącznie w desktopowych Ryzen3 i serwerowych Epyc2. Update procków laptopowych są tuż tuż, w nich została stara Vega jako iGPU. nie jest taka zła jak to kraczą wszyscy naokoło, na pewno iGPU Vega jest o niebo lepsza od iGPU od Intela. Czyli tylko ThreadRipper by pozostał.

        Fakt faktem, rynek dla ThreadRipper-a jest tu najmniejszy, więc ten procek to by raczej był robiony przy okazji procków Epyc2 :) z powodu bardzo podobnej konstrukcji.

        Jedna rzecz Pawle ci umknęła. Niższe latency do cache L1/L2/L3 nie wynikają z większej ilości cache w nowym threadripper, lecz z tego że w całej serii Zen2 znacznie poprawiono komunikację pomiędzy poszczególnymi komponentami, i opóźnienia komunikacji Zen2 vs Zen1/Zen1+ są o połowę mniejsze. Dodatkowo AMD poradziło sobie z większymi blokami, i nie ma skokowego wzrostu opóźnienia lecz jest on stopniowy, nawet w konsumenckich Ryzen3xxx . Całkiem niedawno czytałem o tym u waszej bliskiej konkurencji: https://pclab.pl/art81337.html

        Te wyniki pokazują, że nowa seria pomimo niewielkiego wzrostu IPC oraz zegarków, może skutecznie dogonić intele w grach, bo już nie będzie takiej sporej różnicy w wydajności w grafikach Nvidia czy AMD Radeon w zależności czy grafikę zapniemy do intela, czy do amd.

        Tyle w temacie. Liczę że przed następnym artykułem odrobisz lekcje :)

        btw. z powodu różnych problemów związanych z wiekiem dziecięcym, nigdy (chyba że będę naprawdę musiał) nie kupowałem i nie zamierzam kupować świeżych nowych rewizji czegokolwiek. wolę poczekać na kolejną falę rewizji poprawionej.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login