Mac mini M4 Pro - recenzja. Czy warto kupić ten komputer?
Komputery

Mac mini M4 Pro - recenzja. Czy warto kupić ten komputer?

przeczytasz w 4 min.

Test Mac mini M4 Pro. Recenzja uwzględnia między innymi omówienie nowej konstrukcji komputera, testy wydajności oraz porównanie wyników z rezultatami osiąganymi przez poprzedni model. Podpowiadamy także czy warto kupić ten komputer i dla kogo tak naprawdę on jest.

Mac mini M4 Pro – recenzja

Najnowsza generacja komputerów Mac mini zadebiutowała w październiku 2024 roku. Konstrukcja tego komputera została przeprojektowana w porównaniu do poprzedniej generacji. Urządzenie zyskało także bardziej wydajne podzespoły oraz dodatkowe porty, które znajdują się teraz także z przodu obudowy. Testowany egzemplarz wyposażony jest w układ Apple Silicon M4 Pro z 14-rdzeniowym CPU i 20-rdzeniowym GPU. Na jego pokładzie znajduje się także 48 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 1 TB.

Mac mini m4 pro specyfikacja

W styczniu 2023 roku testowałem Maca mini z układem M2 Pro. Postanowiłem więc porównać nowy model z jego poprzednikiem. Zanim jednak przejdziemy do porównania, kilka słów o testowanym egzemplarzu.

Zacznijmy od tego co znajdziemy w pudełku. Jest skromnie, tak jak w przypadku poprzedniej generacji. Poza samym komputerem, w pudełku znajdziemy jedynie przewód zasilający o długości 1,8 metra oraz skróconą instrukcję obsługi, która raczej nie jest nikomu potrzebna.

Mac mini m4 pro pudełko
W pudełku nie znajdziecie zbyt wiele

Warto wiedzieć, że do korzystania z Maca mini potrzebny jest jeszcze monitor i przewód, którym połączymy komputer z zewnętrznym ekranem, a także klawiatura i myszka. Przy okazji podpowiem, że o ile warto zastanowić się nad zakupem klawiatury Magic Keyboard marki Apple, która posiada między innymi klawisz z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych Touch ID, który znacznie usprawnia obsługę komputerów Mac, to myszki Magic Mouse nie polecam. Kilkukrotnie pisałem już w innych recenzjach, że jest ona nieergonomiczna, a jeden przycisk dodatkowo utrudnia jej obsługę.

Mac mini M4 Pro - nowa konstrukcja

Obudowa nowego Maca mini jest znacznie mniejsza, a jej wymiary to 12,7 na 12,7 na 5 cm. Dla porównania, w przypadku poprzedniej generacji jej boki miały długość 19,7 cm, a wysokość wynosiła 3,58 cm. Choć nowy model jest nieco wyższy to zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na biurku.

Mac mini m2 pro vs m4 proŹródło: Apple

Nowością są porty z przodu obudowy. Do dyspozycji są dwa gniazda USB‑C z obsługą interfejsu USB 3 (do 10Gb/s) oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z obsługą słuchawek o wysokiej impedancji. Wyjaśnię krótko, że impedancja słuchawek wyrażana jest w omach (Ω) i to od niej zależy efektywność przetwarzania sygnału audio z urządzenia źródłowego. Im wyższa impedancja w słuchawkach, tym silniejsze źródła zasilania jest potrzebne aby je obsłużyć. W zamian otrzymujemy nieco bardziej cichy, ale czysty dźwięk, bez zniekształceń.

Mac mini mr pro porty przód

Umieszczenie portów z przodu obudowy umożliwia szybkie podłączenie często używanych akcesoriów, na przykład przenośnego dysku twardego czy wspomnianych wyżej słuchawek. W poprzednim modelu porty znajdowały się tylko z tyłu.

Zmieniono także system chłodzenia – powietrze ma obieg wielopoziomowy, a wydostaje się przez podstawę obudowy.

spód Mac mini M4 Pro
Tak wygląda spód nowego Maca mini M4 Pro

Przy okazji sprawdziłem kulturę pracy nowego systemu chłodzenia. W trakcie testów w aplikacji Cinebench (przy parametrach pracy, które pokazują poniższe wykresy) hałas generowany przez wentylator wynosił 42-43 dB (pomiar z odległosci około 50 cm od obudowy). Przed włączeniem komputera hałas w pomieszczeniu był na poziomie 34 dB. To bardzo niski poziom hałasu, który w warunkach biurowych byłby praktycznie niesłyszalny.

system chłodzenia Mac mini m4 pro
Przy takich parametrach pracy głośność systemu chłodzenia wynosi 42-43 dB.

Warto jeszcze dodać, że w nowej konstrukcji przycisk do włączania komputera umieszczono na spodzie obudowy.

Mac mini m4 pro przycisk do włączania

Mac mini M4 Pro – specyfikacja

Poza nową konstrukcją, zmiany dotyczą także specyfikacji technicznej komputera, a co za tym idzie jego wydajności. Konfigurując nowego Maca mini można wybrać trzy czipy:

  • M4 z 10-rdzeniowym CPU i 10-rdzenbiowym GPU,
  • M4 Pro z 12-rdzeniowym 16-rdzeniowym GPU,
  • M4 Pro z 14-rdzeniowym 20-rdzeniowym GPU.

W każdym przypadku na pokładzie układu Apple Silicon znajduje się jeszcze 16‑rdzeniowy system Neural Engine oraz silniki multimedialne do kodowania i dekodowania wideo. W M4 przepustowość pamięci to 120 GB/s, a w M4 Pro wynosi ona 273 GB/s.

Dodam, że wraz z czipem M4 do wyboru jest 16, 24 lub 32 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB. W przypadku układu M4 Pro ilość pamięci RAM to 24, 28 lub 64 GB, a dysk SSD może mieć pojemność 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB lub 8 TB.

Jeszcze kilka słów o portach. Niezależnie od modelu układu Apple Silicon z tyłu znajdziemy Port Gigabit Ethernet (możliwa konfiguracja z portem Ethernet 10 Gb) oraz HDMI. W modelach z M4 dodatkowo znajdziemy trzy porty Thunderbolt 4, a urządzenia z M4 Pro maja trzy porty Thunderbolt 5. Komputer obsługuje także Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.

Mac mini mr pro porty tył

Mac Mini M4 Pro vs Mac Mini M2 Pro - wydajność

Tradycyjnie już przeprowadziłem kilka testów benchmarkowych. Poniżej znajdują się szczegółowe wyniki, a w kolejnej sekcji zostały one porównane z rezultatami, które osiągnął testowany wcześniej Mac mini z M2 Pro z 16 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 1 TB.

Mac mini M4 Pro - Geekbench 6 CPU

Mac mini M4 Pro - Geekbench 6 CPU

Mac mini M4 Pro - Geekbench 6 GPU

Mac mini M4 Pro - Geekbench 6 GPU

Mac mini M4 Pro - Geekbench AI

Mac mini M4 Pro - Geekbench AI cpu

Mac mini M4 Pro - Geekbench AI gpu

Mac mini M4 Pro - Geekbench AI neural engine

Mac mini M4 Pro - Blackmagic Disc

Mac mini M4 Pro - Blackmagic Disc

Mac mini M4 Pro - BlackMagic RAW

Mac mini M4 Pro - BlackMagic RAW

Mac mini M4 Pro - Cinebench R23

Mac mini M4 Pro - Cinebench R23 wydajność
Warto zauważyć, że częstotliwość pracy procesora utrzymuje się na stałym poziomie w trakcie trwania testu, co sugeruje, że nowy system chłodzenia spełnia swoje zadanie.

Mac mini M4 Pro - Cinebench R23

Mac mini M4 Pro - GFX Bench Metal

Mac mini M4 Pro - GFX Bench Metal

Mac mini M4 Pro - Speedometer 2.0 i Speedometer 3.0

Mac mini M4 Pro - Speedometer 2.0

Mac mini M4 Pro - Speedometer 3.0

Mac Mini M2 Pro vs Mac Mini M4 Pro

TestMac mini M2 ProMac mini M4 ProRóżnica (%)
Geekbench 6 Single-Core19603872+97.6%
Geekbench 6 Multi-Core1512522596+49.4%
Geekbench 6 Metal52554108230+105.9%
Blackmagic Disc WRITE6183.8 MB/s6353.4 MB/s+2.7%
Blackmagic Disc READ4917.7 MB/s5157.6 MB/s+4.9%
BlackMagic RAW 8K CPU42 fps75 fps+78.6%
BlackMagic RAW 8K Metal166 fps188 fps+13.3%
Cinebench R23 Single-Core16362147+31.3%
Cinebench R23 Multi-Core1474521735+47.5%
Speedometer 2.0407817.8+100.9%

Widać, że Apple mocno popracowało nad wydajnością nowego czipa. Ostatnia kolumna w tabeli wskazuje wzrost wyników w porównaniu do modelu z M2 Pro. W niektórych przypadkach jest ponad 2 razy lepiej. Szkoda, że nie zdecydowano się na zamontowanie szybszego dysku SSD. Co prawda, szybkość zapisu i odczytu jest nieco większa, ale porównywalna z tym co firma oferowała 2 lata temu.

Mac mini M4 Pro - czy warto kupić?

Mac mini M4 Pro to komputer dla zaawansowanych użytkowników. Sprawdzi się na przykład wśród grafików, filmowców czy architektów. Wyniki testów pokazują, że wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji wzrosła dość znacznie, zarówno jeśli chodzi o CPU i GPU.

Mac mini m4 pro róg

Wykres z aplikacji Mx Power Gadget pokazuje, że nowy układ chłodzenia spełnia swoją rolę. W trakcie dużego obciążenia procesora częstotliwość jego pracy utrzymywała się na stałym poziomie, więc w tym czasie nie wystąpił efekt thermal throttlingu.

Mac mini M4 Pro – cena

Mac mini w testowanej konfiguracji kosztuje 11499 złotych. Dodam jednak, że za podstawowy model z czipem M4 (10‑rdzeniowe CPU, 10‑rdzeniowe GPU) 16 GB zunifikowanej pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB pamięci masowej zapłacić trzeba 2999 złotych.

Mac mini m4 pro góra

Jest to najtańszy nowy komputer Mac, który świetnie sprawdzi się w domu. Można do niego podłączyć "zwykły" monitor oraz bezprzewodową (a nawet przewodową) klawiaturę i myszkę. Pozwoli to cieszyć się tym, co oferują komputery marki Apple za ułamek ceny w porównaniu chociażby do MacBooków Air.

Opinia o Apple Mac Mini M4 Pro

Plusy:

  • wysoka wydajność,
  • małe rozmiary,
  • porty USB-C z przodu,
  • porty Thunderbolt 5 zapewniające szybki transfer danych.
  • nowy system chłodzenia jest cichy i wydajny.

Minusy:

  • wysoka cena,
  • brak Wi-Fi 7.

Mac mini M4 Pro

90% 4.5/5

  • Wyróżnienie "Dobry Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Design" - benchmark.pl

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    romeczek
    2
    75/188 fps w DaVinci na kompie za 11000 :D I to są te sławne maki? Kupa śmiechu. Taki wynik wyciągam bez trudu na pececie za 5k pln.
    • avatar
      J.B FIN
      1
      Ludzie!!!! Czy wyscie oszaleli?! Za te pieniadze mozna kupc dwa gamingowe PC!
      • avatar
        OBoloG
        -1
        Niewiele brakowało a bym takiego właśnie kupił i to na raty, miałem 7.5 tyś. odłożone i resztę trzeba by było na kredyt, ale coś mnie tknęło poczekaj może jeszcze stanieją. A skończyło się tak, że zmieniłem platformę z AM4 na AM5 z Ryzen 9 9900X 64GB RAM i wypas jak dla mnie płytą Gigabytea za 1.5 tyś. i na integrze z tego proca mam między 260-340 FPS w Da Resolve i kodowanie AV1 którego SoC Apple nie obsługuje - to bym wtopił. Nie wspominając że z grafiką AMD czy NVIDII wydajność wzrasta do nawet 600-1000 FPS w zależności od kodeka i pliku wynikowego.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login