AMD ma gotowe próbki inżynieryjne procesorów Zen - czego możemy się spodziewać?
Modele AMD Summit Ridge w końcu mają stawić czoła Intelowi w wyższym segmencie wydajnościowym. Jak będzie w rzeczywistości?
Jedną z najbardziej wyczekiwanych, sprzętowych premier tego roku z pewnością są procesory AMD Summit Ridge na bazie całkowicie nowej mikroarchitektury Zen – co prawda ich premiera została zaplanowana dopiero na koniec roku, ale producent podobno już ma gotowe ich próbki inżynieryjne. Czego możemy się spodziewać po nowych procesorach?
Już od jakiegoś czasu wiadomo, że procesory Summit Ridge zostaną wykonane w technologii 14 nm FinFET i będą bazować na całkowicie nowej mikroarchitekturze Zen – według zapowiedzi ma ona przynieść 40% wzrostu instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC).
Na uwagę zasługuje również nowa podstawka AM4, która będzie kompatybilna także z nowymi procesorami APU Bristol Ridge.
Najważniejsze oficjalne informacje o procesorach AMD Summit Ridge
Więcej szczegółów na temat nowych procesorów ujawnił jeden z użytkowników forum AnandTech, który podobno dotarł do wiarygodnych informacji na temat wczesnych próbek inżynieryjnych A0 (najnowszych jakimi obecnie dysponuje producent). Mamy więc do czynienia z niepotwierdzonymi przeciekami.
AMD podobno szykuje dwa rodzaje procesorów Summit Ridge – wersje 4-rdzeniowe/8-wątkowe dysponują 2 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3, a ich współczynnik TDP wynosi 65 W, natomiast 8-rdzeniowe/16-wątkowe mają 4 MB pamięci podręcznej L2 i 16 MB pamięci podręcznej L3, a ich współczynnik TDP wynosi 95 W. Nowa mikroarchitekrura zakłada więc 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu na rdzeń i 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu współdzielonej na cztery rdzenie.
Ujawnione informacje zgadzają się z wcześniejszymi przeciekami odnośnie budowy procesorów na bazie mikroarchitektury Zen
Na uwagę zasługują również informacje odnośnie taktowań. Zegar bazowy próbek inżynieryjnych podobno wynosi 2,8 GHz, natomiast w trybie Turbo może on zostać zwiększony do 3,05 GHz dla wszystkich rdzeni lub 3,2 GHz dla pojedynczego rdzenia. Z kolei w spoczynku taktowanie może zostać obniżone do zaledwie 550 MHz, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną do 2,5 W w przypadku wersji 4-rdzeniowych i 5 W w przypadku wersji 8-rdzeniowych. Wersje finalne podobno mają pracować z częstotliwością około 3,5 GHz.
Nowe procesory podobno mają zaoferować osiągi zbliżone do konkurencyjnych modeli Intel Haswell, a przy tym wyróżniać się bardzo konkurencyjną ceną. Autor przecieków wskazuje również na słabsze osiągi przy wykorzystaniu instrukcji AVX i FMA – zwykle są to jednak specjalistyczne zastosowania, więc zwykły użytkownik komputera nie powinien tutaj odczuć różnicy.
Rdzenie Zen trafią nie tylko do komputerów stacjonarnych - w planach są jeszcze serwery, laptopy, a także urządzenia wbudowane
Oprócz tego producent szykuje mocne uderzenie na rynek serwerowy – w planach podobno są modele 24-rdzeniowe o TDP 150 W i 32-rdzeniowe o TDP 180 W (również na bazie mikroarchitektury Zen). Zapowiada się ciekawie, ale musimy poczekać na więcej konkretów.
Źródło: AnandTech, Chip-Architect, AMD
Komentarze
80Jeżeli takowy się pojawi w obozie AMD będzie przełomem który pomoże odwrócić kartę koncernowi. Pozostaje trzymać kciuki i to bardzo mocno.....
Czyżby znowu dali AVX128 zamiast AVX256. Mam nadzieję że nie.
Zblizone do procesora z 2013 roku ??
Cena, za darmo ??
RX 480 poległ w boju nie wiedzieli co zrobić to proponują 2 karty które ledwo dają rade a wiele gier słabo trawi crossfire
a 2x GTX 1080 zmiata amd z powierzchni ziemi
a pojedynczy egzemplarz ledwo przegania poprzednika
jak procesory nie wypalą to AMD może się pakować