AMD opracowało już drugą inżynieryjną rewizję procesorów Trinity, ale niestety nie będą one zgodne z dotychczasową podstawką FM1.
Z najnowszych informacji odnośnie układów AMD Trinity wynika, że powinny one trafić do sprzedaży w drugim kwartale przyszłego roku. Dosyć niedawno pojawiła się również informacja odnośnie kompatybilności z chipsetem AMD A75, w który wyposażone są płyty główne z podstawką FM1 z wyższej półki. Niestety najnowsze, nieoficjalne dane nie zawierają dobrych informacji dla posiadaczy płyt głównych z gniazdem FM1.
Jak już wcześniej pisaliśmy, procesory Trinity będą wchodzić w skład platformy Virgo i oferować będą do 4 rdzeni Piledriver, które będą bazować na ulepszonej architekturze Bulldozer oraz do 4 MB pamięci cache drugiego poziomu (L2). Warto również zaznaczyć, że nowe rdzenie oferować będą nawet o 30% większą wydajność, aniżeli dotychczasowe układy Llano oraz będą wspierać trzecią wersję technologii Turbo Core.
Wbudowany kontroler pamięci obsługiwać będzie moduły DDR3-2133 o napięciu zasilającym 1,25 V, 1,35 V lub 1,5 V. Procesory Trinity zostaną wyposażone także w zintegrowany układ graficzny nowej generacji z obsługą DirectX 11 i dekodera UVD 3. Co ciekawe, jego wydajność ma być około o 30% wyższa niż w przypadku procesorów Llano. Nie zapomniano również o obsłudze wyjść wideo DisplayPort 1.2 oraz technologii Eyefinity..
W sieci pojawiły się również informacje odnośnie próbek inżynieryjnych procesorów Trinity. Wynika z nich, że AMD opracowało już rewizję A1 układów i jest ona następcą pierwszej rewizji A0. Jeden z użytkowników chińskiego forum ChipHell udostępnił dokumenty, które pozwalają zidentyfikować próbki inżynieryjne układów po numerze OPN.
Pierwsza dwie pozycje - I oraz S - oznaczają odpowiednio wersję oraz segment procesora i wiadomo jedynie, że mogą one przyjąć wartość 1 i M. Kolejne cztery cyfry – MMMM - są oznaczeniem konkretnego modelu próbki inżynieryjnej układu, których listę możecie zobaczyć poniżej. Najciekawiej prezentuje się model 2324, który w trybie Turbo przyspiesza o 900 MHz oraz 3820 o taktowaniu nawet 4100 MHz.
Niestety, obecnie nie wiadomo co oznaczają litery RR, ale już kolejna pozycja P jest odpowiada za obudowę procesora – A oznacza obudowę FM2, natomiast C FS1r1. Następne dwie pozycje – N i C - informują nas odpowiednio o liczbie rdzeni oraz pojemności pamięci cache drugiego poziomu. Próbki inżynieryjne oferować będą 2 lub 4 rdzenie (wartości 2 lub 4) oraz 1024 KB lub 2048 KB pamięci podręcznej L2 (wartości 3 lub 4). Ostatnia pozycja DD jest oznaczeniem próbki inżynieryjnej procesora – numer 50 to rewizja A0, a 51 to rewizja A1.
Procesory AMD Trinity będą kompatybilne z chipsetami AMD A55, A75 i A85FX, a ich współczynnik TDP w zależności od modelu wynosić będzie 65 W, 100 W lub 125 W. Warto również wspomnieć, że zostanie dla nich stworzona podstawka FM2 z 904 otworów, ale niestety nie będą one kompatybilne z obecnym gniazdem FM1 z 905 otworami. Wynika to z umieszczenia pinów w nowym procesorze, którego rewers możecie zobaczyć poniżej.
Procesor AMD Trinity pod gniazdo FM2 (po prawej) i AMD Llano pod gniazdo FM1 (po lewej)
Procesor AMD Trinity pod gniazdo FM2 (po lewej) i podstawka FM1 (po prawej)
Więcej o procesorach AMD:
- AMD Brazos 2.0: nowa platforma na początku 2012 roku
- AMD Trinity zgodne z chipsetem A75, wydajność o 20% - 30% wyższa od Llano
- AMD Bulldozer: stepping B3 procesorów w 2012 roku
- AMD Piledriver, Steamroller i Excavator: nowe APU wydajniejsze o 10-15% od Bulldozerów
Źródło: ComputerBase, SemiAccurate, chiphell
Komentarze
18Poza tym te 30% uzyskane w "Digital Media Workloads", co może oznaczać nie tyle szybszy CPU, a wykorzystanie usprawnionego GPU do wykonania zadań. Jak w zastosowaniach stricte CPU będzie +10% to będzie sukces :f
Przecież rdzenie Llano mają o 5% większy IPC niż desktopowe Phenomy, zaś rdzenie BLDZ mniejsze IPC. Jak będzie na równi, to już sukces.
Bo z tego co napisali nie wynika jaka będzie konfiguracja rdzenia.