AMD wytacza ciężkie działa w walce z COVID-19 - polskie superkomputery mogą się schować
Firma AMD coraz mocniej angażuje się w walkę z pandemią COVID-19. Producent rozszerzył potencjał udostępnionego sprzętu o nowe maszyny – łączna moc obliczeniowa dorównuje już najszybszym superkomputerom na świecie.
Jakiś czas temu informowaliśmy o powołaniu funduszu AMD COVID-19 HPC, w ramach którego ośrodki badawcze otrzymały dostęp do wysokowydajnych systemów obliczeniowych z 2. generacją procesorów AMD Epyc i akceleratorami Radeon Instinct. Projekt pozwala usprawnić badania nad różnymi chorobami (w tym COVID-19).
Pandemia na świecie nie odpuszcza, więc producent postanowił rozszerzyć fundusz o kolejne maszyny – wliczając poprzednie darowizny, udostępniony sprzęt oferuje już w sumie 12 PetaFlopów mocy obliczeniowej (to prawie osiągi porównywalne do 20. superkomputera na liście TOP500 i 2-krotnie większe osiągi niż zsumowana moc obliczeniowa wszystkich superkomputerów w Polsce!).
Darowizny w postaci procesorów AMD Epyc i Radeon Instinct pomogą naukowcom nie tylko pogłębić wiedzę na temat COVID-19, ale także poprawić naszą zdolność reagowania na przyszłe potencjalne zagrożenia dla zdrowia na świecie.
Kto skorzysta z udostępnionego sprzętu?
Dzięki zwiększeniu funduszu, w badaniach będzie mogło uczestniczyć 18 dodatkowych instytucji – wśród nich jest m.in. Uniwersytet Teksański w Austin, Uniwersytet w Toronto, Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Kalifornijski, a także i 14 innych instytucji w Stanach Zjednoczonych, Europie i Indiach. Wcześniej z funduszu skorzystał m.in. Uniwersytet w Cambridge, MIT (Massachusetts Institute of Technology), Uniwersytet Waszyngtona w St. Louis, instytut badawczy High Performance Computing Center w Stuttgarcie czy instytut CSIR Fourth Paradigm Institute w Indiach.
Udostępniona moc obliczeniowa będzie wykorzystywana przede wszystkim w badaniach nad genomem, szczepionką oraz rozprzestrzenianiem się wirusa. Projekty będą dotyczyć zarówno ewolucyjnego modelowania wirusa, jak i aktywacji jego białka poprzedzającego pierwszą styczność z komórką człowieka, a także dużej skali dynamiki płynów, aby symulować rozchodzenie się kropelek z SARS-CoV-2 w powietrzu.
AMD zainicjowało również grupę roboczą dla beneficjentów funduszu i inżynierów AMD, która pozwoli omówić obszary badawcze oraz pomoże zoptymalizować sprzęt i oprogramowanie w celu przyspieszenia działań naukowców.
Źródło: AMD, Wikipedia (foto)
Zobacz więcej o walce z COVID-19:
- Technologia z oczyszczaczy powietrza skuteczna w walce z COVID-em
- Singapur ma nowy pomysł w walce z pandemią. Dość kontrowersyjny
- Jest moc! Sieć Folding@Home 10-krotnie poteżniejsza niż najlepszy superkomputer na świecie
Komentarze
16Dajcie sobie spokój. Każdy ogarnięty wie już jaka jest prawda.