Płyty z nowymi chipsetami AMD 890GX już niebawem będą dostępne w masowej sprzedaży, co jednak z możliwością odblokowywania rdzeni w procesorach? Koncern zamiast blokować, ułatwił całą procedurę!
Za sprawą procesorów AMD już od dłuższego czasu byliśmy zasypywani informacjami dotyczącymi udanych prób odblokowywania zablokowanych rdzeni w procesorach czy też pamięci cache L3. Co było do tego potrzebne? Otóż była potrzebna płyta główna z chipsetem 7XX i funkcją ACC (Advanced Clock Calibration) oraz odpowiedni model procesora. Dla przypomnienia warto dodać, iż do tej pory potwierdzono możliwości odblokowania rdzeni w procesorach tj. Athlon X2 7XXX, Sempron 140, Phenom II X3, Phenom II X2 oraz niektóre modele Athlonów II X3.
Co prawda koncern AMD od początku zapowiadał próby uniemożliwienia tego procederu, jednak czy dopiął swego, czy to był jedynie zabieg marketingowy? Czego więc możemy się spodziewać po nowych chipsetach, czy dalej umożliwiają one odblokowywanie zablokowanych rdzeni?
Otóż jak informują redaktorzy serwisu OCWorkBench nadchodzące chipsety AMD tak jak ich poprzednia generacja będzie umożliwiała podjęcie prób odblokowywania rdzeni. Jak sprawdziła redakcja wyżej wymienionego serwisu, koncern AMD nie tylko pozostawił w swoich nowych chipsetach funkcję ACC (Advanced Clock Calibration) ale też również ku uciesze wszystkich dodał nowe narzędzie ułatwiające cały proces. Mowa tutaj o metodzie sprzętowej, dzięki udostępnieniu specjalnie dedykowanych temu celowi przełączników.
Serwis OCWorkBench swoją udaną próbę odblokowywania rdzeni przeprowadził bazują na nowej płycie głównej wyposażonej w chipset 890GX oraz trzyrdzeniowym procesorze Phenom II X3 710.
W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak czekać na pierwsze płyty główne wyposażone w nowe chipsety AMD oraz zapowiedziane nowe procesory. A jeśli wierzyć plotkom nowe czterordzeniowe układy "Zosma" mogą umożliwiać odblokowanie dwóch rdzeni i tym samym stać się pełnoprawnym sześciordzeniowym układem Thuban. Czy tak jednak będzie? Przekonamy się po premierze nowych procesorów.
Źródło: OCWorkBench
Komentarze
32A odblokował >.>?
chyba zasypywani :D
jednak ja uparciuch jestem i wstrzymam się z wymianą płyty do chipsetów natywnie obsługujących nie tylko SATA III ale też USB 3.0 :)
Mam zamiar kupić PII x3 720 BE i ta informacja bardzo by mi się przydała