AMD zapowiada nowe procesory dla serwerów - co z modelami dla desktopów?
Dr. Lisa Su potwierdziła, że AMD pracuje nad całkowicie nową generację procesorów dla serwerów na bazie architektury x86 i ARM.
Pod koniec 2011 roku nastąpiła premiera procesorów AMD Zambezi, a więc pierwszych modeli na bazie niezbyt udanej mikroarchitektury Bulldozer. Kolejne generacje Piledriver i Steamroller były bardziej dopracowane, lecz też nie mogły nawiązać walki z topowymi układami konkurencji – zwłaszcza jeżeli chodzi o tradycyjne zastosowania, które nie potrafiły wykorzystać potencjału wielu wątków. Rozwiązaniem tego problemu ma być opracowanie całkowicie nowej mikroarchitektury.
Wprawdzie o nowej mikroarchitekturze procesorów AMD mówi się już od jakiegoś czasu, lecz w większości przypadków są to raczej domysły i spekulacje. Niedawno pojawiły się jednak potwierdzone informacje na ten temat - dr. Lisa Su (od niedawna nowy prezes koncernu AMD), podczas telekonferencji z inwestorami i analitykami finansowymi, zapowiedziała opracowanie nowych układów na bazie architektury ARM i x86 dla serwerów.
„Nasza oferta procesorów serwerowych typu x86 jest już przestarzała, a więc planujemy ją odświeżyć w ciągu kilku najbliższych lat,” - powiedziała dr. Lisa Su. „Gdy spojrzymy na możliwości serwerów, zwłaszcza tych o największej gęstości, widzimy miejsce dla zarówno układów x86, jak i ARM. Tym sposobem chcemy zdobyć rynek nowszych serwerów, będący konkurencja dla niektórych tradycyjnych rozwiązań.”
Nieoficjalnie wiadomo, że AMD pracuje nad mikroarchitekturą o nazwie kodowej Zen, która miałaby zadebiutować w 2016 roku. Nie wiadomo jednak, czy chodzi tutaj właśnie o wspomniane przez Lisę Su rozwiązania serwerowe, czy to też niespokrewnione procesory dla komputerów stacjonarnych. Wielu (w tym też my) wręcz z utęsknieniem czeka na całkowicie nowe procesory AMD, które mogłyby nawiązać walkę z konkurencją Intela. Czy w końcu się ich doczekamy? Cóż, czas pokaże...
Źródło: KitGuru
Komentarze
23I oby im sie udalo :)
ja sam mam dobre doświadczenia ze starych czasów pentium3, i mieszaniem na jednej płycie procesorów o różnej szybkości. chipset od Compaq świetnie dawał sobie z tym radę, ale scheduler w linux kernelu trzeba było trochę poprzestawiać. tak czy siak efekty b.dobre.