AMD na pełnej petardzie - producent właśnie zapowiedział nowe procesory i karty graficzne
Firma AMD coraz lepiej sobie radzi na rynku procesorów i kart graficznych. Wiemy jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i pracuje nad nowymi generacjami układów - podczas konferencji dla inwestorów, poznaliśmy plany „czerwonych” na najbliższe lata.
AMD zapowiada procesory z generacji Zen 3 i Zen 4
Jeżeli chodzi o dostępną ofertę, w portfolio producenta znajdziemy procesory Ryzen 3000 i Ryzen Mobile 4000, które bazują na mikroarchitekturze Zen 2 i są produkowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Układy oferują jeszcze lepszą wydajność, a przy tym cechują się konkurencyjną ceną - takie połączenie pozwoliło zdominować segment konsumencki.
To jednak dopiero początek ofensywy. Z wcześniejszych informacji wiemy, że w tym roku mają zadebiutować modele oparte o rdzenie Zen 3 w udoskonalonej technologii (7nm+). Producent na tym nie poprzestaje i już pracuje nad modelami z generacji Zen 4, które zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii. Niestety, szczegóły techniczne nowych jednostek póki co są owiane mgłą tajemnicy.
Podczas konferencji dowiedzieliśmy się też o nowych rozwiązaniach technologicznych. Kolejne generacje procesorów mają wprowadzić rewolucyjną budowę X3D, która będzie połączeniem budowy 2.5D i 3D (warstwowej). Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć zagęszczenie tranzystorów i uzyskać dużo lepsze osiągi. Na konkretne informacje będziemy musieli jednak poczekać.
W platformach serwerowych pojawi się też 3. generacja architektury Infinity Fabric, która usprawni komunikację między procesorami i układami graficznymi (takie rozwiązanie zostanie wdrożone w superkomputerze El Capitan).
AMD opracowuje osobne karty graficzne do grania i do obliczeń
Podczas konferencji ujawniono również nowe informacje o kartach graficznych. Okazuje się, że czeka mas tutaj mała rewolucja. Ale zacznijmy od początku...
Wiemy, że producent planuje rozwijać architektury z rodziny RDNA – pierwsza generacja została zaimplementowana w kartach Radeon RX 5000, a druga pojawi się w kolejnych konstrukcjach z generacji Navi (m.in. w topowym chipie Big Navi), a także w konsolach Xbox Series X i PlayStation 5. Zanosi się na poważne zmiany, bo RDNA 2 przyniesie podobny wzrost efektywności energetycznej, jak przy przejściu z GCN na RDNA. Dodatkowym atutem ma być sprzętowe wsparcie dla ray tracingu.
Na tym jednak plany „czerwonych” się nie kończą, bo już trwają prace nad kolejną, trzecią generacją architektury (RDNA 3). Kiedy nastąpi premiera takich kart? Zapewne gdzieś w okolicach 2021 lub 2022 roku.
Równocześnie trwają prace nad nową architekturą CDNA, która znajdzie zastosowanie w profesjonalnych akceleratorach – zostanie ona zoptymalizowana przede wszystkim pod kątem wysokowydajnych obliczeń i uczenia maszynowego.
Pierwsza generacja CDNA będzie gotowa w 2020 lub w 2021 roku (najprawdopodobniej to właśnie ona będzie napędzać nowe karty Radeon Instinct w superkomputerze El Capitan). Oczywiście to dopiero początek i w planach są karty bazujące na udoskonalonej architekturze - CDNA 2 dla eksaskalarnych superkomputerów (oferujących moc obliczeniową przekraczającą eksaflops).
AMD na dzisiejszej konferencji pokazało, że ma ambitne plany na rozwój procesorów i kart graficznych. Producent kładzie szczególnie duży nacisk na profesjonalny segment, gdzie ma duże szansę na zdominowanie rynku. Jak będzie w praktyce? Przekonamy się w najbliższych latach.
Źródło: AMD
Zobacz inne newsy o procesorach i kartach graficznych:
- Intel sam przyznaje, że jego 10-nanometrowe procesory będą słabe
- AMD szykuje odświeżony procesor Ryzen 3 1200 AF? Będzie hit tanich zestawów
- Nvidia szykuje potężną kartę graficzną - mamy pierwsze informacje o wydajności
Komentarze
26Rynek nawzajem się napędza i dzieci jeszcze nie w tym roku ale już przyszłym będą chciały mieć u siebie na komunię 32 wątkowy procesor bo lepiej będzie się sprawował w nowych produkcjach generacyjnie.Stare i tak nie potrzebują więcej niż 8 wątków z CPU.Od lat czeka się na zmiany tutaj bo w oczy kole to jak marnotrawiona jest moc obliczeniowa przez programistów gier opartych na sposobie wyciągania mocy z procesorów 4-8 wątkowych.
Rola się zmienia i AMD będzie za chwilę swoim Zen 3 konkurować z Zen 2 bo tam gdzie będzie liczyć się czysta moc obliczeniowa nawet Ice Lake na serwerach nie da rady.Dla Intela zbawieniem jest AVX512 bo mogłoby nieźle pomóc także w przyszłej generacji gier.
AMD przedstawiło grafiki a potem jest czas na wprowadzanie.Ten kwartał będzie pod znakiem APU Zen 2+ bo i tak Intel nie ma szans z powodów oczywistych z wydajnością na Watt tych układów.W czerwcu liczę na pokaz Zen 3 dla serwerów i desktop a na premierę pod koniec sierpnia lub w czwartym kwartale tego roku a potem na APU Zen3 z papierową premierą jeszcze w tym roku.
W takim zestawieniu na Intela nie ma tu miejsca.