Jak zapewne większość prawdziwych graczy pamięta: Amiga była całkiem przyzwoitym komputerem, o nieprzeciętnych (swego czasu) możliwościach. Niestety! Firma Commodore dała przykład jak nie należy prowadzić marketingu, kończąc swój żywot w 1994 roku. Kilka prób odnowienia marki (Escom, Viscorp, Gateway) nie przyniosło większego rezultatu. Sytuacja uległa zmianie w 2001 roku, gdy firma Hyperion Inc. przejęła pieczę nad rozwojem systemu operacyjnego.
Commodore Amiga 1200
Kwestie prawne doprowadziły jednak do procesu z firmą-matką: Amiga Inc Delaware. Być może w tym roku (2008) zostanie zawarta ugoda. Główną konsekwencją procesu był brak możliwości kupna komputera, na którym byłoby możliwe uruchomienie nowych wersji systemu. Firma-matka nie zgadzała się na przeniesienie systemu na inne platformy, a wyprodukowane w niewielkiej ilości modele linii AmigaOne, zostały już dawno wyprzedane. Od dnia dzisiejszego stan ten uległ zmianie.
Firma Hyperion ogłosiła wydanie najnowszej wersji systemu AmigaOS 4.1 na komputer firmy ACube SAM440. Płyta główna SAM440 charakteryzuje się małymi wymiarami (17cmx17cm), niskimi wymaganiami prądowymi oraz wbudowanym układem FPGA. Procesor (AMCC PPC440EP) taktowany jest zegarem do 667MHz. Płyta posiada zintegrowane 512MB DDR RAM oraz układ graficzny Radeon M9. Cena komputera nie należy do niskich (od 330 euro), SAM440 jest jednak komputerem przeznaczonym na rynek systemów zintegrowanych (embedded).
Płyta SAM440
Można się domyślać, że głównym celem firmy Hyperion jest zwiększenie liczby użytkowników, pracujących nad bazą programową systemu. Współpraca zACuba pozowala osiągnąć ten cel małym kosztem. Bardziej współczesna wersja platformy sprzetowej zostanie prawdopodobnie zaprezentowana po zakończeniu sporu prawnego z Amiga Inc. Delaware.
AmigaOS 4.1 jest system przeznaczonym dla platformy PPC. Mimo nieustannego rozwoju wciąż wykazuje pewne braki. Obsługuje jednak wiele współczesnych standardów (pamięć wirtualna, python czy biblioteki dzielone) i naprawdę nie wiele brakuje, by Amiga mogłaby być wykorzystywana jak „zwykły” komputer. Kwestie prawne (proces) są bezpośrednim powodem braku wersji zgodnej z x86. System posiada wiele zalet: zintegrowany z systemem RAM-Disk czy charakterystyczne dla Amigi „przeciąganie ekranów”, dla przeciętnego użytkownika najważniejsza będzie prędkość działania. System bardzo oszczędnie zarządza zasobami i działa szybko nawet na maszynach nie wyposażonych w gigahercowe procesory.
Prawdopodobnie wkrótce zorganizowane zostanie zbiorowy zakup do Polski. Więcej szczegółów o nowym systemie można przeczytać na amigowym portalu eXec.
Komentarze
12Choc osobiscie mam nadzieje, ze zobacze jeszcze nowa Amige, wlasnie wykonana w ten desen, a nie z marnych resztek, ktore komus udalo sie dozbierac do spolu, gdzie system dziala wykorzystujac, co moze, a nie co musi.
Masz rację!
Piszę to też jako wieloletni posiadacz A500, potem A1200. Tamte komputery naprawdę były wyjatkowe (zwłaszcza A500).
Szkoda, że Commodore tak katastrofalnie, wręcz podręcznikowo samo sie zarżnęło.
Bylo minęło ....
Więcej informacji:
http://forum.exec.pl/posts/list/434.page
Pozdrawiam!