Android, iOS, Windows Phone, RIM, Symbian: udział mobilnych systemów w rynku w USA
W USA Androida wygrywa z iOS
Rynek smartfonów w Stanach Zjednoczonych Ameryki chociaż w znacznym stopniu odbiega od tego co prezentuje nasz rodzimy europejski, to stanowi dobry powód do przeglądu popularności poszczególnych systemów operacyjnych w USA.
Według najnowszego raportu firmy analitycznej ComScore, obejmującego rynek USA w okresie luty - maj 2012, obecnie niepodzielnym liderem na amerykańskim rynku jest firma Google, której system mobilny Android dzierży w swoich rękach nieco ponad połowę całego rynku, a dokładniej 50,9%, co stanowi wzrost o 0,8% względem początku analizy z lutego.
Na drugim stopniu podium znalazła się firma Apple, której system iOS osiągnął dobry udział z rezultatem 31,9%, co stanowi wzrost o 1,7%. Na trzecim miejscu znalazła się firma RIM z udziałem 11,4% co stanowi spadek, aż o 2%.
Dalej znajduje się Microsoft z udziałem na poziomie 4% i na szarym końcu umierający naturalną śmiercią Symbian z udziałem 1,1% i spadkiem na poziomie 0,4%. .
Serwis Mashable dokładnie przeanalizował sytuację Microsoftu na rynku Stanów Zjednoczonych.
Kiedy debiutował system Windows Phone spodziewano się ogromnego sukcesu rynkowego, taki jednak nie nastąpił zarówno w Europie jak i w USA. Do tej pory wiele osób słabą sprzedaż urządzeń z WP7 uzasadniało niechęcią użytkowników i wyraźnie wskazuje, że w Stanach Zjednoczonych produkty te znikają z półek jak świeże bułeczki. Może i znikają, ale z powodu rezygnacji kolejnych punktów ze sprzedaży smartfonów z WP7.
Microsoftowi na rynku smartfonow nie pomógł nawet mariaż z fińską Nokią która to jest głównym producentem urządzeń z Windows Phone 7, inni praktycznie nie interesują się wspomnianym systemem.
Niektórzy dla badania rynku wprowadzili testowo do sprzedaży modele z WP7, jednak po ich słabej sprzedaży zapowiedzieli, że nie zamierzają inwestować w system Microsoftu - chociaż są wyjątki. Firma Nokia system Microsoftu okupiła dramatycznym spadkiem udziałów w rynku, a także porzuceniem świetnie zapowiadającego się i dobrze sprzedawanego chociażby w N9, systemu MeeGo.
Wracając jednak do samej analizy rynku, Microsoft zawodzi, gdyż w okresie od lutego do maja jego udział wzrósł zaledwie o 0,1% co dało łącznie 4%. Jeśli jednak wydłużymy okres analizy o jeden miesiąc, uwzględniając styczeń, to zamiast mikroskopijnego wzrostu udziału, otrzymamy spadek o 0,4%.
Od 2011 roku Microsoft na rynku wraz z Nokią notują ciągły spadek udziałów, nie pomaga fakt, że w zestawieniu nie znajduje się wyłączenie system Windows Phone 7, ale również uwzględniono w niej starszy Windows Mobile.
Jak widać Microsoftowi nie pomogła umowa niemalże na wyłączność z Nokią i grube pieniądze zainwestowane w marketing oraz kampanie reklamowe na wielu rynkach.
Czy faktycznie użytkownicy nie przepadają za kafelkowym interfejsem?
Źródło: Mashable, comScore, mobieburn, phoneareana
Komentarze
43Teraz firma stoi w gęstym błocie i najlepszym rozwiązaniem byłoby odrzucenie Microsoftu rozwój MeeGo i Symbiana, a jeśli nie to przyłączenie się do kolegów i produkowanie opon.
Lumia 800 ma parametry na poziomie iPhone 3GS albo Galaxy Ace, a cenę prawie dwa razy większą.
A jak chciałem kupić Lumię 6xx, to się okazało, ze AngryBirds nie działa, a ona lubi sobie pograć.
Telefon miał za mało RAM-u...
Androida ma te same cechy do Windows na desktopie 15-10-5 lat temu: szeroki wybór sprzętu. OD SGS3 do taniutkiego Huaweja.
druga sprawa kto kupi coś, wiedząc od razu, że skazane to jest na wymarcie.
ja np czekam na telefony z wm8, bo przecież oficjalnej aktualki nie dastanie nikt z mango.