Domeną Androida są smartfony i tablety, ale to nie wszystko - zobacz gdzie jeszcze się znajduje
Mobilny system operacyjny Android najczęściej stosowny jest w tabletach i smartfonach, ale to nie wszystko, otóż istnieją również inne zastosowania.
Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny, jakim jest Google Android, początkowo tworzony był nie z myślą o zastosowaniu w smartfonach, czy też tabletach, ale co dla wielu osób może być zaskoczeniem dla inteligentnych kamer oraz aparatów cyfrowych. Mimo wszystko, w dobie dominacji Androida właśnie w smartfonach czy tabletach, pojawia się on także w innych urządzeniach.
Rok 2013 to okres, w którym padło wiele rekordów związanych ze smartfonami i tabletami. Według danych z firm analitycznych pierwszy raz w historii sprzedano więcej smartfonów niż tradycyjnych telefonów, dodatkowo system operacyjny iOS stracił pozycję lidera wśród systemów mobilnych właśnie na rzecz Androida, a sprzedaż tabletów jest już dwa razy większa niż laptopów.
Wszystkie te zjawiska mają związek ze wzrostem popularności i spadkiem cen urządzeń dających dostęp do sieci. To zaś powoduje, że producenci sięgają po nowe produkty, które mogą zapewnić nam dostęp do Internetu. Na przełomie 2013 i 2014 roku możemy spodziewać się wielu premier w segmencie tzw. wearable electronics, co w uproszczeniu oznacza elektroniczne elementy garderoby.
Łatwo zauważyć, że większość nowych urządzeń „smart” pracuje pod kontrolą systemu Android. Ma na to wpływ kilka czynników – sercem Androida jest funkcjonalne jądro Linux, co powoduje, że pisanie sterowników zazwyczaj jest prostsze niż w przypadku innych, bardziej zamkniętych systemów, takich jak iOS czy Windows Phone. Drugą zaletą Androida są również opłaty licencyjne, które w przypadku rozwiązań konkurencji często wręcz odstraszają producentów.
W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję poznać wiele urządzeń, innych niż smartfony czy tablety, wyposażonych w system operacyjny Android. Jeżeli ciekawi Was, gdzie w najbliższym czasie zawita „zielony robocik” to zapoznajcie się z poniższym, krótkim zestawieniem.
Aparaty fotograficzne
Nowe, cyfrowe aparaty fotograficzne jak np. Samsung Galaxy Camera, wykorzystują system Android głównie do połączenia z siecią, aczkolwiek potencjalne zastosowania zależą tylko od wyobraźni użytkownika. Dla przykładu właśnie zrobione zdjęcie można dodać, jako załącznik do maila i wysłać bezpośrednio z poziomu aparatu. Możliwe jest automatyczne wysyłanie zdjęć do chmury, portali społecznościowych, czy do urządzeń odtwarzających.
Lodówka
Idea Android@Home mówi, że również typowe urządzenia AGD powinny być „smart”. Dlatego producenci wymyślają coraz to nowe zastosowania i aplikacje. Lodówka, która dostosowuje stan zapasów do diety użytkownika, automatycznie stworzy listę zakupów oraz powiadamia nas przez telefon komórkowy o niedomkniętych drzwiach, z całą pewnością może wzbudzić chęć posiadania, nie tylko w maniakach technologii.
Pralka
Inteligentną pralkę można zdalnie włączyć, uruchomić na niej zadany program, a także sprawdzić w dowolnym momencie, na jakim etapie jest nasze pranie. A jak się zepsuje, to sama zawiadomi o tym serwis i umówi nam wizytę technika. To jednak nie wszystko.
Android na ścianie?
Firma Philips zaprezentowała niedawno nowy projektor kieszonkowy PicoPix 3610 o wymiarach 10,5x10,5x3,1 cm, który jest pierwszym tego typu urządzeniem, wyposażonym w łączność bezprzewodową WiFi i system Google Android. Konstrukcja PicoPix 3610 jest równocześnie urządzeniem w pełni mobilnym, zawiera wbudowaną baterię, pamięć, a nawet głośnik.
W kieszonkowym projektorze Philips system Android odpowiada za połączenie z siecią lokalną i Internetem w celu przeglądania jej zawartości i odtwarzania plików. Projektor obsługuje praktycznie wszystkie formaty plików, a kolejne można dodać przez zainstalowanie odpowiedniego programu. Kolejną funkcją Androida, która sprawdza się w projektorze kieszonkowym, jest router Wi-Fi. W tym trybie urządzenie pełni rolę punktu dostępowego. Po połączeniu z PicoPix można streamować na niego obraz z komputera, smartfona albo innego urządzenia wyposażonego w WiFi. Dzięki bezpośredniemu połączeniu transfer jest niezależny od przepustowości sieci.
Jak się okazuje, system Google Android może mieć wiele zastosowań i nie koniecznie musi być szufladkowany i ograniczany wyłącznie dla tabletów i smartfonów. Przykłady urządzeń, wymienionych powyżej pokazują, że producenci starają się, aby Android w otaczających nas urządzeniach nie tylko udowadniał, że można go tam zainstalować, ale również był przydatny. Pytanie, gdzie jeszcze w przyszłości możemy spotkać system Android?
Źródło: WĘC PR, inf. prasowa, technologyvenue (foto)
Komentarze
9Zdalnie sterowana pralka? Ok, tylko niech jeszcze wymyślą zdalnie sterowane ciuchy które same się zważą, podobierają kolorami/rodzajami/stopniem zabrudzenia i na koniec same do niej włożą.
Coś mi się wydaje, że większość takich "udogodnień" bedzie miała skutek odwrotny, do tego pewnie dojdą problemy z wieszaniem, resetowaniem, szpiegowaniem i bóg raczy wiedzieć czym jeszcze.