Najnowszy komputer Apple'a można łatwo zmodernizować.
Pierwsi klienci i recenzenci już otrzymali nową wersję komputera Apple Mac Pro. Jak się okazuje, zainteresowani mogą we własnym zakresie wymienić w nim część podzespołów - w tym także procesor.
Nowy Mac Pro sprawia wrażenie bardzo kompaktowego – zwłaszcza biorąc pod uwagę specyfikację, która obejmuje m.in. wydajny procesor Intel Xeon, nawet 64 GB pamięci operacyjnej DDR3 oraz dwie wydajne karty graficzne AMD FirePro. Całość zamknięto w efektownej obudowie przypominającej walec, a do chłodzenia wykorzystano specjalny radiator z turbiną.
Jeden z blogerów Other World Computing postanowił rozebrać najnowszy komputer Apple'a i przyjrzeć mu się trochę bliżej. Podstawę stanowią cztery płytki drukowane – jedna pełniąca rolę płyty głównej, dodatkowa z procesorem oraz dwie karty graficzne. Oprócz tego producent zastosował standardowe moduły pamięci DDR3, miniaturowy dysk SSD typu i panel z wszelkiego rodzaju złączami.
Najciekawiej prezentuje się płytka, na której zainstalowano procesor - w tym przypadku postawiono na standardowe gniazdo LGA 2011 (z nieco zmienionym systemem mocowania) z możliwością późniejszej wymiany układu.
Podstawowa wersja komputera bazuje na modelu Intel Xeon E5-1620 v2 z 4 rdzeniami/8 wątkami o taktowaniu 3,7/3,9 GHz i 10 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). W razie potrzeby można jednak wymienić go na:
- Intel Xeon E5 z 6 rdzeniami po 3,5 GHz i 12 MB pamięci L3 - dopłata 2100 złotych
- Intel Xeon E5 z 8 rdzeniami po 3,0 GHz i 25 MB pamięci L3 - dopłata 8400 złotych
- Intel Xeon E5 z 12 rdzeniami po 2,7 GHz i 30 MB pamięci L3 - dopłata 14 700 złotych
Komputer Apple Mac Pro rozłożony na części
Oprócz tego oczywiście można wymienić moduły pamięci DDR3 (do 4x 16 GB DDR3-1866 ECC) oraz dysk SSD na wersję oferującą pojemność nawet do 1 TB. Wprawdzie modernizacja podzespołów we własnym zakresie jest dedykowana bardziej doświadczonym klientom i może prowadzić do utraty gwarancji, ale na pewno będzie się wiązać z niższymi kosztami, aniżeli w przypadku kupienia oryginalnie wydajniejszej edycji.
Procesor | Intel Xeon E5 - 4x 3,5 GHz | Intel Xeon E5 - 6x 3,5 GHz |
Pamięć RAM | 12 GB DDR3-1866 ECC | 16 GB DDR3-1866 ECC |
Karta graficzna | 2x AMD FirePro D300 | 2x AMD FirePro D500 |
Dysk SSD | 256 GB | 256 GB |
Cena | 13 299 złotych | 17 499 złotych |
Na naszym rynku komputer Apple Mac Pro został wyceniony na 13 299 złotych w przypadku wersji podstawowej lub 17 499 złotych w przypadku nieco wydajniejszej wersji. Poniżej możecie zobaczyć jego proces produkcji.
Źródło: Apple, OWC
Komentarze
59A nie, czekaj przecież u siebie wymieniałem i to bez rozkładania go na części pierwsze.
Co do ceny, może wydawać się dużo, ale nie dla firmy, która kupuje pakiet oprogramowania w cenie x2 tego ustrojstwa.
Pracownik, który na tym pracuje w PL kosztuje brutto pracodawce od 6k-8k zł, czy to kwestia góra kwartału, jak koszty pracy pracownika przekroczą cenę tej stacji. A stacja popracuje pewnie min dwa lata, a nie kwartał.
-i7 4930k ok 2000zł
-chłodzenie proca ok 400zł np ph-tc14pe
-MSI X79A-GD65 (8D) ok 900zł
-780ti w SLI ok 2x2500zł =5000zł
-RAM 16GB 1866 600zł
-obudowa niech będzie jakiś fractal design ok 500zł
-zasilacz, a i za 1000zł nawet
-SSD 256GB 900zł
-HDD 1TB ok 200zł
-sieciówka 50zł
-nagrywarka 60zł
SUMA 11610zł
Mac pro 17 499 złotych
Różnica 5899zł
Zestaw nawet przed OC dużo wydajniejszy od najwydajniejszego mac'a.
Ceny zaokrąglałem (raczej w górę), bo nie pamiętam dokładnie. Na pewno można jeszcze taniej i wydajniej.
Nie mam pojęcia kim są oceniający komentarze, ale to chyba jacyś stali bywalcy, którzy nie rozumiejąc sensu wypowiedzi, po nicku dają auto minusa/plusa. Macie jakieś boty w redakcji?
Jest to przykre, bo ktoś stara się powiedzieć prawdę, wytłumaczyć lub porównać, a inny zażartować by było milej. Obaj tego rodzaju wpisy są minusowe, więc o co wam chodzi o wielki portalu?
Ja już mam mindfuck, bo nie nie rozumiem ni krzty tego typu zachowania.
Prosiłbym jakiegoś wielkiego wodza tej wioski o jakieś filtrowanie lub uzasadnienie choćby takich akcji.
Dziękuję.
O ile mi wiadomo to turbina to SILNIK który coś napędza, obstawiam że ten Mac jest chłodzony przez wentylator a nie turbinę.
Odpowiem po kolei: wg mnie quadro czy firepro są oczywiście w profesjonalnej pracy wydajniejsze, ale nie w stosunku do ceny.
ECC - tu się uśmiechnę ;)
Szum - jak dla kogo. Rozumiem, że mac pro jest bardzo cichy, ale wielu osobom absolutnie nie przeszkadza trochę większy szmer przy niższej cenie.
Rozmiar - po dodaniu wszystkich peryferiów, których się nie upchnie w obudowie i tak się stworzy pajęczyna przewodów i urządzeń, ale jak to komuś odpowiada to przecież nie bronię ;)
Xeon chociażby e5-1650v2 to bardzo wydajny procesor i stworzony do zastosowań profesjonalnych, ale przy renderingu wg mnie tak samo sprawdzi się wspomniany i7 4930k, a przy oc powinien być wydajniejszy.
http://ark.intel.com/compare/75780,77780
Wszystko to tylko dywagacje teoretyczne. Nikt z nas nie udowodni swojej racji. Może ktoś kiedyś zrobi konkretne porównanie maca pro i zestawu pc o specyfikacji tańszej a wydajnościowo podobnej. Wtedy będzie można sobie porozmawiać.
Moje stanowisko jest takie - pomijając wielkość i design zestawu można stworzyć dużo taniej podobną maszynę pc.
poza tym bardzo niszowe profesjonalne aplikacje chodza tylko na macu
Obudowa może nawet i ciekawa, na pewno odstaje od standardowej skrzynki czy RACKa, ale ciekawi mnie jak głośno pracuje przy wysokim obciążeniu, chłodzenia cieczą też się nie założy :/
- bez możliwości rozbudowy,
- bez pci
- bez raid
- jeden procesor
i na dodatek zasilacz 450 W, który ma obsłużyć te dwie grafiki?
Porównywalny PC będzie kosztował połowę tej ceny i będzie go można w każdej chwili rozbudować, a ten toster już w chwili wydania jest przestarzały.