Laptopy

ARM zajmie dominującą pozycję na rynku netbooków

przeczytasz w 1 min.

Według analityków do 2012 r. firma ARM zajmie dominującą pozycję, jeśli chodzi o procesory instalowane w netbookach. Układy Intel Atom, które są obecnie najczęściej spotykane w mini-laptopach, trafią na drugi plan.


Netbooki ciągle na topie (Fot. Dell.com)

Kiedy w 2007 r. Asus zaprezentował pierwszego netbooka z serii Eee PC, komputery te nieustannie zaczęły zyskiwać na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego: mini-laptopy świetnie nadają się do podróżowania i są tanie, dzięki czemu wielu użytkowników nie musi już kupować ultraprzenośnych i często drogich modeli. W roku 2008 netbooki zaczęły dominować na rynku i każdy szanujący się producent laptopów wprowadził do swojej oferty przynajmniej jeden komputer tego typu.

Jeśli chodzi o procesory instalowane w netbookach, to Atomy Intela - zdecydowanie - grają pierwsze skrzypce. Analitycy rynkowi zauważają jednak, że dzieje się tak głównie dlatego, iż w tym segmencie Intel nie ma za bardzo z kim rywalizować. Robert Castellano, analityk z Information Network, wierzy że sytuacja ta zmieni się w ciągu najbliższych lat i ARM Cortex-A9 będzie głównym konkurentem intelowskiego Atoma. Castellano przekonuje też, że procesor ARM będzie tańszy od Atoma i trafi przede wszystkim do netbooków pracujących pod kontrolą Linuksa. Dzięki temu będziemy mogli kupować jeszcze tańsze mini-laptopy, dostępne w cenach, które są nieosiągalne dla modeli wykorzystujących układ Intela i system operacyjny Windows.

Nie brakuje też analityków, którzy mają inne zdanie. Na przykład Mario Morales z IDC informuje, że producenci nie zrezygnują z Intela. Skoro współpraca dobrze się układa i użytkownicy nie skarżą się na Atomy, nie ma powodów, by firmy zajmujące się produkcją laptopów decydowały się na ARM.

Chyba że układy ARM będą tańsze i przynajmniej tak samo wydajne jak Atomy - wówczas niektórzy producenci mogą zdecydować się na zmianę, ponieważ będą mogli sprzedawać netbooki taniej. Ale czy tak się stanie?

Czy waszym zdaniem ARM ma realne szanse na sukces? Czy procesory tej firmy okażą się lepsze od intelowskich Atomów?

Źródło: Inf. własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    QszaQ
    0
    a co z mobilnym amd? w wielu testach bije atoma, a mimo to nie widać go w netbookach i nettopach...
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Oj, jestem tego samego zdania co Robert Castellano. Na korzyść ARM przemawia cena, wydajność, energooszczędność i fakt, że procesor ten nie potrzebuje aktywnego chłodzenia! Dzięki temu netbooki będą bezgłośne, cieńsze i lżejsze. Jestem na TAK;]
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        i nic na tym nie odpalisz, bo nie kompatybilne z x86.
        a jak potrzebny ci twoj soft,windows,office. to linux sie tu nie zda. arm jest dobry do playerow mp3 i video.
        ale tez jestem anty na to. bo nie mam kontroli nad progiem do odtwarzania,zdany na producentka.
        podam przyklad: mam k800i i od dawna w tel jest bug, video nie potrafi zaden player przewinac poza 24 min bo skacze od razu na 1h, mp3 jesli jest dluzsze niz 99 minut 00:00 nie przewiniemy powyzej 24 min a czas pokazuje jako 0:00 juz. i jak tu wymusic na sony-ericsson by poprawili bios do tel?
        dlatego wole otwarta pc platforme, gdzie wrzuce kodeki jakie chce, odtwarzacz jaki mi sie podoba. a nie bede zmuszony na to co jest.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          niezłe to zdjęcie z reklamy Della ;)
          ARM w netbookach? arm jakieś słabiutkie są, ciekawe jak to ma obsłużyć normalnego windowsa?
          • avatar
            Radical
            0
            Przecież intel nie da sobie wyrwać tak łakomego kąska i w razie czego pewnie tak pojadą z cenami w dół atomów że znikoma część producentów zdecyduje się na montowanie ARM

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login