ASRock przygotowuje się do premiery nowych procesorów AMD.
Jakiś czas temu pisaliśmy o miniaturowej płycie głównej MSI AM11, która została wyposażona w nową podstawką AM1 (wcześniej znaną pod nazwą kodową FS1b) pod słabsze procesory AMD APU Kabini. Podobne konstrukcje mają również w planach inni producenci, a jednym z nich jest firma ASRock.
Na samym początku warto zaznaczyć, że nowe procesory zostały zaprojektowane z myślą o mniej wymagających zastosowaniach i będą miały postać układów SoC (System-on-a-chip) – po raz pierwszy z opcją wymiany, a nie jak to dotychczas było, w formie bezpośrednio lutowanej na laminacie.
Z ujawnionych informacji wynika, że będą to modele APU z serii E i A, w których zostanie zintegrowana grafika Radeon HD 8000 lub R3. Warto również zwrócić uwagę na nowy, dwupunktowy system mocowania coolera.
Mniejszy model nosi oznaczenie AM1B-ITX i bazuje na laminacie formatu mini-ITX. W centrum umieszczono podstawkę AM1 (z 3-fazowym zasilaniem), a pod nią dwa banki pamięci dla modułów DDR3-1600 o pojemności do 8 GB. Dla karty rozszerzeń przeznaczono jedno złącze PCI-Express 2.0 x16, natomiast dla dysków i napędów cztery SATA 6 Gb/s.
Na tylnym panelu udostępniono jeden port PS/2, po dwa porty USB 2.0 i 3.0, złącze LPT, wyjścia VGA i DVI dla zintegrowanego w procesorze układu graficznego, gigabitową kartę sieciową oraz trzy złącza audio.
Większy AM1B-M ma format mATX i przeznaczony jest dla mniej wymagających klientów. Obok gniazda AM1 umieszczono 3-fazową sekcją zasilania, a dla pamięci operacyjnej przeznaczono dwa gniazda – obsługują one moduły DDR3 o taktowaniu do 1600 MHz i pojemności 8 GB. Karty rozszerzeń można montować w jednym złączu PCI-Express 2.0 x16 i jednym PCI-Express 2.0 x1. Przy dolnej krawędzi PCB umieszczono dwa gniazda SATA 6 Gb/s.
W tym przypadku panel I/O jest nieco skromniejszy – wyprowadzono na nim jeden port PS/2, cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, wyjście VGA, złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej i trzy złącza audio.
Źródło: Xtreme Systems
Komentarze
14Akurat tak się składa, że czekałem na takie wynalazki od czasów wypuszczenia pierwszych mini płyt wyposażonych w układy AMD Brazos E-350.
Oczywiście przez klapki na oczach nie potraficie zrozumieć, że na rynku istnieje cała rzesza ludzi którzy będą brać mini komputerki z AMD Kabini jak świeże bułeczki. Jak już nie raz pisałem, przeciętnego Kowalskiego kompletnie nie interesuje jakie bebechy są w środku komputera. On chce przeglądać internet, korzystać ze Skype oraz od czasu do czasu obejrzeć film. A jeśli się dowie że taki mini komputer pobiera mniej prądu niż przeciętnej klasy laptop to bierze bez zastanowienia. Tym bardziej że w porównaniu do komputerów stacjonarnych (nawet w formacie itx) laptopy ulegają dużo częściej różnego rodzaju awariom.
Znam temat bardzo dobrze gdyż w setkach mogę policzyć komputery na Barzosie które przewinęły się przez mój sklep.
Cena, cena, cena i jeszcze raz CENA !!!
W Polsce to cena odgrywa najważniejszą role przy zakupie komputera.
Chociaż ta itx znalazła by zastosowanie dzięki LPT przy czym asrock musiał by wydać sterowniki dla XP.
Na samym początku warto zaznaczyć, że nowe procesory zostały zaprojektowane z myślą o mniej wymagających zastosowaniach i będą miały postać układów SoC (System-on-a-chip) – po raz pierwszy z opcją wymiany, a nie jak to dotychczas było, w formie bezpośrednio lutowanej na laminacie.
Drodzy pisaki, po pierwsze nie zostaly zaprojektowane, tyòko sa nieudanymi bublami nw wytwarzaniu pelnosprawnego Kabini:
1. Jak sie buty produkuje, to tylko w PRL mialo sie 3 gatunki wytworow, choc wytwarzanie kazdego gatunku tak samo kosztowalo( w czasie najazdu Wojsk Polskich na Czechy, polscy wojacy wykupowywali buty, co bardzo Czechow dziwilo, u nich 3 gatunki butow nie istnialy)
2. Tylko Piwo mozna w roznych gatunkach zaprojektowac, bo sie rozne ilosci chmielu, maltu i wody uzywa...i sie wyrob do roznych warunkow spozycia, w ten sposob dopasowuje, ale kazdy browar chcialby tylko dobre jasne piilsernowskie piwo wazyc, ale na to im pieniedzy brakuje.