Firma ASRock wprowadziła do swojej oferty płytę główną 970 Extreme4, a więc już drugi model z podstawką AM3+ i chipsetem nowej generacji z serii 900.
Na kilka dni przed targami Computex informowaliśmy, że firma ASRock zaprezentuje między innymi płytę główną 990FX Extreme4 z podstawką AM3+. Tak też się stało, ale oprócz niej pokazany został także pierwszy model dla procesorów AMD z serii Fatal1ty - 990FX Fatal1ty Professional. Niestety jak na razie do oficjalnej oferty producenta trafił tylko pierwszy z dwóch modeli, a wraz pojawiła się także konstrukcja z mostkiem 970, która skierowana jest dla średnio wymagających klientów.
Płyta główna ASRock 970 Extreme4 wykorzystuje ciemnobrązowy laminat formatu ATX, natomiast kolorystyka pozostałych elementów na laminacie, została utrzymana w tradycyjnych dla producenta biało-niebieskich barwach. Za zasilanie odpowiada 5-fazowa sekcja zasilania, z której 4 fazy przeznaczone są dla procesora, a 1 dla kontrolera pamięci. Warto również zaznaczyć, że została ona przykryta radiatorem, choć nie już tak pokaźnym jak w modelu 990FX Extreme4. Według producenta jest ona w stanie obsłużyć nawet topowe, 8-rdzeniowe procesory Bulldozer o współczynniku TDP do 140 W. Poniżej niej umieszczono czarną podstawkę AM3+ oraz otaczający ją dwuczęściowy koszyk na cooler. Pamięci można montować w czterech bankach pamięci, kompatybilnych z modułami DDR3 o taktowaniu do 2100 MHz i pojemności 8 GB (łącznie 32 GB).
Do dyspozycji oddano również trzy porty PCI-Express x16 (elektrycznie x8/x8/x4), dwa PCI-Express x1 oraz dwa zwykłe PCI. Dzięki mostkowi północnemu AMD 970 możliwe jest połączenie trzech kart AMD Radeon w technologii CrossFireX lub dwóch Nvidia GeForce w technologii SLI. W lewym dolnym rogu laminatu oprócz mostka południowego AMD SB950, znalazł się także wyświetlacz diagnostyczny, przyciski łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera oraz pięć gniazd SATA III o przepustowości 6 Gb/s.
Na tylnym panelu umieszczono:
- dwa porty PS/2
- cztery porty USB 2.0
- dwa porty USB 3.0
- port FireWire
- port eSATA
- przycisk do restartowania ustawień UEFI
- gigabitową kartę sieciową
- złącza 8-kanałowego kodeku dźwiękowego (zgodnego z technologią THX), wraz z optycznym i prądowym S/PDIF
Więcej o płytach głównych z podstawką AM3+:
- Computex: płyty główne Biostar i Sapphire z AM3+
- Computex: płyta ASRock Fatal1ty dla procesorów AMD
- Gigabyte: nowe płyty główne dla AMD Bulldozer
- ASUS: płyta dla prawdziwych zapaleńców - z AM3+
źródło: ASRock
Komentarze
10"Za zasilanie procesora odpowiada 5-fazowa sekcja zasilania, z której 4 fazy przeznaczone są dla procesora, a 1 dla kontrolera pamięci"
powinno być - za zasilanie odpowiada ... skoro w drugiej części zdania jest, że procek ma tylko 4 fazy ;)