DeskMini to pierwszy komputer, który bazuje na płycie mini-STX - najmniejszej płycie głównej z możliwością montażu procesora.
Firma ASRock zaprezentowała miniaturowy komputerek DeskMini, który wykorzystuje płytę główną formatu mini-STX – najmniejszą konstrukcję z możliwością montażu standardowego procesora.
DeskMini został zamknięty w obudowie o objętości 1,92 litra – można ją porównać do większych komputerów mini-PC, aczkolwiek nadal jest ona dużo większa od konstrukcji pokroju Intel NUC, Gigabyte BRIX czy Zotac ZBOX. Na froncie wyprowadzono podstawowy zestaw złączy.
Z serii "grafik płakał jak projektował"
Główną zaletą komputerka jest płyta główna formatu mini-STX, a więc najmniejsza konstrukcja z możliwością instalacji desktopowego procesora – jej wymiary to 140 x 147 mm, więc jest o 29% mniejsza od płyty głównej formatu mini-ITX. Na pokładzie znalazła się podstawka LGA 1151, dwa banki pamięci DDR3 SO-DIMM, dwa gniazda SATA oraz złącza I/O, ale już zabrakło miejsca dla karty rozszerzeń. W obudowie jest też miejsca na dwa 2,5-calowe dyski twarde.
O samym komputerku jeszcze nie można powiedzieć zbyt wiele, bo producent nie pochwalił się jego specyfikacją – wiadomo jedynie, że model z procesorem Core i3-6100 oferuje zauważalnie wyższą wydajność od komputerków z mobilnym, lutowanym układem Core i7-6500U (w sumie nie ma się co dziwić, bo obydwa procesory dysponują 2 rdzeniami/4 wątkami, ale desktopowa i3 pracuje z wyższym taktowaniem – 3,7 GHz vs 2,5/3,1 GHz).
Źródło: ASRock
Komentarze
4A na serio, to bardzo dobry krok - oby więcej producentów coś takiego zrobiło, może ceny by były przystępne.
- całkiem zmienić design
- dać porty USB na przód
- na górze dać szyny na 2 dyski 2,5"
- wymienić chłodzenie na coś lepszego do fabryczego Intela
Po tych zmianach byłaby to ciekawa opcja dla osoby przeglądającej internet, korzystającej w pakietu biurowego, mniej wymagających programów, a przy tym pozwala na rozbudowę w przyszłości (procek, pamięć RAM, dyski).