Płyty główne

ASRock podkręca niepodkręcalne procesory - funkcja BFB dostępna też na płytach B365 i Z390

przeczytasz w 1 min.

Jak podkręcić procesor Intel z zablokowanym mnożnikiem? ASRock ma na to sposób, który działa także w przypadku modeli z poprzedniej generacji.

Płyty główne ASRock do podkręcania zablokowanych procesorów

Mowa o funkcji BFB (Base Frequency Boost), która modyfikuje działanie trybu Turbo Boost. Efekt jest taki, że procesor pracuje z podniesionym taktowaniem i oferuje wyższą wydajność (ale też cechuje się większym poborem mocy i generuje wyższe temperatury).

BFB to w zasadzie namiastka overclockingu. Najważniejsze jednak, że funkcja działa także w przypadku układów z zablokowanym mnożnikiem, których nie można podkręcić w standardowy sposób.

ASRock - Base Frequency Boost

Technologia początkowo była dostępna tylko na płytach głównych Z490, H470 i B460 pod procesory Core 10. generacji (Comet Lake-S) – można było ją wykorzystać np. w konfiguracjach z układami Core i5-10400, Core i5-10500, Core i5-10600, Core i7-10700 czy Core i9-10900.

Technologia ASRock Base Frequency Boost także na starszych płytach głównych

ASRock - Base Frequency Boost

ASRock Base Frequency Boost - lista wsparcia

Producent nie zapomina o posiadaczach starszych platform i wprowadził technologię BFB także w płytach pod procesory Core 9. generacji (Coffee Lake-S). Jest jednak pewien problem - lista wsparcia póki co obejmuje tylko kilka modeli Z390/B365 i nie wiadomo czy zostanie poszerzona o kolejne pozycje.

Co myślicie o rozwiązaniu firmy ASRock? Czekacie na podobną funkcję u innych producentów?

Źródło: ASRock

Zobacz więcej newsów o płytach głównych:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    raffal81
    5
    Każda dodatkowa opcja jest mile widziana ;)
    • avatar
      bodziokrak
      5
      Ale wytłumaczcie mi jaki dzisiaj jest sens podkręcania, kiedyś dostawało się procek i można było podbić nawet 1ghz więcej na zwykłym chłodzeniu i ledwo się spocił. Dzisiaj można uzyskać 200-300mhz więcej przy 50w (strzelam) więcej. Trzeba do tego jeszcze dorzucić porządne chłodzenie. Wiem że są ludzie którzy tym żyją to takie ich hobby chwalą się tym na forum itd ale to ledwie garstka. Ile klatek więcej zyskamy podkręcając tak wyżyłowany procesor.
      • avatar
        mutissj
        3
        Ostatnim razem chyba Intel w płytach H170 ukarał ASRocka za takie praktyki?
        • avatar
          drfrank3nstein
          3
          Intel prawie na pewno się odgryzie. Będzie albo pozew albo aktualizacja mikrokodu procesorów. Tłumaczenie może być jakiekolwiek, coś w stylu że tak podkręcone procesory się niszczą albo coś.
          • avatar
            janek33310
            2
            Teraz czekać kiedy to Intel zablokuje jak to kiedyś zrobili z SkyOC.
            • avatar
              szymcio30
              0
              Intel o to zadba aby z następną aktualizacja biosu to zablokować. Niestety w przeszłości były już lepsze rozwiązania nawet z pełnym odblokowaniem mnożnika CPU na płycie która teoretycznie nie powinna pozwolić na podkręcanie wersji K
              • avatar
                exodusxxl
                0
                Było można to wykorzystać...Z490" Zawsze wiedziałem, że żyjemy w matrixie.....Z490 pojawi się 20-go maja ale niektórzy już to wykorzystywali w przeszłosci jak widać po tekście....Nieźle , Benchmark.pl porusza się w czasie xD

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login