ASRock oficjalnie przedstawił zalety, które płyną z korzystania z podstawki AM3+ pod procesory AMD Bulldozer.
Warto przeczytać: | |
Lista płyt głównych Gigabyte z obsługą AM3+ | |
MSI: płyty pod AM3 obsłużą Bulldozery |
Informacja dotycząca obsługi Bulldozerów przez podstawkę AM3 jest już wręcz pewna. Potwierdza to między innymi fakt, że ASUS oraz MSI zadeklarowały, że niektóre z ich konstrukcji z podstawką AM3 bez problemu obsłużą procesory AMD Buldozer - konieczna do tego będzie jedynie aktualizacja BIOSu.
ASRock przedstawił jednak jakie zalety płyną z korzystania z podstawki AM3+ w porównaniu do starszej AM3. Warto również zaznaczyć, że producent ten w swojej ofercie ma już dziewięć konstrukcji z nowym, czarnym gniazdem oraz ani jednej ze starszym, białym, która oficjalnie wspierałaby Bulldozery.
Pierwszą z zalet nowej podstawki jest zwiększona średnica otworów na nóżki procesora. Mogłoby się wydawać, że na pierwszy rzut oka nie różnią się one od tych z podstawki AM3, ale jednak. Szerokość otworów zwiększono o 0,06 mm (11%), dzięki czemu zmniejszono ryzyko wygięcia pinów procesora spowodowanych ewentualnymi niedoskonałościami mechanicznymi.
Drugą z nowości jest szybsze łącze między procesorem, a regulatorem mocy, którego taktowanie wzrosło z 0,4 MHz do 3,4 MHz. Dzięki takiemu posunięciu podstawka AM3+ wspiera lepsze zarządzanie oraz oszczędzanie energii. Według ASRocka nowe gniazdo pozwala na nawet o 11,8% mniejsze zużycie energii.
Nowe gniazdo redukuje również szumy napięcia zasilającego procesor. Wedle informacji ASRocka, stabilność napięcia została poprawiona aż o 22%.
Pomimo zmniejszenia procesu technologicznego nadchodzących procesorów AMD Bulldozer, podstawka AM3+ potrafi doprowadzić do nich większy prąd. Starsza wersja socketu dostarczała zaledwie 110 A, natomiast nowa już 145 A. Taka zmiana pozwoli wyeliminować ewentualne niedobory energii, które mogą pojawić się w przypadku najwydajniejszych, 8-rdzeniowych układów.
Ostania różnica sprowadza się może nie do końca stricte do podstawki, a do jej koszyka. Zastosowano w nim technologię C.C.R. (Combo Cooler Retention Module), a więc podzielono go na dwie części. Poprawić ma to cyrkulacje powietrza, a dzięki temu zmniejszyć temperatury procesora - według ASRocka przy zastosowaniu referencyjnego coolera nawet o 5,4 stopnia Celsjusza.
Oferta ASRocka płyty głównych z nową podstawką AM3+ jest aktualnie jedną z najbogatszych - bardziej urozmaicona jest jedynie konkurencyjnego Gigabyte'a. Powyżej możemy zobaczyć tabelkę porównawczą wszystkich dziewięciu konstrukcji ASRocka, które są wyposażone w nowocześniejsze gniazdo pod procesory.
Dotychczas w sprzedaży pojawiły się tylko dwa modele 890FX Deluxe5 w cenie około 560 złotych oraz 880G Pro3 w cenie 310 złotych. Prawdopodobnie wraz z premierą procesorów AMD Bulldozer, oferta producenta powiększy się o modele wyposażone w chipsety z serii 900.
Źródło: asrock.com
Polecamy artykuły: | ||
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać | Connectify - stwórz sieć bez routera | TOP-10 Monitory |
Komentarze
37Oj, nie temperatura CPU będzie niższa o te 5.4*C tylko cewki w sekcji zasilania.