Choć chipset Intel P67 dedykowany jest dla płyt z podstawką LGA 1155, wydaje się, że uklad ten będzie przydatny nie tylko w przypadku nowych procesorów Intel Sandy Bridge. ASRock przygotował niecodzienną konstrukcję z P67 i starą już postawką LGA 1156.
Płyta główna formatu ATX, ASRock P67 Transformer, jest oryginalnym rozwiązaniem, które łączy na jednej płytce drukowanej podstawkę LGA 1156 dla procesorów Intel Core i3, i5 oraz i7 pierwszej generacji oraz chipset Intel P67. Ten układ dał się nam poznać w ostatnich tygodniach jako "serce" licznych płyt głównych dla procesorów Intel, ale wyposażonych w podstawkę LGA 1155. Premiera procesorów dla tej podstawki nastąpi dopiero w styczniu 2011 roku.
Warto przeczytać: | |
Dlaczego ASRock zdecydował się zastosować chipset P67 na płytach dla procesorów poprzedniej generacji? Podstawową korzyścią płynącą z takiego połączenia jest dostępność portów PCI Express w wersji 2.0. Dla przypomnienia normalne płyty główne z chipsetami P55, H55, H57 dysponowały portami PCI Express w wersji 1.1, a więc o przepustowości dwukrotnie mniejszej w porównaniu do wersji 2.0 (dla jednej linii 250 MB/s w porównaniu z 500 MB/s).
Co prawda mniejsza przepustowość magistali PCI Express nie ma wpływu na karty graficzne, gdyż są one obsługiwane przez kontroler zintegrowany z procesorem (który obsługuje PCI Express 2.0). Jednak w "kompetencjach" mostka pozostaje obsługa komunikacji realizowanej poprzez porty USB 3.0 lub dyski SATA 6 Gbps. Wąskie gardło jest na tyle istotne, że niektórzy producenci płyt głównych uciekają się do swojego rodzaju podstępu i zamieniają port PCI-Express x4 1.1 na dwa porty PCI-Express x1 2.0.
Na płycie oddano do dyspozycji cztery banki pamięci DDR3, wraz z obsługą trybu dwukanałowego. I tutaj ciekawostka - producent zapowiada, że płyta główna będzie oferowała spory potencjał przetaktowywania pamięci. Jaki? - tego dowiemy się po premierze. Na prezentowanym modelu informacje o wspieranym taktowaniu pamięci zostały zasłonięte.
Dla kart rozszerzeń przeznaczono port PCI-Express x16 2.0, trzy PCI-Express x1 1.1 oraz dwa zwykłe PCI. Poniżej nich, na czarnym laminacie umieszczono dwa gniazda SATA III 6 Gb/s i cztery SATA II 3 Gb/s, wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski łatwego dostępu do włączania i wyłączania komputera.
Tylny panel został wyposażony w dwa porty PS/2, osiem portów USB - dwa w wersji 3.0 oraz sześć w wersji 2.0, eSATA, złącze gigabitowej karty sieciowej oraz karty dźwiękowej wraz z optycznym i koncentrycznym S/PDIF.
Opisywana płyta główna nie jest pierwszą w ofercie ASRocka z nowym chipsetem Intela. Wyposażone w ten układ płyty główne, dla procesorów Sandy Bridge, firma zaprezentowała kilka dni temu.
Płyta ma trafić do sprzedaży na początku grudnia.
Źródło: tcmagazine.com
Polecamy artykuły: | ||
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było | TOP-10: Monitory | G eForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie |
Komentarze
23nie wiem czy wiecie o takiej konstrukcji Asrocka
ASRock 939A790GMH/M/ASR, AMD 790GX, PCIEXx16, DDR400, SATA2, RAID, GBLAN, VGA, mATX tak tak! Socket 939 i DDR400 w połączeniu z chipsetem 790GX!!!
jeżeli ktoś ma wypasiony komp z masą pamięci DDR400 to śmiało może coś takiego zastosować. pomijam fakt sensowności takiego wyboru ale zapewniam że znajdują się i tacy ekstremiści który dokonają takiego wyboru. Inne rozwiązanie to płyta z 775 z chipsetem 865 Intela czyli grafika AGPx8 i DDR400. Albo płyta pod 775 z pamięciami DDR1 i 2 oraz AGP lub PCIex16 :) pomijam fakt zastosowania chipsetu VIA ale to działa!!!
Jak zwykle, jest prawda i marketing.
A gdzie to drugie złącze PCI-Express x16? Bo patrzę, patrzę i dopatrzeć się nie mogę...