Zobacz, jak piękne są zdjęcia nieba: zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2013
Najlepsze zdjęcia nieba i zjawisk astronomicznych, które wygrały w tegorocznym konkursie organizowanym przez Królewskie Obserwatorium.
Niebo to bardzo wdzięczny temat dla fotografii. Wymagający cierpliwości, dobrej techniki, ale odwdzięczający się niezwykłymi rezultatami. Nie dziwi zatem ogromna liczba konkursów, w trakcie których fotografowie z całego świata dzielą się swoimi osiągnięciami w dziedzinie astrofotografii. Bardzo prestiżowym jest konkurs Astronomy Photographer of the Year, który organizuje Królewskie Obserwatorium z Greenwich. Zapraszamy do galerii zdjęć, które znalazły w 2013 roku uznanie jury konkursowego. Naprawdę piękne widoki.
Astrofotografia to nie tylko zdjęcia gwiazd, mgławic i galaktyk. W tej kategorii znajdziemy również ujęcia niezwykłych zjawisk atmosferycznych, które swój początek biorą w zjawiskach zachodzących ponad Ziemią. Na przykład fotografie zórz polarnych, które powstają w momencie, gdy rozpędzonę cząstki wiatru słonecznego są hamowane przez ziemskie pole magnetyczne. Ze względu na charakter układu linii pola magentycznego Ziemi, zorze najlepiej zobaczyć na biegunach i w dużych szerokościach geograficznych.
Jednak fotografowie, którzy mieszkają bliżej ziemskiego równika i na południowej półkule, a nie wyruszają w pogoń za takimi zjawiskami jak zaćmienia Słońca, również mają bardzo wdzięczne obiekty do fotografowania. W zasadzie niewidoczne z Polski okolice centrum Galaktyki to roje gwiazd, przesłaniające je chmury pyłów i niezliczone inne niezwykłe obiekty, które bardzo efektownie prezentują się na zdjęciach.
Mark Gee z Australii za zwycięską fotografię otrzymał nagrodę 1500 funtów.
Piszemy o tym nie bez powodu, gdyż za najlepsze zdjęcie w całym konkursie uznano fotografię przedstawiające centrum Galaktyki. Znajdują się w nim miliardy gwiazd, ale ze względu na fakt iż Ziemia znajduje się w pobliżu płaszczyzny Galaktyki, mamy tego pecha, że są one przesłonięte przez chmury pyłu międzygwiazdowego. Pech, ale i szczęście zarazem, bo widok jest bardzo efektowny. Po lewej stronie widać dwie podłużne białe plamki. Jaśniejsza z nich to Wielki Obłok Magellana, ciemniejsza Mały Obłok Magellane. Te satelitarne galaktyki Drogi Mlecznej to bardzo interesujący obiekt badań dla astronomów. Poznanie ich tajemnic zawdzięcza wiele pracom polskich astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dobra fotografia powinna wiązać się z opowieścią o zdjęciu. Astrofotografia ma tę zaletę, że o jednym zdjęciu można opowiadać godzinami. Począwszy od technik, które zostały zastosowane, a skończywszy na opisie zjawisk i obiektów, które zostały uwiecznione. Oglądając zwycięskie fotografie warto zwrócić uwage na dużą różnorodność barw, którymi cechują się widoki nieba. Właśnie dzięki fotografii, która potrafi integrować światło lepiej niż ludzkie oko, możemy w lepszym stopniu dostrzec tę wielobarwność kosmosu. Zdjęcia podzielone były na kategorie, Ziemia i Kosmos, Układ Słoneczny, Głęboki Kosmos i Młody Astronom Roku. Przyznano również trzy specjalne nagrody za zdjęcia w kategorii Ludzie i Kosmoc, Zautomatyzowany Teleskop i Najlepszy Debiutant.
fot. Fredrik Broms | fot. David Kingham |
fot. Tom O'Donoghue | fot. Ben Canales |
fot. Mark Gee | fot. ngc1535 |
Inne zdjęcia możecie zobaczyć na serwisie Flickr. Jest ich bardzo dużo i nie mniej ciekawe niż, te pokazane tutaj. A na koniec fotografia, która nie brała udziału w konkursie, ale ze zrozumiałych powodów. Wykonano ja za pomocą teleskopu Vista, który znajduje się w obserwatorium w Chile na Mt. Paranal. Konia z rzędem temu, kto policzy wszystkie gwiazdy na tej gigapanoramie centrum Galaktyki. Jej wycinek możecie zobaczyć na pierwszej ilustracji w tym tekście.
Źródło: Royal Museums Greenwich, flickr
Komentarze
10Zdjęcia super :)