ASUS wprowadził do swojej oferty cztery nowe, serwerowe płyty główne z podstawką LGA 1155, które są przeznaczone dla procesorów z serii Intel Core i3 2100, Xeon E3-2100, Core G600 i Core G800.
W rodzinie nowych płyt głównych z serii P8B znajdziemy cztery modele – P8B-E/4L, P8B-C/4L, P8B-X formatu ATX oraz P8B-M formatu mATX. Wszystkie konstrukcje wykorzystują podstawkę LGA 1155 oraz chipset z serii C200 - w przypadku pierwszego i ostatniego modelu jest to C204, natomiast w przypadku drugiego i trzeciego C202. Nowe płyty główne działają pod kontrolą UEFI, które obsługuje dyski twarde o pojemności powyżej 2,2 TB.
Płyta główna ASUS P8B-E/4L
Pierwsze dwa modele oferują cztery banki pamięci, obsługujące moduły DDR3 z kodem korekcji błędów ECC (Error Correction Code) o taktowaniu 1066 lub 1333 MHz i maksymalnej pojemności 8 GB (łącznie 32 GB). W P8B-C/4L dla kart rozszerzeń udostępniono pięć portów PCI 32-bit, jeden PCI-Express x16 oraz jeden PCI-Express x8, który działa z przepustowością x4. P8B-E/4L zamiast dwóch slotów PCI 32-bit, oferuje dodatkowy PCI-Express x16 (elektrycznie x8) oraz złącze PIKE dla rozbudowy pamięci masowej.
W prawym dolnym rogu laminatu umieszczono gniazda dla dysków twardych. W przypadku bogatszej wersji P8B-C/4L jest to osiem gniazd SAS (Serial Attached SCSI) 6 Gb/s cztery SATA II 3 Gb/s oraz dwa SATA 6 Gb/s, natomiast uboższa P8B-E/4L oferuje tylko sześć gniazd SATA II 3 Gb/s. W ofercie producenta jest jednak dostępna bardziej rozbudowana wersja P8B-C/SAS/4L, która dodatkowo oferuje osiem gniazd SAS 6 Gb/s.
Płyta główna ASUS P8B-C/4L
Na tylnych panelach płyt znalazły się:
- dwa porty PS/2
- dwa porty USB 2.0
- wyjście VGA zintegrowanej karty graficznej (Aspeed AST2050 w przypadku P8B-E/4L lub XGI Z9s w przypadku P8B-C/4L)
- cztery gigabitowe karty sieciowe z obsługą protokołu IPv6
Płyta główna ASUS P8B-X
Na płytce drukowanej płyt głównych P8B-X oraz P8B-M zamontowano cztery banki pamięci, które obsługują moduły DDR3 z kodem korekcji błędów ECC (Error Correction Code) o taktowaniu 1066 lub 1333 MHz i maksymalnej pojemności 8 GB (łącznie 32 GB). Większy model udostępnia dla kart rozszerzeń jeden port PCI-Express x16, jeden PCI-Express x8 (elektrycznie x4), dwa PCI-Express x1 oraz dwa PCI. W mniejszej konstrukcji dwa sloty PCI-Express x1 i jeden PCI zamieniono na drugi PCI-Express x8 (elektrycznie x4). P8B-X oferuje sześć gniazd SATA II 3 Gb/s, natomiast P8B-M cztery SATA II 3 Gb/s i dwa SATA 6 Gb/s.
Płyta główna ASUS P8B-M
Na tylnych panelach płyt zamontowano:
- dwa porty PS/2
- dwa porty USB 2.0
- szeregowy port RS232 (COM)
- wyjście VGA zintegrowanej karty graficznej (Aspeed AST2050 w przypadku P8B-M lub XGI Z9s w przypadku P8B-X)
- dwie gigabitowe karty sieciowe z obsługą protokołu IPv6
Więcej o serwerach:
- Gigabyte: płyta z 8 bankami pamięci i LGA 2011
- AMD: wizyta w fabryce serwerowych Bulldozerów
- AMD: za rok serwerowe 20 rdzeni i dwie nowe podstawki
- Serwery wykorzystane do ogrzewania domów i mieszkań
Źródło: Inf. prasowa, ASUS
Komentarze
11Ciekawe czy nie urwie slotu jak coś się w czepi w ten środkowy slot.
Mam na myśli to że karta rozszerzeń nie będzie przykręcona do obudowy.
Jedynym słusznym rozwiązaniem to położyć ta płytę.
Zresztą karty PCI-X w serwerach też już odchodzą do lamusa - tam też już króluje PCIe, tyle że znowuż x4 i x8. W serwerach kart graficznych się nie wsadza - używa się zintegrowanych na płycie głównej (i tu przecież taka jest) i slot PCIe x16 jest raczej zbędny.
To bardziej wygląda na płytę pod "domowy" serwer czyli taki lepszy PC. Tyle, że kto w taki PC wkłada Xeona czy inne serwerowe procesory albo dyski SAS ?
No i skoro serwerowe to dlaczego tylko pod jeden procesor ?
IMHO to mi raczej wygląda na płyty główne do stacji roboczych czyli mocnych PC do zastosowań inżynierskich. Ale tam też często potrzebne dwa procesory... I karta graficzna (np. Quadro) - w tym wypadku złącze PCIe x16 ma uzasadnienie.
Serwerem nazywa komputer świadczący usługi, sprowadzające się udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami. Więc jak widzisz drugi procesor jest raczej nie potrzebny, po za tym serwerem może być zwykły komputer (ma być stabilny nie ultra wydajny). Stacja robocza to wysokiej klasy komputer o wyższej wydajności niż komputer osobisty. Wykorzystują interfejs światłowodowy do obsługi dysków twardych, wysokiej klasy akceleratory grafiki 3D (np Quadro, FireGL), jeden lub więcej procesorów i spore zasoby pamięci operacyjnej. Pozdro