Po ASRocku i Gigabyte swoje konstrukcje dla jeszcze niezaprezentowanych jeszcze procesorów Bulldozer zaprezentował ASUS - na razie są to modele z niższej półki oparte o chipset AMD 760G.
Całkiem niedawno ASUS ogłosił, że procesory AMD Bulldozer będą działały z jego topowymi płytami głównymi, które wyposażono w starszą wersję podstawki - AM3. Przy okazji firma zapowiedziała wprowadzenie 10 nowych płyt z serii M5, które wyposażono już w złącze AM3+. Pierwsze dwa modele pojawiły się już na stronie firmy.
Warto przeczytać: | |
AM3 zgodne z procesorami dla AM3+? | |
ASUS: nasze płyty z AM3 obsłuża Bulldozery |
Płyty ASUS M5A78L oraz M5A78L LE wykorzystują chipsety AMD 760G i SB710, a ich laminat jest pełnowymiarowego formatu ATX. Na pierwszy rzut oka obie konstrukcyjnie wyglądają identycznie, ale różnią się między sobą zastosowanymi kondensatorami - niektóre z nichw wersji LE płyty są jeszcze elektrolityczne. Obok czarnej podstawki AM3+ umieszczono 5-fazową sekcję zasilania procesora, która nie jest chłodzona żadnym radiatorem i może obsłużyć procesory o TDP do 125 W. Dla pamięci przeznaczono cztery banki pamięci DDR3, które są w stanie obsłużyć moduły o pojemności 4 GB (łącznie 16 GB) i taktowaniu 2000 MHz w trybie dwukanałowym. Karty rozszerzeń można montować w jednym porcie PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 oraz trzech zwykłych PCI. Na dolnej krawędzi laminatu znalazło się sześć gniazd SATA III o przepustowości 6 GB/s oraz coraz rzadziej spotykane złącze ATA.
Tylny panel obu płyt głównych wygląda tak samo, a znajdziemy na nim:
- dwa porty PS/2,
- cztery porty USB 2.0,
- port szeregowy COM,
- port równoległy LPT,
- złącze RJ45 zintegrowanej karty sieciowej bazującej na układzie Realtek 8111E ,
- dwa wyjścia i wejście zintegrowanej karty dźwiękowej bazującej na układzie Realtek ALC 887,
Oba produkty choć w ofercie firmy nie są dostępne w sprzedaży. Do sklepów trafią zapewne wraz z pozostałymi modelami, jak i płytami ASRock i Gigabyte wraz z premierą procesorów AMD Bulldozer.
Źródło: ASUS
Polecamy artykuły: | ||
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie | Google Chrome - 20 świetnych wtyczek | Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach |
Komentarze
26poczekamy aż gigabyte da jakieś bajery
bo takiej płyty bym nie kupił
Dla sprytnych ilu fazowe mamy napięcie w gniazdku 230V/50Hz i dla czego gdy chce się podłączyć np grzałkę 4-5KW nastąpi pożar przewodów i trzeba od elektrowni dostać większy "przydział mocy" o napięciu 400V/50Hz lub 15KV/50Hz :D
Na podobnej zasadzie działają sekcje zasilania w płytach głównych, z tą różnicą że tu chodzi o "wygładzenie" zasilania
Płyty z gniazdami am3+ wejdą na rynek w kwietniu, nie wtedy gdy wejdą buldozery - czerwiec, przynajmniej te od gigabyte'a
Primo 32nm proces produkcji, po drugie power gating po trzecie turbocore 2.0 i poprawione cnq.Pozatym skoro oficjalnie TDP ma wynosic 120W to chyba wiadomo ze na defaulcie polezie na wszystkim.
Co do podkrecania to wiadomo, plyta sie sfajczy.Ale chyba nikogo to nie zdziwi.Choc na abicie budzetowym z chipsetem 770 i z padaczna sekcja zasilania pedzilem 90nm Athlona 64 na 3.5ghz przy napieciu 1.5v.Co dawalo circa 200W na procek.