ASUS Rampage IV Extreme z myślą o overclockerach - zdjęcia, specyfikacja, technologie
ASUS wprowadzi do swojej oferty płytę główną Rampage IV Extreme, która przeznaczona jest pod procesory Intel Sandy Bridge-E i powinni się nią zainteresować wszyscy entuzjaści, overclockerzy oraz bardziej wymagający klienci.
Dosłownie przed chwilą pisaliśmy o nowościach z londyńskiej konferencji firmy ASUS. Jedną z nich była płyta główną Rampage IV Extreme, a więc flagowa propozycja producenta z podstawką LGA 2011 dla nadchodzących układów Intel Sandy Bridge-E. Postanowiliśmy się trochę bliżej przyjrzeć tej konstrukcji.
ASUS Rampage IV Extreme wykorzystuje czarny laminat o trochę większym formacie niż standardowy ATX, na którym znalazły się charakterystyczne dla serii ROG (Rempublic of Gamers) czarno-czerwone elementy. Na uwagę zasługuje fakt, iż płyta główna została wyposażona w technologię X-Socket, a więc dwie różne obudowy podstawki LGA 2011, z których jedna umożliwia montaż coolerów pod starsze gniazdo LGA 1366.
Po prawej stronie laminatu umieszczono rozbudowaną sekcję zasilania zgodną z technologią DIGI+ II, która została przykryta efektownie wyglądającym radiatorem. Zaraz za nią zamontowano dwa gniazda zasilające – jedne 8-pinowe oraz jedno 4-pinowe.
Po obydwóch stronach podstawki znalazły się cztery banki pamięci, mogące obsłużyć moduły DDR3 o taktowaniu 2400 MHz w trybie 4-kanałowym. Pod dolnymi slotami ulokowano 24-pinowe gniazdo zasilające oraz sekcję OC-Zone, a więc: wyświetlacz diagnostyczny, przyciski do włączania i restartowania komputera, punkty pomiarowe napięć, zworki do wyłączania portów PCI-Express, piny do zwiększania napięcia dostarczanego kartom graficznym oraz przycisk uaktywniający tryb ekstremalnego podkręcania z wykorzystaniem ciekłego azotu.
Karty rozszerzeń można montować w pięciu portach PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x8/x16/x8) oraz jednym PCI-Express x1. W razie wykorzystania większej liczby kart graficznych wymagane jest podłączenie dodatkowej, 6-pinowej wtyczki zasilającej.
Zdecydowanie najciekawiej prezentuje się aktywny układ chłodzenia chipsetu Intel X79 oraz kilku innych układów. Tuż pod nim umieszczono po cztery gniazda SATA II 3 Gb/s i SATA 6 Gb/s oraz dwa złącza do podłączania sond termicznych.
Na tylnym panelu znalazły się:
- jeden port PS/2
- sześć portów USB 2.0
- cztery porty USB 3.0
- dwa porty eSATA
- moduł Bluetooth
- przycisk ROG Connect
- przycisk do restartowania ustawień UEFI
- złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej
- złącza audio wraz z optycznym S/PDIF
W zestawie z płytą znajdziemy również specjalne urządzenie o nazwie ASUS OC Key. Podłącza się je do wyjścia DVI karty graficznej oraz wejścia DVI monitora. Za jego pomocą można uaktywnić specjalne menu OSD z opcjami przetaktowywania oraz monitorowania parametrów karty graficznej. Fanów gry Battlefield 3 zainteresuje również fakt, iż wraz z płytą znajdziemy kupon upoważniający do bezpłatnego pobrania gry.
Więcej o płytach głównych dla procesorów Intel Sandy Bridge-E:
- ECS X79R-AX Black dla Intel Sandy Bridge-E, modele Extreme i Deluxe - specyfikacja i zdjęcia
- EVGA Classified SR3 płyta ma dwie podstawki LGA 2011 - parametry techniczne
- EVGA X79 Classified płytą do OC Intel Sandy Bridge-E
- ASUS P9X79 Deluxe: błękitna płyta główna z LGA 2011
Źródło: VR-Zone, ComputerBase
Komentarze
16A tak na serio, to myślałem, że era wyjących i psujących się po pół roku wentylatorków na płytach głównych już minęły bezpowrotnie. Bardzo nie mile to wspominam.
Czyżby szykuję się triumfalny powrót pasywnych radiatorów Zalmana na chipsety? :D
Natomiast, co do samej platformy jestem sceptyczny - ceny procesorów są za wysokie... Około 500 dolarów za procka, czyli na nasze warunki, pewnie koło 1900 złociszy. Za 1900 można złożyć zestaw z 2600K i płytą z PCIe 3.0.
Ja, na razie, zostaję przy swoim i7. Wykręcony na 3,6, może dam go na 3,8 czy 4... jakoś nie czuję braku mocy. A do USB 3.0 mam śledzia :)
Swoją drogą seria i7 9xx naprawdę się intelowi udała, skoro po trzech latach, moja 920 radzi sobie ze wszystkim :)
Pewnie zdecyduję się na wymianę po premierze Ivy Bridge.
Tylko czekać na bloczek od EK a wtedy może to być ciekawa propozycja...
Tym wentylem nie ma się co przejmować bo i tak na bank jest do usunięcia, w r3e też był w komplecie radiator z wentylem a sporo luda posmarzyło mobasy. Do takiej zabawy tylko LC lub bardziej ekstremalne środki.
Nadchodzące święta spędzę przy modernizacji komputera,oj będzie roboty na cały dzień :)
do poprawy, bo aż w oczy kole ;)