EVGA Classified SR3 płyta ma dwie podstawki LGA 2011 - parametry techniczne
EVGA zademonstrowała płytę główną Classified Super Record 3, która została wyposażona w dwie podstawki LGA 2011 i jest przeznaczona dla najbardziej wymagających klientów, a także overclockerów.
Nie od dziś wiadomo, że od najwydajniejszego procesora dostępnego na rynku wydajniejsze są... dwa takie procesory. Ponad półtorej roku temu pisaliśmy o specjalnej płycie głównej firmy EVGA, która została stworzona specjalnie z myślą o tej zasadzie. Model Classified Super Record 2 przypomina typową płytę serwerową i został wyposażony w dwie podstawki LGA 1366, które są kompatybilne z najwydajniejszymi, 4- i 6-rdzeniowymi układami Intela.
Ostatnimi czasy coraz więcej się mówi odnośnie nowych procesorów Sandy Bridge-E i Sandy Bridge-EP, a więc flagowych układach firmy Intel, mających w połowie listopada zastąpić obecne modele pod LGA 1366. EVGA nie chcąc tracić czasu, już jakiś czas temu opracowała nową wersję 2-podstawkowego „mutanta” i właśnie uchyliła rąbka tajemnicy odnośnie swojej flagowej konstrukcji.
EVGA Classified Super Record 3 wykorzystuje potężny laminat formatu HPTX, na którym umieszczono dwie podstawki LGA 2011. Warto jednak zaznaczyć, że tylko procesor w nadrzędnym gnieździe bezpośrednio komunikuje się z chipsetem, natomiast drugi układ został podłączony do pierwszego za pomocą dwóch magistral QPI.
Kolejną ważną informacją jest fakt, iż podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji modelu Super Record, także i w tym przypadku płyta obsługuje nie desktopowe, a serwerowe układy – w tym przypadku są to Sandy Bridge-EP. Nadrzędny procesor został wyposażony w osiem banków pamięci DDR3, a podrzędny w tylko cztery – oczywiście wszystkie działają w trybie 4-kanałowym.
Imponująco wygląda również sekcja zasilania takiego „kolosa” - każdy procesor ma swoją 7-fazową, cyfrową sekcję PWM, natomiast dla pamięci udostępniono jeszcze 8-fazową, cyfrową sekcję PWM. Do poprawnego działania płyty, wymagane jest podłączenie jednej 24-pinowej wtyczki zasilającej, dwóch 8-pinowych oraz dwóch 6-pinowych, natomiast w przypadku wykorzystania większej liczby kart graficznych konieczne jest podłączenie jeszcze jednej 6-pinowej.
Po lewej stronie PCB umieszczono siedem złącz PCI-Express x16 i każde z nich można wyłączyć, a służą do tego specjalne przełączniki na laminacie. Warto również wspomnieć, że producent zdecydował się na zamontowanie mostka NF200, który zwiększa ilość linii PCI Express. Dla dysków i napędów udostępniono cztery gniazda SATA II 3 Gb/s oraz dwa SATA 6 Gb/s.
Na tylnym panelu znalazł się między innymi:
- moduł Bluetooth
- złącze EVBot do zdalnego podkręcania podzespołów komputera
- dwa złącza RJ45 od gigabitowych kart sieciowych
- złącza audio od zintegrowanej karty dźwiękowej
Płyta główna EVGA Classified Super Record 3 powinna trafić do sprzedaży w połowie listopada, ale jej cena nie jest jeszcze znana. Możliwe również, iż na rynku zawita podobne rozwiązanie firmy ASUS, które jednak będzie wykorzystywać jedną podstawkę LGA 1366 i jedną LGA 2011.
Więcej o płytach dla procesorów Intel Sandy Bridge-E:
- EVGA X79 Classified płytą do OC Intel Sandy Bridge-E
- ASUS P9X79 Deluxe: błękitna płyta główna z LGA 2011
- ASRock X79 Extreme7: flagowy model płyty z LGA 2011
Źródło: EVGA, TechPowerUp
Komentarze
52http://allegro.pl/plyta-glowna-hp-z800-dual-lga-1366-2-procesorowa-i1847767547.html