Monitory

G-Sync HDR 4K 144Hz - monitory marzeń w końcu debiutują na rynku

przeczytasz w 2 min.

Jako pierwsze na rynku pojawiły się modele ASUS ROG i Acer Predator, ale swoją konstrukcję ma również w planach firma AOC. Niestety, ich ceny nie należą do najniższych.

W 2013 roku Nvidia rewolucjonizowała wyświetlanie obrazu na monitorach, prezentując technikę G-Sync, która rozwiązała problem rozrywania się obrazu, minimalizując zacinanie się i opóźnienie wyświetlanych treści. W tym roku producent poszedł o krok dalej i wprowadził na rynek pierwsze na świecie monitory HDR z matrycami 4K G-Sync o częstotliwości odświeżania 144 Hz.

Podobnie jak w przypadku zwykłej techniki G-Sync, G-Sync HDR umożliwiła synchronizację częstotliwości odświeżania monitora z generowanym przez kartę graficzną obrazem. Nowe monitory oferują jednak wyższą jasność zapewniającąc żywe efekty wizualne z mocnymi, nasyconymi kolorami, wysoki kontrast zapewniający bogatsze i bardziej naturalne ciemne sceny, a także szeroką gamę kolorów zbliżoną do standardu kinowego DCI-P3.

Dzięki tym i innym ulepszeniom gry komputerowe wyglądają bardziej realistycznie niż kiedykolwiek wcześniej, urzekając kolorami oraz doskonałym kontrastem i jasnością obrazu.

ASUS ROG Swift PG27UQ

Dzięki 384 indywidualnie sterowanym strefom LED, podświetlany jest wyłącznie ten obszar, który tego wymaga, umożliwiając na monitorach G-Sync HDR jednoczesne wyświetlanie jasnych i wyraźnych kolorów oraz głębokich czerni - podobnie jak w przypadku najlepszych wyświetlaczy plazmowych. Monitory o mniejszej liczbie stref podświetlenia, wyposażone w strefy podświetlenia umieszczone w krawędziach ekranu lub oparte tylko na jednej strefie podświetlenia, nie pozwalają osiągać takiego kontrastu i jakości obrazu, co monitory 4K G-Sync HDR.

Nvidia G-Sync HDR

To jednak nie wszystko, bo producenci zastosowali w monitorach także technikę Quantum Dot Enhancement Film (QDEF). Użyta po raz pierwszy w zaawansowanych telewizorach HDR, folia QDEF pokryta jest nano-punktami, które emitują światło o specyficznym kolorze, w zależności od rozmiaru "punktu". Pozwala to uzyskać całe spektrum jasnych, nasyconych i żywych kolorów - od głębokiej zieleni i czerwieni, po intensywny błękit. W rezultacie otrzymujemy o 25% większą przestrzeń kolorów w porównaniu do tradycyjnego sRGB - bliską standardu DCI-P3 wykorzystywanego w najlepszych kinach cyfrowych.

Nvidia G-Sync HDR

Nvidia chwali się, że zaprojektowane i wykonane z myślą o graczach, nowe monitory G-Sync HDR 4K 144Hz to absolutnie najlepsze uzupełnienie gamingowych zestawów dla entuzjastów. Doskonałe połączenie technik Nvidia G-Sync i HDR zapewnia najwyższą jakość rozgrywki, jak również niesamowity kontrast, głębokie i nasycone kolory oraz dużą jasność. Jako pierwsze na rynku debiutują monitory ASUS ROG Swift PG27UQAcer Predator X27 - pierwszy kosztuje 11 000 zł, a drugi 9500 zł. Wiemy jednak, że swój model planuje również firma AOC.

Źródło: Nvidia, AnandTech, inf. własna

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Malwin
    3
    Czy chociaż ten monitor posiada odpowiednią wersje HDMI by wyświetlać 4K144Hz?
    • avatar
      Dudi4Fr
      3
      Szkoda tylko że ta taka kasę nie możną wykorzystać tych paneli na "maxa". DP 1.4 i HDMI 2.0 nie mają wystarczającego przesyłu danych żeby zapewnić 4K w wiecej niż 98Hz przez to przy odświeżaniu 120 i 144Hz jest aktywna kompresja i to bardzo mocna 4:4:2 (Chroma subsampling) więc co z tego że 4k w 144Hz skoro tracisz połowę wertykalnych pixeli?

      Trochę mi żal ludzi którzy je kupili licząc na "kolejna generacje ekranów". Tyle kasy wydali a nic nie mogą z tym zrobić chyba że Acer i Asus dodadzą jakimś cudem zewnętrzny kontroler HDMI 2.1 albo DP 1.5 do tych ekranów (oczywiście trzeba bedzie wymienić grafike w kompie).
      • avatar
        KENJI512
        2
        Monitorem marzeń jest X35, X27 to tylko ciekawostka na pokaz, 4K przy 27" raczej nie jest dopasowaną rozdzielczością (przy obecnych czcionkach i interfejsach)
        • avatar
          mutissj
          2
          czyli zostało jeszcze 4 lata czekania na normalne ceny
          • avatar
            Marek1981
            2
            Ogólnie porównanie tych obrazków to jakaś ściema. Różnica prawie niezauważalna a i technologia HDR często pogarsza jakość obrazu. Jakiś redaktor kiedyś podszedł to stoiska z tymi monitorami i pokazał jak marketingowcy sztucznie obniżają parametry tej niby gorszej matrycy.
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Zastosowanie G-Sync 2 HDR kosztuje 500$ (~1850zł), prawie 2 kafle za samą tylko synchronizację w monitorze.

              Pozdrawiam ze świata zdrowego rozsądku gdzie FreeSync/2 HDR (VESA), na przekór dumnej ekskluzywności konkurencji ośmiela się działać sprawnie na standardowych skalerach, bez opłat i bez spadków wydajności (do -5% w przypadku G-sync).
              • avatar
                Monstrum
                0
                No ładnie, ładnie...ale cena miażdży
                • avatar
                  htm72
                  -1
                  Ja se podkręcam kolory i mam HDR .P
                  • avatar
                    wid3l3c
                    -2
                    144 Hz?
                    Toć to już prehistoria...
                    • avatar
                      jarekzon
                      -4
                      Dla mnie HDR to ściema, przecież grę można od razu przygotować w dowolnej oprawie graficznej i z urzekającymi kolorami. Poza tym co ma HDR wspólnego z urzekającymi kolorami. Co znaczy skrót HDR, High Dynamic Range, czyli w uproszczeniu, wysoka rozpiętość tonalna. Krótko mówiąc na obrazie są przyciemniane światła, żeby z nich odzyskać detale i rozjaśniane cienie w tym samym celu. Piszę tak, bo właśnie kupiłem OLED za duże pieniądze, skalibrowany w każdym calu, także HDR, odp. kable HDMI, wszystko ustawione. I co ? I nie byłbym w stanie powiedzieć, że film jest w HDR, gdyby to nie było napisane. Nie widzę różnicy. Za to ogromna różnica jest w 4K.
                      • avatar
                        ncc1701
                        0
                        Mam Acer 4K 32" z G-Sync - i nie zamienilbym go na 27" z HDR...
                        • avatar
                          ghasz
                          0
                          Powinno być jasno napisane że jest to monitor 4k/HDR/144hz*


                          *Wykonuje tylko jedną z tych rzeczy dobrze bo DP nie jest wstanie przepuścić takiej ilości danych
                          • avatar
                            KrzysztofC
                            0
                            Oficjalny serwis Acera we Wrocławiu to dziadostwo jakich mało. Polecam omijać produkty Acera szerokim łukiem, nawet kiedy inni będą wam wmawiać, że dzisiejszy Acer jest lepszy niż to co było kiedyś. Mam tu nawet na myśli produkty droższe i "profesjonalne".

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login