Jako pierwsze na rynku pojawiły się modele ASUS ROG i Acer Predator, ale swoją konstrukcję ma również w planach firma AOC. Niestety, ich ceny nie należą do najniższych.
W 2013 roku Nvidia rewolucjonizowała wyświetlanie obrazu na monitorach, prezentując technikę G-Sync, która rozwiązała problem rozrywania się obrazu, minimalizując zacinanie się i opóźnienie wyświetlanych treści. W tym roku producent poszedł o krok dalej i wprowadził na rynek pierwsze na świecie monitory HDR z matrycami 4K G-Sync o częstotliwości odświeżania 144 Hz.
Podobnie jak w przypadku zwykłej techniki G-Sync, G-Sync HDR umożliwiła synchronizację częstotliwości odświeżania monitora z generowanym przez kartę graficzną obrazem. Nowe monitory oferują jednak wyższą jasność zapewniającąc żywe efekty wizualne z mocnymi, nasyconymi kolorami, wysoki kontrast zapewniający bogatsze i bardziej naturalne ciemne sceny, a także szeroką gamę kolorów zbliżoną do standardu kinowego DCI-P3.
Dzięki tym i innym ulepszeniom gry komputerowe wyglądają bardziej realistycznie niż kiedykolwiek wcześniej, urzekając kolorami oraz doskonałym kontrastem i jasnością obrazu.
Dzięki 384 indywidualnie sterowanym strefom LED, podświetlany jest wyłącznie ten obszar, który tego wymaga, umożliwiając na monitorach G-Sync HDR jednoczesne wyświetlanie jasnych i wyraźnych kolorów oraz głębokich czerni - podobnie jak w przypadku najlepszych wyświetlaczy plazmowych. Monitory o mniejszej liczbie stref podświetlenia, wyposażone w strefy podświetlenia umieszczone w krawędziach ekranu lub oparte tylko na jednej strefie podświetlenia, nie pozwalają osiągać takiego kontrastu i jakości obrazu, co monitory 4K G-Sync HDR.
To jednak nie wszystko, bo producenci zastosowali w monitorach także technikę Quantum Dot Enhancement Film (QDEF). Użyta po raz pierwszy w zaawansowanych telewizorach HDR, folia QDEF pokryta jest nano-punktami, które emitują światło o specyficznym kolorze, w zależności od rozmiaru "punktu". Pozwala to uzyskać całe spektrum jasnych, nasyconych i żywych kolorów - od głębokiej zieleni i czerwieni, po intensywny błękit. W rezultacie otrzymujemy o 25% większą przestrzeń kolorów w porównaniu do tradycyjnego sRGB - bliską standardu DCI-P3 wykorzystywanego w najlepszych kinach cyfrowych.
Nvidia chwali się, że zaprojektowane i wykonane z myślą o graczach, nowe monitory G-Sync HDR 4K 144Hz to absolutnie najlepsze uzupełnienie gamingowych zestawów dla entuzjastów. Doskonałe połączenie technik Nvidia G-Sync i HDR zapewnia najwyższą jakość rozgrywki, jak również niesamowity kontrast, głębokie i nasycone kolory oraz dużą jasność. Jako pierwsze na rynku debiutują monitory ASUS ROG Swift PG27UQ i Acer Predator X27 - pierwszy kosztuje 11 000 zł, a drugi 9500 zł. Wiemy jednak, że swój model planuje również firma AOC.
Źródło: Nvidia, AnandTech, inf. własna
Komentarze
49Trochę mi żal ludzi którzy je kupili licząc na "kolejna generacje ekranów". Tyle kasy wydali a nic nie mogą z tym zrobić chyba że Acer i Asus dodadzą jakimś cudem zewnętrzny kontroler HDMI 2.1 albo DP 1.5 do tych ekranów (oczywiście trzeba bedzie wymienić grafike w kompie).
Pozdrawiam ze świata zdrowego rozsądku gdzie FreeSync/2 HDR (VESA), na przekór dumnej ekskluzywności konkurencji ośmiela się działać sprawnie na standardowych skalerach, bez opłat i bez spadków wydajności (do -5% w przypadku G-sync).
Toć to już prehistoria...
*Wykonuje tylko jedną z tych rzeczy dobrze bo DP nie jest wstanie przepuścić takiej ilości danych