Ciekawostki

Często ma rację. Tym razem Gates się pomylił

przeczytasz w 2 min.

Rozwój sztucznej inteligencji to największa rewolucja technologiczna ostatnich lat, która odegrała ogromne znaczenie w naszym życiu. Na pewno będzie też odgrywać jeszcze większe znaczenie. Jak będzie wyglądać rozwój sztucznej inteligencji i do czego może ona nas doprowadzić?

Co nas czeka w przyszłości jeśli chodzi o sztuczną inteligencję? Bill Gates przeprowadził wywiad z Samem Altmanem, czyli współzałożycielem firmy OpenAI (odpowiedzialnej m.in. za Chat GPT) i jedną z kluczowych postaci w świecie sztucznej inteligencji. 

Bill Gates przyznał, że nie wierzył, że ChatGPT będzie tak dobry (a warto dodać, że narzędzie stale jest rozwijane, a OpenAI niedawno zademonstrowało nowy model GPT-4 Turbo). Jak widać, tutaj Gates się pomylił. Oczywiście to nie jest regułą, bo wiele przewidywań Gatesa dotyczących rozwoju technologii się sprawdziło. Niedawno Gates zapowiadał też co nas może czekać w 2024 roku

Rozwój sztucznej inteligencji

Altman zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. W najbliższych latach powinniśmy lepiej zrozumieć działanie mózgu, co pozwoli udoskonalać technologię. Obecne modele mają zostać zastąpione przez nowsze i wydajniejsze rozwiązania. 

Jednym z kierunków rozwoju ma być multimodalność, która pozwoli jeszcze lepiej obsługiwać więcej danych wejściowych i wyjściowych: mowę, obrazy, a nawet wideo. Altman zwrócił uwagę, że dodanie wsparcia dla obrazu i dźwięku w ChatGPT spotkało się z ogromnym zainteresowaniem użytkowników. Dużo ważniejszym kierunkiem rozwoju może być jednak umiejętność rozumowania i niezawodność generowania odpowiedzi.

Obydwaj rozmówcy są zgodni co do pozytywnych efektów sztucznej inteligencji. Obecnie technologia pozwala zwiększyć naszą produktywność. W przyszłości może przeciwdziałać polaryzacji społeczeństwa. Sztuczna inteligencja pomoże też w opiece zdrowotnej czy edukacji.

Regulacja sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na społeczeństwo czy geopolityczną równowagę sił, więc może być konieczne wprowadzenie regulacji. Altman zwraca jednak uwagę, że łatwo możemy nałożyć zbyt wiele regulacji. Według naukowca, dobrym pomysłem może być wprowadzenie przymusu kontroli bezpieczeństwa dla najwydajniejszych klastrów obliczeniowych (jak np. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej kontroluje bezpieczne i pokojowe wykorzystanie energii jądrowej).

Altman zaznacza, że nałożenie regulacji i tak nie rozwiąże wszystkich problemów. Nadal coś może pójść nie tak z rozwojem SI. 

Poniżej możecie wysłuchać całej rozmowy Billa Gatesa z Samem Altmanem. Ciekawe ile z przewidywań rzeczywiście sprawdzi się w przyszłości... 

Źródło: YouTube @ Bill Gates

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    9
    "Często ma rację. "
    Poproszę o przedstawienie WSZYSTKICH porad tego pana, gdy miał rację. Chciałbym wiedzieć kiedy to "miał rację".
    Moim zdaniem wiele razy nie miał racji, bo nie jest żadnym ekspertem, ani naukowcem a wypowiadał się na bardzo wiele tematów co, do których nie miał wystarczającej wiedzy. Media typu pudelkowego (np. benchmark.pl) podchwycały to, bo przecież to jakaś sensacja, która spowoduje kliknięcia. I pewnie powodowała.

    Pan z tytułu zna się bardzo dobrze co najwyżej na produkcie flagowym swojej firmy, a to i tak tylko do czasów gdy pracował w firmie. Proszę powiedzieć z jakiej innej dziedziny niż systemy operacyjne Microsoft jest ekspertem?
    • avatar
      kkastr
      2
      "Rozwój sztucznej inteligencji to największa rewolucja technologiczna ostatnich lat, która odegrała ogromne znaczenie w naszym życiu." Ciekawi mnie jakie? W moim życiu i skromnych badaniach które prowadzę nie miała jak dotychczas praktycznie żadnego znaczenia.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login