Bon na dekoder DVB-T2/HEVC lub kompatybilny z tym standardem telewizor. Rządowy program przeciwdziałania wykluczeniu informacyjnemu wystartował i każdy zainteresowany może już złożyć wniosek o dofinansowanie.
Rządowy bon na dekoder DVB-T2/HEVC lub telewizor
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tuż przed rozpoczęciem wdrażania w Polsce emisji cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC, wystartował rządowy program wsparcia. Osoby, które zadeklarują brak urządzenia kompatybilnego z tą technologią i trudną sytuację materialną, mogą złożyć wniosek o dofinansowanie w wysokości 100 złotych.
Uwaga: dopiero w późniejszym terminie ruszy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w wysokości 250 zł na zakup telewizora z tunerem DVB-T2/HEVC.
Bon ma formę kodu, który zostanie wysłany na podany adres e-mail. Kod ten należy podać podczas zakupów w sklepie stacjonarnym lub internetowym (między innymi RTV EURO AGD, MediaExpert i Neonet). Oto lista sklepów zarejestrowanych w programie, czyli akceptujących te kody.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie dekodera lub telewizora?
Opcje są dwie: wniosek o dofinansowanie można złożyć osobiście w dowolnej placówce Poczty Polskiej albo bez wychodzenia z domu – przez Internet:
W przypadku składania wniosek przez Internet konieczne będzie zalogowanie się w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl). Można w tym celu wykorzystać Profil Zaufany, e-dowód osobisty lub konto mojeID. Następnie należy podać swoje dane i przesłać wniosek do systemu.
Kto może skorzystać i do kiedy przyjmowane są wnioski?
Z dofinansowania skorzystać może jedna pełnoletnia osoba z gospodarstwa domowego – jedynym wymogiem jest zadeklarowanie złej sytuacji materialnej. Same wnioski przyjmowane będą do końca bieżącego roku. Miej jednak świadomość, że tego samego dnia wygasają kody.
Warto zrobić to szybciej także z innego powodu. A to dlatego, że nowy standard zacznie obowiązywać już w lipcu.
Pamiętaj tylko, że jest haczyk
Przypominamy, że w Polsce istnieje obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych, a ich właściciele zobowiązani są do uiszczania abonamentu RTV (zobacz, ile wynosi w 2022 roku).
Tajemnicą poliszynela jest jednak, że wiele osób w Polsce posiada takie odbiorniki, ale ich nie rejestruje i nie płaci abonamentu. Trudno jest to udowodnić, ale pozytywnie rozpatrzona prośba o dofinansowanie takiego sprzętu może być wystarczającym dowodem w sprawie. (Tak tylko mówię.)
Źródło: gov.pl, informacja własna
Komentarze
18A potem jak płacić złodziejczy abonament na telewizję propagandową, gdy na TV tylko grasz w gry lub oglądasz tylko prywatne/zagraniczne stacje :D
btw. jak czasem mi wpadnie jakiś zapis z tvp na youtube, to mi się no sorry, ale flaki wywracają.