Miniaturowa kamera wideo Full HD z odchylanym ekranem i obiektywem umieszczonym na krawędzi obudowy. Bardzo poręczna.
Canon zaprezentował nową cyfrową kamerę wideo Full HD z serii Legria. Niby nic szczególnego, w końcu kamer z tej serii japoński koncern ma już multum, ale przyjrzyjmy się, jaką kamerą jest Canon Legria Mini. Tym razem Canon spróbował czegoś oryginalnego, podobnie jak w przypadku aparatu Canon Powershot N. I mamy wrażenie, że z jeszcze lepszym skutkiem. Przynajmniej takie wrażenie wywołują zdjęcia produktu.
Canon Legria Mini to kieszonkowa kamera z odchylanym ekranem LCD. Jej konstrukcja wykorzystuje znany sprzed wielu lat, na przykład z analogowych kamer Sanyo, koncept korpusu, przypominającego kształtem książkę, w której obiektyw umieszczono na jej grzbiecie. Takie rozwiązanie różni się od powszechnych dziś walcowatych konstrukcji konsumenckich kamer. A zarazem daje szanse na odmienne, nie mniej kreatywne, formy ekspresji.
Dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,7” i rozdzielczości 230 tysięcy punktów można odchylać do przodu i do tyłu, a w standardowej konfiguracji pozwala on na wygodne filmowanie z kamera umieszczoną na wysokości ramion. Kamerę wyposażono również w odchylaną podstawkę. Całość waży 160 gramów, niewiele więcej niż dzisiejsze zaawansowane smartfony.
Obraz rejestrowany jest przez typowy dla aparatów kompaktowych sensor 1/2,33” o rozdzielczości 12,8 Mpix. Zależnie od trybu pracy wykorzystywana jest różna liczba pikseli. W trybie szerokokątnym, z polem widzenia 170 stopni, efektywna liczba wynosi 12 Mpix. W trybie zbliżenia, gdy pole widzenia jest zmniejszone do 78 stopni, już tylko 2,76 Mpix.
Filmy również mogą być nagrywane w trybie szerokokątnym ze 160 stopniowym polem widzenia i w trybie zbliżenia z 71 stopniowym polem widzenia. Nagrania zapisywane są z maksymalną rozdzielczością 1080/25p przy przepływności 24 Mbps. Gdy zechcemy skorzystać z funkcji strumieniowania wideo za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi, rozdzielczość filmów zmniejszona zostaje do 640 x 360 pikseli (przepływność 1,5 Mbps). Ruchomy obraz przetwarzany jest za pomocą procesora DIGIC DV4 i zapisywany w formacie MP4, a dźwięk stereo w standardzie MPEG-2 AAC LCC. Dostępne są różne tryby zapisu sceny dźwiękowej, odpowiednie dla muzyki, dźwięków przyrody, a także ustawienia własne.
Oprócz standardowych funkcji foto-wideo Canon Legria Mini pozwala na nagrania obrazu lustrzanego, poklatkowe z różną prędkością (od 1/4 do 4-krotności normalnego tempa zapisu). Tryb migawki wideo (Video Snapshot) zapisuje „czterosekundowe filmy po każdym naciśnięciu przycisku migawki podczas fotografowania, a następnie łączy je w krótki materiał wideo przedstawiający wydarzenia z całego dnia”. Moduł Wi-Fi, oprócz funkcji strumieniowania wideo, umożliwia połączenie się z siecią bezprzewodową, wrzucanie nagrań na serwisy społecznościowe i udostępnianie innym urządzeniom mobilnym.
Poniżej podsumowanie parametrów kamery Canon Legria Mini:
- Sensor: CMOS, 12,8 Mpix
- Obiektyw (ekwiwalent dla kliszy 35 mm): 15,4 mm (szeroki kąt) / 32 mm (zbliżenie), (16,8 / 35 mm dla filmów), f/2,8, ostrość ustawiona na stałe w zakresie od 0,4 m do nieskończoności
- Format i rozmiar wideo: MP4, 1920 x 1080 pikseli, 25 klatek/s, przepływność 24 lub 17 Mbps, 1280 x 720 pikseli, 25 klatek/s, przepływność 4 Mbps
- Format i rozmiar zdjęć: JPEG, 4000 x 3000 pikseli (szeroki kąt), 1920 x 1440 pikseli (zbliżenie)
- Procesor obrazu: DIGIC DV4, system HS
- Ekran: 2,7”, 230 tys. punktów, dotykowy
- Pamięć: karty mikroSD o pojemności do 64 GB (do 34 godzin 45 minut nagrania)
- Złącza: HDMI, mikroUSB
- Zasilanie: akumulator Li-ion NB-4L
- Wymiary i waga: 76 x 22 x 96 mm, 160 gramów
Ceny na nasz rynek jeszcze nie znamy, ale będzie to prawdopodobnie kwota równoważna około 300 euro. Do sprzedaży kamera powinna trafić jeszcze przed jesienią.
Źródło: Canon
Komentarze
7