Masz pełnoklatkowy bezlusterkowiec Canon? Te dwa obiektywy Cię zainteresują
Dwa obiektywy, atrakcyjny cenowo stałoogniskowy 50 mm i zoom 70-200 mm z serii L, dla aparatów Canon, trafiają do oferty producenta. Zobaczmy dla kogo to szkiełka i czym się wyróżniają.
Kupując aparaty cyfrowe, zwykle nabywamy je albo jako sam korpus, albo z podstawowym pod względem zakresu ogniskowych obiektywem (typu 24-70 czy 24-105). Jeśli nowym aparat jest pełnoklatkowym bezlusterkowcem marki Canon, to w obu przypadkach w polu naszych zainteresowań jako pierwszy lub kolejny obiektyw znaleźć się mogą dwie nowości dla systemu RF, które mają szanse zagościć wśród proponowanych obiektywów dla portretu jak i obiektywów do filmowania.
To może być Twój najlepszy obiektyw - Canon RF 50 mm F1,8 STM
Obiektywy o ogniskowej 50 mm i jasności f/1,8 to szczególnie dobrze poznane przez producentów konstrukcje. Przy niewielkich kosztach zakupu dostajemy bardzo uniwersalny stałoogniskowy obiektyw, który pozwala uzyskać wysoką jakość obrazu. Może okazać się, że w całej naszej szklarni nie ma lepszego optycznie obiektywu, a czasem fotografujący nie wyobrażają sobie używania innej ogniskowej niż 50mm.
Takie ograniczenie się oczywiście wymaga dyscypliny przy fotografowaniu i czyni pewne rzeczy trudniejszymi, albo wręcz niemożliwymi, ale przecież nie ma odgórnego nakazu, by nasz fotograficzny warsztat bazował na wszystkich możliwych ogniskowych.
Jeśli chcesz ograniczyć się do fotografowania jednym stałoogniskowym obiektywem, to 50mm f/1.8 jest prawdopodobnie najlepszą propozycją
Z obiektywem Canon RF 50 mm F1,8 STM możemy liczyć na bardzo ładne rozmycie tła przy zdjęciach portretowych, po domknięciu przysłony na superostre zdjęcia architektury czy krajobrazu. Pole widzenia obiektywu 50 mm często przytacza się jako odpowiednik ludzkiego oka, ale należy to odpowiednio rozumieć. Oko człowieka ma znacznie szersze pole widzenia niż obiektyw 50 mm, ale obszar tego pola, który odpowiada kątowi widzenia 50 mm obiektywu, jest obszarem dobrego i ostrego widzenia.
Canon RF 50 mm F1,8 STM to prosta, ale zaawansowana konstrukcja
Obiektywy 50 mm f/1,8 mają bardzo prostą konstrukcję, są niewielkie, przez co wraz z aparatem stanowią wygodny do transportu zestaw. Prostota nie wyklucza zaawansowania konstrukcji. W Canon RF 50 mm F1,8 STM zastosowano dwie soczewki asferyczne PMo, siedmiolistkową przysłonę i powłoki Super Spectra Coating, których celem jest ograniczenie abberacji chromatycznych, wewnętrznych odblasków i poprawę odwzorowania kolorów.
Tak jak w innych obiektywach systemu Canon RF, także i w tym przypadku oprócz regulacji ostrości mamy możemy użyć pierścień jako funkcyjny. Z tym, że tym razem musimy zdecydować, czy chcemy ostrzyć ręcznie czy regulować inne parametry optyki. Rozmiar obiektywu uniemożliwił bowiem umieszczenie dwóch niezależnych pierścieni.
Z tym teleobiektywem poczujesz się jak profesjonalista - Canon RF 70-200mm F4L IS USM
Profesjonaliści zwykle jako swój podstawowy uniwersalny teleobiektyw wybierają te o zakresie ogniskowych 70-200 mm ze światłem f/2,8. Równie warte uwagi są jednak te same teleobiektywy, ale o świetle f/4. To jedna działa przysłony mniej, z jednej strony dużo, z drugiej niewiele jeśli nie zależy nam na jak największym rozmyciu tła. Poza tym nawet przy f/4 i takich ogniskowych tło będzie prezentować się atrakcyjnie. Oszczędzając na jasności zyskujemy znacznie mniejszą wagę i rozmiar.
Canon RF 70-200mm F4L IS USM waży 695 gramów i złożony ma niespełna 12 cm długości. Jest o 32% mniejszy niż odpowiednik przeznaczony dla systemu lustrzankowego, co dobrze wpisuje się w ideę bezlusterkowców jako aparatów bardziej kompaktowych niż lustrzanki.
Tak niewielki teleobiektyw sprawdzi się w podróży, ale też w pracy w mobilnym studio i a w razie potrzeby także przy filmowaniu. Wbudowana stabilizacja obrazu w połączeniu z bezlusterkowcami Canon EOS R5 i R6 osiąga nawet 7.5 stopnia efektywności. Oczywiście nawet w połączeniu z Canon EOS RP można liczyć na stabilny obraz przy dłuższych czasach naświetlania.
Obiektyw wyposażono w podwójny silnik NanoUSM, optyczna stabilizacja obiektywu ma skuteczność 5 EV, a dzięki czterem soczewkom UD (o ultraniskiej dyspersji) osiągnięto odległość ogniskowania jedynie 60 cm. O prawie kołowe rozmycie tła dba dziewieciolistkowa przysłona.
Ceny i dostępność obiektywów
System Canon EOS R i obiektywy EOS RF od początku pomyślane są jako produkty wysokiej jakości nawet w przypadku tych prostszych konstrukcji. Na szczęście 50 mm obiektyw nie jest przesadnie drogi, bo tego nie wybaczyliby użytkownicy. Sugerowana cena Canon RF 50 mm F1,8 STM wynosi 999 złotych, a kupić go można od 3 grudnia.
Z kolei 70-200mm jako eLka „zasłużył” już na znacznie wyższy pułap cenowy. Canon RF 70-200mm F4L IS USM kupić będzie można w sugerowanej cenie 8259,99 złotych od 10 grudnia.
Jak widać, są szanse, że jeśli zechcemy sobie któryś z nich sprawić jako prezent gwiazdkowy, dostaniemy go jeszcze przed świętami.
Źródło: Canon
Więcej na temat obiektywów do aparatów cyfrowych:
- Czy obiektyw tele o jasności f/11 ma sens w fotografii? Jesteś w błędzie gdy w to wątpisz
- Najlepsi z najlepszych w fotografii - nagrody EISA 2020-2021
- Jaki dobry sprzęt dla fotografa? Nagrody TIPA 2020 przyznane
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!