Od 2013 wszystkie produkty sygnowane są logo ZEISS
Kilka dni temu minęło dokładnie 125 lat od zaprezentowania pierwszego obiektywu marki Carl Zeiss. Obiektyw typu anastygmat. W roku 1900 konstrukcja została nazwana Protar. Dzień 21 marca 1890 roku uznawany jest przez wiele osób za początek nowej ery w fotografii. Przez ponad 100-lecie produkty Carl Zeiss wspomagały fotografujących na Ziemi i w Kosmosie, w czasach pokoju i wojny, w przemyśle i medycynie. Znane doskonale miłośnikom astronomii - w zakładach Carl Zeiss produkowane są projektory do planetariów. Pod koniec XX wieku trafiły do elektroniki użytkowej innej niż zwykłe aparaty - w tym kamer internetowych.
Obecnie marka Zeiss (wcześniej Carl Zeiss) widoczna jest na obiektywach kompaktowych aparatów cyfrowych, smartfonów, a także obiektywach przeznaczonych dla różnych systemów foto oraz kamer cyfrowych.
Przypomnijmy sobie istotne momenty w historii firmy związane z jej produktami. Warto zacząć od tego, że przez prawie 50 lat Carl Zeiss, który z 1846 roku założył Carl Zeiss, poświęcał się przede wszystkim produkcji mikroskopów. Z czasem do firmy dołączył Ernst Abbe oraz Otto Shott. Po 1888 roku, gdy zmarł Carl Zeiss, firma zaczęła przekuwać zdobyte doświadczenie na swój pierwszy produkt dla fotografii. I tak:
- 1890 - skonstruowano pierwszy obiektyw fotograficzny - Anastygmat (Paul Rudolph), w 1900 roku zmieniony w PROTAR
- 1896 – opracowano prototyp szkła typu Planar
- 1935 – pojawiły się obiektywy z powłoką antyrefleksyjną, dziś oznaczaną symbolem T*
- 1943 – opracowano system MTF dla pomiaru i prezentacji własności optycznych obiektywów, system stosowany do dziś
- 1961 – Carl Zeiss bardzo szybko dostrzegł korzyści ze wsparcia procesu projektowego dla optyki poprzez komputery (tak zwany CAD, Computer Aided Design)
- 1966 – powstał najjaśniejszy podówczas obiektyw świata, Planar 50 mm f/0,7
- 1969 – obiektyw ZEISS Biogon posłużył do wykonania pierwszych zdjęć przez człowieka na powierzchni Księżyca, obiektyw zaprojektowano specjalnie dla warunków, które panują na powierzchni naszego naturalnego satelity
- 1972 – na rynek wszedł szerokokątny obiektyw F-Distagon z optyką typu rybie oko
- 1999 – aparat Sony DSC-F55E jako pierwsza cyfrówka wyposażona została w obiektyw Carl Zeiss – Distagon 6,85mm f/2,8
- 2005 – nawiązano współpracę z Nokią, a rok później z Logitechem
- 2006 – na rynek trafiają obiektywy z mocowaniem F (Nikon), a także cała seria szkieł dla aparatów Sony Alpha.
- 2009 – wprowadzono obiektywy z mocowaniem bagnetowym EF (Canon)
- 2012 – zaprezentowano obiektyw zoom dla filmowców – Compact Zoom CZ.2 70-200mm T2.9
- 2013 – obiektywy ZEISS Otus dla najbardziej wymagających fotografów trafiają na rynek
Zwykle gdy mówi się o obiektywie ZEISS od razu myślimy o konstrukcji najwyższej jakości. Czy w takiej optyce jest miejsce na automatykę, taką jak silniki AF? Użytkownicy Canonów i Nikonów dobrze wiedzą, że takich szkieł nie ma, a ZEISS tłumaczy się trudnościami licencyjnymi. Po części to prawda. Są jednak szkła z AF, a znajdziemy je wśród tych, które ZEISS przeznacza dla aparatów Sony Alpha czy Fujifilm.
Źródło: ZEISS
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!