Microsoft zaprezentował na targach Microsoft Surface 2.0 - drugą, o wiele lepszą generację, interaktywnego stołu, który ma ułatwić komunikację w wielu dziedzinach życia. Przede wszystkim urządzenie ma sprawdzić się w handlu, medycynie i biznesie.
Warto przeczytać: | |
CES: ASUS Rampage III BE dla graczy i coś jeszcze | |
CES: nowa generacja superszybkich SSD z OCZ |
Gdy Microsoft po raz pierwszy przedstawił swój panel dotykowy, była to sporych rozmiarów skrzynia, ale możliwości jakie otwierała przed użytkownikiem były interesujące. Możliwa była nie tylko reakcja na dotyk, ale dzięki zastosowaniu systemu kamer, panel widział i rozpoznawał urządzenia bądź przedmioty stawiane na nim. Niestety mimo wysiłków Microsoft nie był w stanie sfinalizować prac i przedstawić gotowego do komercjalizacji urządzenia. Jak się jednak okazuje, w tym przypadku zwłoka wyszła projektowi na dobre.
Na targach CES, Michael Angiulo (Dyrektor Generalny ds. Planowania systemu Windows) przedstawił Microsoft Surface 2.0 - ulepszoną wersję interaktywnego stołu. Do czego przyda się Microsoft Surface 2.0? Najlepiej pokaże to poniższy filmik.
Zobaczmy jak to wszystko działa. Od razu rzucają się w oczy są rozmiary i kształt urządzenia. Teraz Microsoft Surface przypomina bardziej telewizor LCD - o grubości 4 cali - niż sporych rozmiarów skrzynkę. Prócz tego możliwa jest praca zarówno w pionie i poziomie, czyli jako blat biurka lub wiszący ekran. Jest to możliwe dzięki zrezygnowaniu z systemu kamer, które zajmowały sporą część poprzedniej wersji urządzenia, na rzecz technologii PixelSense.
Czym jest PixelSense? To nowe rozwiązanie Microsoftu, na temat którego - od technicznego punktu widzenia - wiemy niewiele. Michael Angiulo uchylił jednak rąbka tajemnicy - we współpracy z Samsungiem opracowano technologię, w której każdy pixel wyświetlacza jest jednocześnie kamerą, która rozpoznaje kolor, kształt i dotyk. Nie jest to aż tak niesamowite jak się wydaje - technologia wykorzystana do produkcji wyświetlaczy pozwala na takie "czary". PixelSense pozwala nie tylko na rozpoznawanie urządzeń czy przedmiotów, ale również czytanie napisów na kartce papieru. Microsoft Surface 2.0 obsługuje oczywiście również MultiTouch, a wszystko idealnie przedstawia poniższy filmik.
Sam 40-calowy ekran FullHD (1080p) byłby niewiele wart gdyby nie kryjąca się pod nim elektronika i zainstalowane oprogramowanie. W Microsoft Surface 2 wykorzystano dwurdzeniowy procesor AMD Athlon II X2 taktowany zegarem 2,9 GHz oraz mobilną kartę graficzną AMD Radeon HD 6700M. Przeciągające się prace nad urządzeniem pozwoliły zmienić system Windows Vista (w pierwszej generacji) na 64-bitowy Windows 7 Professional. Powierzchnię stołu przed uszkodzeniami chroni specjalna powłoka Gorilla Glass.
Jak widać na filmie, daje się zauważyć lekkie opóźnienie tego co dzieje się na ekranie, w stosunku do ruchów dłoni, ale inżynierowie z Redmond mają jeszcze czas na poprawki - na rynek stół trafi za kilka miesięcy. Ze względu na cenę - 7600 dolarów - najpierw do dużych firm, gdzie będzie wykorzystany w celach reklamowych i podczas konferencji. Zakupem zainteresowane są już takie firmy jak: Red Bull, Fuji Film, Dassault Aviation, Royal Bank of Canada oraz Sheraton Hotels and Resorts.
AKTUALIZACJA - jeszcze jedno wideo:
Źródło: Techspot, Endgadget
Komentarze
15Ciekawe czemu aż tak mocną grafikę tam wsadzili.