Czy sztuczna inteligencja zabierze ci pracę? Testy najpotężniejszej funkcji ChatGPT prowadzą do wniosku, że prawnicy mogą na razie spać spokojnie.
Na początku lutego OpenAI wprowadziło do swojej oferty nową usługę o nazwie Deep research. Po włączeniu nowej funkcji ChatGPT przeprowadza dogłębną analizę konkretnego zagadnienia, na którą poświęca od 5 do nawet 30 minut.
"Głębokie badania są przeznaczone dla osób, które wykonują intensywną pracę naukową w takich obszarach jak finanse, nauka, polityka i inżynieria oraz potrzebują dogłębnych, precyzyjnych i wiarygodnych badań" - zachwala OpenAI. Z tą dogłębnością i precyzyjnością bywa jednak różnie.
ChatGPT deep research wyłożył się na prostym pytaniu
Funkcja Deep research nie jest na razie dostępna w Unii Europejskiej, ale dziennikarze serwisu The Verge zdążyli już ją sprawdzić.
Pytanie dotyczyło amerykańskiego prawa, a konkretnie sekcji 230 kontrowersyjnej Ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej z 1996 roku, która chroni dostawców usług internetowych przed odpowiedzialnością za treści publikowane przez ich użytkowników. ChatGPT został poproszony o zestawienie listy sądowych orzeczeń dotyczących sekcji 230 z ostatnich 5 lat oraz istotne zmiany z interpretacji tego prawa.
ChatGPT deep research po 10 minutach pracy wygenerował raport składający się z 5000 słów, Został on następnie oceniony przez eksperta prawnego Erica Goldmana, który kontrowersyjnej ustawie poświęcił całe swoje zawodowe życie.
Według oceny eksperta, wygenerowany raport jest zgodny z faktami, ale jednocześnie pozbawiony kluczowego kontekstu. ChatGPT zadeklarował, że uwzględnił orzeczenia z lat 2019-2024, ale ostatnia wspomniana sprawa została rozstrzygnięta w 2023. Rok 2024 został całkowicie pominięty, a zdaniem Goldmana był on “burzliwym rokiem dla sekcji 230”. W tym czasie zapadły m.in. głośne wyroki dotyczące TikToka.
Sprawa została porównana do sytuacji, w której raport na temat trendów komórkowych z lat 2002-2007 zostałby zakończony wzmianką o rozkwicie BlackBerry, bez słowa na temat premiery pierwszego iPhone’a. Co z tego, że każde słowo jest zgodne z prawdą, jeśli brak szerszego kontekstu czyni opowiedzianą historię przekłamaną?
Warto odnotować, że funkcja Deep research na razie dostępna jest dla abonentów planu ChatGPT Pro, który wyceniony jest na ok. 1000 zł miesięcznie.
Komentarze
1