Intel, nieoficjalnie, już 8 maja zaprezentuje chipset Z68, a wraz z nim pojawią się nowe płyty główne. Chipset ten pozwala na podkręcanie procesorów Sandy Bridge z dopiskiem K i obsługę zintegrowanej w procesorze karty graficznej.
Pierwsze informacje dotyczące overclockerskiego chipsetu Z68 pojawiły się już jesienią zeszłego roku. Na płyty główne wyposażone w ten układ czekamy już pół roku. I choć już opisywaliśmy modele ASRock, ASUS, Gigabyte, MSI oraz Sapphire wyposażone w ten układ to nadal oficjalnie nie są one dostępne podobnie jak sam chipset. Czekanie ma się zakończyć za niespełna miesiąc - 8 maja - kiedy to ma nastąpić oficjalna premiera układu Z68 przez Intela. Wtedy też zapewne pojawią się wspomniane płyty główne jak i inne nowe modele.
Warto przeczytać: | |
Virtu GPU będzie dostępne w płytach Intela | |
Chipset Intel X79 dla podstawki LGA2011 i ekstremalnych Sandy Bridge |
Chipset Intel Z68 będzie swojego rodzaju połączeniem funkcji oferowanych przez obecne już układy P67 i H67. Oznacza to więc, że możliwe będzie podkręcanie procesorów (tylko tych z serii K z odblokowanym mnożnikiem), pamięci oraz wykorzystanie i podkręcanie zintegrowanej w procesorze karty graficznej. Ukłonem w stronę osób dbających o środowisko jest technologia Virtu GPU, a więc przełączanie w mniej wymagającym środowisku graficznym między umieszczonym na tradycyjnej karcie graficznej układem graficznym, a tym zintegrowanym w procesorze.
W zależności od modelu płyty głównej, dla kart graficznych udostępnione będzie jedno złącze PCI-Express x16 lub dwa PCI-Express x8. Trzeba jednak przyznać, że można się spodziewać także bardziej rozbudowanych konfiguracji z większą liczba portów PCI-Express - tak jak w innych „Intelowskich” płytach głównych z górnej półki z układami NVIDIA NF200 lub Lucid Hydra.
Intel nie zapomniał również o możliwości wykorzystania konstrukcji z chipsetem Z68 w domowych serwerach, bowiem wspierać one będą tworzenie macierzy RAID w trybie 0, 1, 5 oraz 10. Nowością jest natomiast technologia Rapid Storage Technology 10.5, a więc: obsługa dysków twardych o pojemności powyżej 2,2 TB, wsparcie dla dwóch gniazd SATA III 6 Gb/s oraz technologia RST SSD Caching, dzięki której możemy wykorzystać dysk SSD jako magazyn na często używane pliki z tradycyjnego dysku HDD. Niestety w dalszym ciągu Intel nie przewidział obsługi portów USB 3.0. Nie jest to najwyraźniej dla niego priorytetem, gdyż nieoficjalna specyfikacja chipsetu X79 także milczy na temat wsparcia tego standardu komunikacji.
Źródło: tcmagazine.com
Polecamy artykuły: | ||
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011 | AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti | Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej? |
Komentarze
8Ciekawe czemu nie potrafią zrobić prawdziwe PCI-EXPRES 2x16
Najpierw pod SB wydał chipsety które pozwalają albo na użycie grafiki, albo na podkręcanie, a dopiero teraz planują wypuścić coś nieułomnego. Ja rozumiem, że obsługa grafiki zintegrowanej z prockiem to jest nowość, ale opcja regulacji mnożnika to już we wczesnych Pentuimach (bez MMX) była dostępna i nie ma w niej nic na tyle przełomowego, żeby nie mogło być dostępne cały czas.
No i na osłodę brak PCI, czyli odsyłamy na śmietniska świata tony sprawnego sprzętu, bo trzeba zmienić złącze z nudów.