Funkcjonalność i zastosowania systemu iCloud
iCloud to zestaw usług, które umożliwiają przechowywanie danych w chmurze oraz ich synchronizację na wszystkich urządzeniach mobilnych Apple, komputerach Mac oraz PC. Dzięki funkcji Strumień zdjęć fotografia wykonana telefonem iPhone jest natychmiast dostępna na pozostałych urządzeniach danego użytkownika. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania chmura iCloud.
Chmurę iCloud tworzy dziewięć podstawowych usług, które ułatwiają codzienne korzystanie z wielu urządzeń marki Apple. Są to iTunes w chmurze, Strumień zdjęć, Dokumenty w chmurze, Kalendarz, kontakty i poczta, Aplikacje, iBooks, Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowych, Znajdź mój iPhone oraz Znajdź moich znajomych.
iCloud umożliwia przechowywanie muzyki, zdjęć, aplikacji, dokumentów, kalendarzy, kontaktów i innych materiałów w chmurze oraz ich synchronizację pomiędzy wszystkimi urządzeniami danego użytkownika. iCloud wykorzystuje technologię push, aby automatycznie, niezauważalnie i natychmiastowo dostarczyć te materiały na każde z tych urządzeń – niezależnie, czy jest to telefon iPhone, tablet iPad czy odtwarzacz iPod touch. Chmura działa także na komputerach Mac i PC, a dostęp do danych zgromadzonych na dysku internetowym możliwy jest również przez stronę www.icloud.com.
W biegu
iCloud natychmiast synchronizuje dokumenty tworzone w programach Pages, Numbers oraz Keynote. Dzięki temu na każdym ze swoich urządzeń użytkownik ma zawsze dostęp do najbardziej aktualnej wersji dokumentu tekstowego, arkusza kalkulacyjnego lub prezentacji. Można utworzyć szkic dokumentu na telefonie iPhone, a później dokończyć go korzystając już z pełnowymiarowej klawiatury i komputera Mac.
Dzięki chmurze iCloud równie wygodne co tworzenie dokumentów staje się przeglądanie stron internetowych w przeglądarce Safari. Zacznijmy np. surfować na telefonie np. kiedy jesteśmy w autobusie. Po powrocie do domu można na bok odłożyć niewielki ekran iPhone’a i kontynuować przeglądanie stron na znacznie większym wyświetlaczu iPada. Na kartach iCloud widoczne są strony, które są otwarte na pozostałych urządzeniach. Dodatkowo funkcja Czytelnia zachowuje treść strony WWW, a następnie pozwala na jej otwarcie nawet wtedy, gdy nie mamy połączenia z Internetem. To doskonała opcja, jeśli wybieramy się na przykład obejrzeć rozpoczętą przez naszą firmę inwestycję budowlaną znajdującą się z dala od zasięgu sieci komórkowych i Wi-Fi.
Strumień zdjęć i aplikacje
iCloud umożliwia synchronizację zdjęć przy użyciu usługi Strumień zdjęć. Fotografia wykonana w telefonie iPhone automatycznie pojawi się na pozostałych urządzeniach Apple, komputerze Mac i PC. Funkcja ta działa też w drugą stronę. Jeśli pobierzemy zdjęcia z aparatu cyfrowego na komputer, iCloud prześle ich kopie na pozostałe urządzenia mobilne. Wskazane przez użytkownika zdjęcia mogą być udostępniane rodzinie, przyjaciołom i znajomym, a ci mogą je komentować i oceniać.
iCloud pozwala również na przeglądanie historii zakupów w App Store. Raz zakupione aplikacje możesz pobrać i zainstalować bezpłatnie na swoich pozostałych urządzeniach.
Muzyka i książki
Także muzyka i inne multimedia kupione w iTunes Store są dostępne na wszystkich urządzeniach użytkownika jednocześnie. To jednak nie wszystko. Dzięki iCloud można kontynuować przerwane odtwarzanie nagrania, filmu, podcastu czy audiobooka na innym urządzeniu, które mamy „pod ręką”.
Usługa iTunes Match pozwala przenieść do swojej kolekcji w iCloud muzykę zakupioną z innych źródeł lub skopiowaną z płyt CD. Wszystko zaczyna się od sprawdzenia, czy utwór jest dostępny w sklepie iTunes Store. Jeśli tak, można ich słuchać na każdym urządzeniu z systemem iOS i komputerach z zainstalowanym programem iTunes. Nagrania, których nie uda się zidentyfikować, są ładowane do chmury iCloud i udostępniane do odtwarzania. iTunes Match jest usługą płatną, a roczna subskrypcja kosztuje 24,99 euro rocznie.
Chmura iCloud umożliwia również powrót do czytania książki kupionej w iBookstore od momentu, w którym została zamknięta. Między urządzeniami synchronizowane są zaznaczone fragmenty tekstu, notatki i zakładki.
Znajdź mój iPhone
Funkcja „Znajdź mój iPhone” może pomóc w odnalezieniu telefonu, jeśli zostanie on zgubiony lub skradziony. Jeśli zalogujemy się w witrynie icloud.com, lub użyjemy dedykowanej aplikacji na innym urządzeniu, można wówczas sprawdzić na mapie, gdzie ostatnio „widziano” zagubiony aparat.
„Znajdź mój iPhone” wykorzystuje do lokalizowania urządzeń nadajniki sieci GSM oraz punkty dostępowe sieci Wi-Fi. Jeśli urządzenie zostanie zlokalizowane, można odegrać na nim dźwięk (może jest w kieszeni spodni?), wysłać na jego ekran komunikat z numerem kontaktowym, a w ostateczności wymazać zawartość pamięci telefonu. Uczciwy znalazca może zadzwonić bezpośrednio z ekranu blokady telefonu pod wskazany numer i ustalić szczegóły zwrotu zgubionego urządzenia.
Do dyspozycji jest również funkcja „Znajdź moich znajomych”, która pozwala udostępnić innym informacje o swojej lokalizacji. To doskonała opcja dla rodziców, które chcą wiedzieć gdzie znajdują się ich pociechy, ale i osób starszych i schorowanych, które wymagają dodatkowej opieki. Tylko, czy aby na pewno ta grupa osób nosi w kieszeni iPhone’y? W ten sam sposób lokalizować się mogą również współpracownicy przygotowujący np. projekt w terenie.
Backup w chmurze
iCloud aktualizuje ważne informacje, które przechowywane są i z których użytkownik korzysta każdego dnia na telefonie, tablecie lub komputerze: pocztę e-mail, kontakty, kalendarz, przypomnienia i notatki. Skrupulatnie gromadzone i organizowane dane są aktualizowane na wszystkich urządzeniach użytkownika. Jeśli użytkownik doda nowy kontakt do książki adresowej, automatycznie pojawi się on na pozostałych telefonach należących do niego.
W chmurze iCloud każdego dnia zapisywana jest kupiona muzyka, aplikacje i książki, zdjęcia i klipy wideo, konfiguracja telefonu, układ i dane aplikacji, ustawienia ekranu początkowego, wiadomości SMS, MMS i iMessage oraz dzwonki. Jeśli użytkownik zakupi nowe urządzenie z systemem iOS, to jego dane i aplikacje pojawią się również na nim. Kopia zapasowa pozwala na odtworzeni ustawień i plików, jeśli zostaną one w jakiś sposób skasowane lub utracone z urządzenia.
Nowości iOS 7
Wraz z premierą kolejnej, siódmej wersji systemu iOS pojawiły się nowe funkcje. Od teraz rodzina i przyjaciele będą mogli przesyłać do strumieni przynależących do konkretnego użytkownika swoje zdjęcia, nagrania wideo i komentarze. Materiały te będą widoczne na urządzeniach każdej z tych osób jednocześnie.
Kolejną nowością jest Pęk kluczy. iCloud w bezpieczny sposób zapamięta nazwy logowania, hasła oraz numery kart kredytowych. Kiedy zajdzie taka potrzeba, przeglądarka Safari automatycznie wypełni pole logowania lub formularz płatności. Opcja ta dostępna jest na urządzeniach z systemem iOS 7 oraz OS X Mavericks.
System iOS 7 wprowadził również nowe mechanizmy bezpieczeństwa, które utrudnią (a nawet wręcz uniemożliwią) używanie i sprzedaż skradzionego urządzenia. Jest to możliwe za sprawą udoskonaleń, które pojawiły się w funkcji Znajdź mój iPhone. Do wyłączenia tej funkcji lub wymazania zawartości urządzenia, konieczne jest podanie Apple ID i hasła. Nawet jeśli złodziejowi uda się to zrobić, funkcja Znajdź mój iPhone będzie stale wyświetlać wiadomość z numerem kontaktowym, pod którym będzie można zwrócić telefon.
Ceny
W ramach usługi iCloud otrzymujemy za darmo 5 GB przestrzeni dyskowej na swoje dane. I choć pozornie wydaje się to mało – muzyka, aplikacje i książki zakupione w iStore, ale także zdjęcia w albumie Strumienie zdjęć nie zmniejszają przyznanego bezpłatnie limitu dysku. Darmowe 5 GB można więc swobodnie wykorzystać do przechowywania poczty, dokumentów, ustawień urządzeń i danych aplikacji. Jeśli jednak mimo wszystko potrzebne jest nam więcej miejsca, można dokupić dodatkową pamięć w jednej z trzech opcji: 10 GB za 16 euro rocznie (łącznie do dyspozycji będziemy mieli 15 GB), 20 GB za 32 euro rocznie (łącznie 25 GB) lub 50 GB za 80 euro rocznie (łącznie 55 GB).
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!