Czy w domowym zaciszu można zaprojektować superszybka kamerę HD, wielokrotnie tańszą niż inne produkty. David Kronstein pokazuje, że tak.
Kamera Chronos 1.4 jeszcze nie doczekała się fazy pozyskiwania funduszy na Kickstarterze, a już imponuje osiągami i całkiem dopracowaną konstrukcją jak i oprogramowaniem. Zainstalowany w niej sensor 2/3” w połączeniu z 16 GB buforem pamięci i elektroniką o przepustowości 1,4 Gpix na sekundę, pozwala rejestrować filmy z prędkością do 21600 klatek/s. Zasilanie stanowi wydajny akumulator znany z aparatów Nikon D3. To wszystko ma kosztować około 2500 dolarów, mniej więcej 10 razy mniej niż alternatywne kamery.
Rozmiary kamery odpowiadają niewielkiej lustrzance cyfrowej
Taką prędkość, bardzo imponującą nawet w obliczu innych superszybkich i dużo droższych kamer, osiągniemy oczywiście w dość niestandardowej rozdzielczości 640x96 pikseli. Na pewno użyteczność tego trybu jest ograniczona, ale pomysłów na jego wykorzystanie nie powinno zabraknąć.
W wyższych rozdzielczościach prędkość nadal robi wrażenie
Im mniejsza prędkość rejestracji tym lepsza jakość obrazu. Przy 4400 kl/s jest to już VGA czyli bardzo przyzwoita rozdzielczość. W klasycznym HD kamera osiąga 1500 kl/s, a w rozdzielczości SXGA czyli 1280 x 1024 piksele około 1050 kl/s. Nawet ten wynik imponuje bo jest to nieinterpolowana (jak to ma miejsce w przypadku kompaktów Sony) rozdzielczość, co więcej możliwy jest zapis w nieskompresowanym formacie RAW. Oczywiście prócz trybu zapisu z bardziej przydatną kompresją H.264.
Kamera pozwala na instalację obiektywów z bagnetem C lub CS. Bufor zbudowany z modułów pamięci SODIMM DDR ma 8 lub 16 GB. Twórca kamery, David Kronstein, przewiduje, że uda mu się uruchomić również platformę z 32 GB pamięcią, aczkolwiek nie jest to tak proste jak wskazuje na to zwykła arytmetyka. Materiał wideo może być zapisywany na różnego rodzaju nośnikach. Karcie SD, pendrive, dysku mSATA, a nawet w lokalizacji sieciowej dostępnej przez port Ethernet.
Czy sensor 2/3” to nie za mało?
W przypadku kamer o bardzo wysokiej prędkości rejestracji obrazu, konieczność zapewnienia dużej ilości światła, dla wystarczająco niskich szumów, zawsze była kluczową kwestią. Sensor 2/3” ma taki sam rozmiar jak w aparacie Fujifilm X30 i z pewnością narzuca pewne ograniczenia. Można jednak założyć, że mniejszą inwestycją będzie zapewnienie odpowiedniego oświetlenia niż zakup superszybkiej kamery z dużo większym sensorem.
Chronos 1.4 - produkt prosto z garażu
Chronos 1.4 zwraca uwagę nie tylko specyfikacją, ale też tym, że jest to urządzenie kompaktowych rozmiarów, estetycznie zaprojektowane i wykonane w warunkach domowych. Na razie doczekaliśmy się kilku testowych generacji tej kamery, obecnie konstruowane jest pierwsze 12 egzemplarzy. Pora na ciekawą kampanię crowdfundingową - taka ma ruszyć mniej więcej za miesiąc.
Przy spodziewanej cenie 2500 dolarów, takich parametrach oraz niezłej jakości obrazu, nie powinno być problemu ze znalezieniem wsparcia. Jeśli zapotrzebowanie przekroczy kilkanaście egzemplarzy, można spodziewać się produkcji seryjnej.
Źródło: hispeedcams
Komentarze
3