Mini-LED to kolejna nowa technologia, którą mogą się pochwalić telewizory. Co to jest, jak działa i jakie przynosi korzyści?
Co to jest mini-LED? To nowa technnologia wyświetlaczy, która dzięki zmniejszeniu rozmiarów diod LED ma znacząco poprawić jakość obrazu - w tym głębię czerni oraz kontrast.
Mini-LED jest nową technologią w wyświetlaczach, na którą należy zwrócić szczególną uwagę - może ona bowiem przynieść polepszenie jakości obrazu, a w najbliższym czasie również rozsądne ceny. Na naszych łamach mieliśmy okazję sprawdzilć telewizor TCL X10 – pierwszy na świecie telewizor mini-LED.
Jaka jest główna zaleta technologii mini-LED?
Zwiększony kontrast i lepsza głębia czerni w porównaniu do klasycznego podświetlenia LED.
W czym mini-LED jest lepsze od zwykłego poświetlenia LED?
Przede wszystkim diody mini-LED są znacznie mniejsze, co przynosi mnóstwo korzyści. Drogie telewizory OLED mogą się pochwalić doskonałym kontrastem, spowodowany miedzy innymi tym, że podświetlenie (pojedyncze piksele) może być całkowicie wyłączone, co równocześnie oferuje doskonałą czerń. Telewizory LCD zwykle oferują czerń zbliżoną do szarości, bowiem podświetlenie nie może być całkowicie wyłączone.
Producenci telewizorów LED ratują się technologią lokalnego wygaszania (local dimming), czyli selektywnego wyłączania niektórych obszarów ekranu. Nie jest to rozwiązanie idealne, bowiem podświetlenie podzielone jest na strefy i tylko niektóre z nich mogą być wyłączone. Tych stref zwykle jest kilkanaście, co jest zdecydowanie zbyt małą ilością, czego niemiłym efektem jest blooming, czyli poświata (halo) dookoła jaśniejszych obiektów na ciemnym tle.
Tu właśnie wkracza mini-LED. Zmniejszenie rozmiaru diod LED pozwala na znaczne zwiększenie ilość stref, które można wygasić. TCL X10 - jeden z pierwszych telewizorów mini-LED - może się pochwalić prawie 800 strefami podświetlenia (15 tysięcy diod mini-LED), ale kolejne modele mają być wyposażone nawet w 2500 stref.
Czy mini-LED to to samo co micro-LED?
Absolutnie nie. Micro-LED, to technologia, która miała być konkurencją dla OLED, jest zdecydowanie droższa w produkcji. Jeśli więc szukasz nowych rozwiązań w telewizorach, które w najbliższym czasie zapewnią dobrą jakość obrazu w bardziej rozsądnej cenie, to powinieneś bardziej zainteresować się właśnie technologią mini-LED.
Ceny pierwszych modeli z mini-LED raczej na pewno nie będą niskie, ale wkrótce należy się spodziewać tańszych telewizorów wyposażonych w tę technologię.
Może Cię również zainteresować:
- Sprawdziliśmy TCL X10 – pierwszy na świecie telewizor mini-LED
- Jaki telewizor do konsoli?
- Jaki telewizor OLED kupić?
Komentarze
12Dopiero prawdziwe LED (jak np. OLED) dają wyraźną różnicę.
Podstawowy problem, jakim jest brak możliwości wyboru między Mini LED a Micro LED to fakt, że "Micro LED" nie jest jeszcze produkowany komercyjnie (może dopiero za kilka lat zobaczymy go na półkach sklepowych) a tu jak widać autor artykułu wyraźnie twierdzi, że jest jedynie droższy w produkcji i to powinno nas skłonić bardziej do Mini LED.
Panie Marcinie. Niech Pan nie pisze takich bzdur bo mocno się Pan ośmiesza swoją niewiedzą !!!
Nie wiem kto Ci tu zatrudnił. Chyba sprzątaczka.
Siedze w branży audio-video i jak czytam takie farmazony to mi ręce opadają.
Niezbyt to rozumiem. Przecież taka ilość stref powinna być zależna od rozdzielczości, a nie od wielkości ledu. Jak dla mnie tak się własnie objawia marketingowa papka dla mas.
nie rozumiem czemu oni się wstydzą, całkiem dobrych paneli LCD że nie wymieniają tego skrótu w reklamach?