Dotarliśmy do bardziej szczegółowych zdjęć karty graficznej MARS II, a więc flagowej, dwuprocesorowej konstrukcji firmy ASUS, która została zaprezentowana na targach Computex.
Kilka dni temu, na początku targów targów Computex, pisaliśmy o drugiej odsłonie karty graficznej ASUS MARS. Pod interesującą nazwą kryje się tak naprawdę autorska wersja karty GeForce GTX 590, wykorzystujący dwa procesory GF110. Dotychczas nie byliśmy w stanie powiedzieć, jak bardzo karta została przerobiona, bowiem nie wiadomo było co kryje się pod sporym układem chłodzenia. Udało się nam jednak dotrzeć do szczegółowych zdjęć topowego akceleratora graficznego firmy ASUS.
Hostessa prezentująca kartę graficzną ASUS MARS II
Największą uwagę na stanowisku firmy ASUS, skupiała prezentacja karty graficznej MARS II, którą zademonstrowała niezwykle urodziwa hostessa. Oprócz tego można było zobaczyć na własne oczy na co stać konstrukcje, gdzie na trzech monitorach w rozdzielczości 3240 x 1920 pikseli, uruchomiona była gra Crysis 2. Co najważniejsze, wyświetlana animacja zachowała poziom płynności na poziomie ponad 26 klatek na sekundę. Poniżej możecie zobaczyć filmik z prezentacji możliwości karty.
Karta pracuje z taktowaniem 772 MHz dla rdzenia i 4000 MHz dla pamięci, a więc o odpowiednio 165 MHz i 588 MHz większym niż standardowy układ GeForce GTX 590. Warto zauważyć, iż płytka PCB karty jest znacznie większa od standardowej 590-tki i wystaje ponad wysokość śledzia. Po obu stronach laminatu zamontowano układy graficzne GF110, które połączono mostkiem NF200. Obydwa chipy otacza 12 (po sześć na awersie i rewersie płytki drukowanej) 128 MB kości pamięci GDDR5, dających łącznie 2x 1536 MB pamięci wideo o podwójnej, 384-bitowej magistrali. Między nimi umieszczono potężną, 20-fazową sekcję zasilania, z której 16 faz odpowiada za zasilanie układów graficznych, a pozostałe 4 za zasilanie pamięci.
Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie trzech 8-pinowych wtyczek zasilających, a więc jednej więcej niż w przypadku referencyjnej karty GTX 590. Obok nich znalazł się specjalny przycisk, ustawiający prędkość obrotową chłodzących wentylatorów na 100%, mogący znaleźć zastosowanie podczas dodatkowego przetaktowywania MARSa II.
Za chłodzenie akceleratora graficznego odpowiada potężny układ chłodzenia. Wykorzystuje on pokaźny, aluminiowy radiator z pięcioma ciepłowodami oraz dwa 120 mm wentylatory.
Płytka PCB karty graficznej ASUS MARS II
Płytka PCB karty graficznej Geforce GTX 590
Po przeciwnej stronie układów graficznych GF110, zamontowano wysokiej jakości kondensatory proadlizer firmy NEC. Trzeba przyznać, iż bardziej zaawansowani overclockerzy powinni być szczególnie zainteresowani sekcją „zone MOD”, w skład której wchodzą punkty pomiarowe napięć zasilających oraz wyłącznik zapobiegający przeciążeniom. Z myślą o próbach bicia rekordów wydajności, w sekcji tej zamontowano również przełącznik aktywujący tryb ekstremalnego podkręcania z wykorzystaniem ujemnych temperatur, a więc na przykład ciekłego azotu.
Na śledziu karty znalazły się dwa wyjścia DVI, HDMI i DisplayPort. Tuż obok niego umieszczono złącze SLI, dzięki któremu połączymy dwie karty graficzne ASUS MARS II.
Flagowa karty graficzna firmy ASUS dostępna będzie w limitowanej edycji 1000 egzemplarzy. Co prawda jeszcze nie wiadomo ile wyniesie ich cena, ale spekuluje się o 1000 – 1100 euro, a więc równowartości około 3950 – 4350 złotych (bez podatku i marż pośredników).
Więcej o targach Computex:
- Computex: przyszłość fotografii według Qualcomma
- Computex: Intel Keeley Lake - smukły netbook convertible
- Computex: nowy rekord k|ngp|na w 3DMarku 11
- Computex: tablet Acer z systemem MeeGo w działaniu
- Computex: karta AMD Radeon E6760 inna niż wszystkie
- Computex: monstrualna obudowa Silverstone - 19 miejsc na karty rozszerzeń
- Computex: G.Skill - rekord w SuperPi na Sandy Bridge
Źródło: TweakTown.com, lab501.ro, TechPowerUp.com
Komentarze
14