Procesory

Computex: oficjalna wydajność układów AMD Llano

przeczytasz w 2 min.

Udało się nam dotrzeć do oficjalnych wyników wydajności sześciu układów AMD Llano – trzech modeli mobilnych oraz trzech desktopowych.

Kilka dni temu pisaliśmy o przesunięciu premiery procesorów AMD Bulldozer ze względu na ich małą wydajność. W związku z tym pozostaje nam czekać na układy APU Llano, które mają oficjalnie pojawić się jeszcze w tym miesiącu. Dotychczas jednak nie wiadomo było jaką wydajność oferują nadchodzące procesory AMD – aż do teraz, bowiem dotarliśmy do oficjalnych wyników ich wydajności.

Podczas targów Computex zademonstrowane zostały pierwsze, oficjalne wyniki wydajności trzech układów AMD Llano, które przeznaczone są dla komputerów stacjonarnych. Pośród nich znalazły się następujące modele:

  • dwurdzeniowy A4-3350, który został wyposażony w układ graficzny Radeon HD 6410 z 160 procesorami strumieniowymi
  • czterordzeniowy A6-3450, który został wyposażony w układ graficzny Radeon HD 6530 z 320 procesorami strumieniowymi
  • czterordzeniowy A8-3550, który został wyposażony w układ graficzny Radeon HD 6550 z 400 procesorami strumieniowymi

Testy wydajności zostały przeprowadzone w dwóch popularnych benchmarkach firmy Futuremark3DMark Vantage (tryb Performance) oraz PCMark Vantage (tryb Performance). Warto jednak zaznaczyć, iż do testów wykorzystne zostały testowe wersje sterowników, które mogły się okazać mniej wydajne od wersji finalnych.

Wyniki wydajności układów AMD Llano

Dwa pierwsze układy w 3DMarku Vantage uzyskały wynik zdecydowanie wyższy od konkurencyjnego procesora Intel Core i7 2600K ze zintegrowanym układem graficznym HD 3000. Dopiero trzeci, najsłabszy procesor okazał się porównywalny wydajnościowo z flagowym modelem Intela. Nikogo jednak nie powinny dziwić owe rezultaty, gdyż nie jest tajemnicą, że procesory graficzne firmy Intel nie oferują wysokiej wydajności.

Wyniki wydajności układów AMD Llano

Sprawa wygląda inaczej w benchmarku PCMark Vantage, gdzie od wydajności karty graficznej, bardziej liczy się wydajność samego procesora. Tutaj dwa najwydajniejsze układy Llano są trochę bardziej wydajne od dwurdzeniowego, czterowątkowego procesora Intel Core i3 2100 – cenowego ich odpowiednika. Najsłabszy A4-3350 okazuje się od niego mniej wydajny o około 38%, ale według nieoficjalnych informacji jest od niego o około połowę tańszy.

Jeżeli chodzi o mobilne wersje układów Llano, to AMD oficjalnie podało ich wyniki wydajności, które zostały przeprowadzone w 3DMarku Vantage – także w trybie Performance. Wśród przetestowanych układów znalazły się następujące modele:

  • dwudzeniowy A4-3300M o  zegarze 1,9 GHz (2,5 GHz w trybie Turbo), wraz z układem graficznym Radeon HD 6480G z 240 procesorami strumieniowymi

  • czterordzeniowy A6-3410MX o  zegarze 1,6 GHz (2,3 GHz w trybie Turbo), wraz z układem graficznym Radeon HD 6520G z 320 procesorami strumieniowymi

  • czterordzeniowy A8-3510MX o  zegarze 1,8 GHz (2,5 GHz w trybie Turbo), wraz z układem graficznym Radeon HD 6620G z 400 procesorami strumieniowymi

Wyniki wydajności układów AMD Llano

Dwa słabsze procesory osiągają podobną ilość punktów, a ich wydajność można porównać do konkurencyjnego GeForce 9600M GT. Najwydajniejszy układ może pochwalić się zdecydowanie wyższą wydajnością, która przewyższa nawet wydajność karty Mobility Radeon HD 4650GeForce GT 240M. Dodatkowo można ją również porównać do wcześniej omawianego desktopowego A6-3450.

Więcej o targach Computex:

Źródło: OCWorkbench.com, 3DNews.ru

Komentarze

57
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niech zrobia test w Cinebench, a nie jakies pcmarki, z ktorych nic nie wynika.
    • avatar
      Fourth Illusion
      0
      wszystko to jest wyssane z portali ktore nigdy racji nie maja tak samo z opoznieniem bulldozerow nikt konkretny o tym nie pisze ;]
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        :O
        • avatar
          piotrek8x
          0
          I co z układów graficznych? Mogli się wysilic w konstrukcji samych procesorów...
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Tak spekulując to Buldozery 4 rdzeńowe powinny mieć pkt w PCMark Vantage koło 7500 pkt. Jakby tak było to by było bardzo dobrze wg. mnie. Takie tam gdybanie :P
            • avatar
              Lightning
              0
              Coś zbyt piękne te wyniki...
              Chętnie zobaczyłbym porównanie w Super PI
              • avatar
                strzelec52
                0
                Nie wiem co wy wszyscy tak te buldożery atakujecie, przecież nie ma co przyrównywać 4 rdzeniowego buldożera do jakiegoś innego quada... bo to przecież praktycznie 2 rdzeniowy procesor tylko z fizyczną obsługą wielowątkowości.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  ja tak myślę gdyby AMD zmniejszyło proces technologiczny tak do 20nm i gdyby do buldożera dołożyli zintegrowaną HD 6970
                  ale to było by piękne ;D
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Chyba wpadles do dziury czasoprzestrzennej i piszesz o sytuacji z 2025 roku. Obecnie wykorzystanie GPGPU wciaz lezy i ma jedynie forme dodatku. Jedynie firmy z armia developerow i duzym budzetem na r&d moga sobie pozwolic na powazne wykorzystanie GPGPU. Nie ma jeszcze ZADNEGO profesionalnego pakietu narzedzi, w ktorym wiekszosc obliczen jest przeniosiona na GPU.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Weźcie pod uwagę, że zarówno intel jak i amd nie są organizacjami charytatywnymi tylko spółkami giełdowymi zorganizowanymi na osiąganie zysku z produkcji układów elektronicznych. Zatem jeśli oczekiwany buldożer miałby mieć mega hiper bajer wydajność to cena takiego procesora byłaby adekwatna do możliwości czyli pewnie mega hiper bajer wysoka. Proponuję przypomnieć sobie czasy pierwszych Athlonów X2 i ich cen w porównaniu z resztą. Zatem nie oczekuję, że buldożer będzie miał wydajność większą niż produkt narodowy Zimbabwe tylko że będzie wystarczająca do mojego używania kompa za odpowiednio rozsądną cenę i nie będzie zużywał koszmarnej ilości prądu.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        1. Slajdy z wynikami nie są wcale opublikowane przez AMD.
                        2.Pojawiły się one parę dni temu (prócz ostatniego).
                        Mam nadzieje że AMD wypuści te procesory w niewielkiej liczbie na kompy stacjonarne bo w komputerach stacjonarnych gdzie liczy się brutalna moc obliczeniowa nie mają poza biurem i komputerem dla małych dzieci miejsca. W laptopach jest pewna szansa że wreszcie AMD dokopie konkurencji. Bulldozera podobno odłożyli żeby Llano weszło na rynek bo chyba zrobili trochę procesorów do stacjonarnych i muszą opróżnić magazyny bo bulldozery by spowodowały że sprzedaż dla stacjonarek Llano oscylowała by się poniżej progu opłacalności.
                        Procek do stacjonarnych z llano może być nie naljepszy
                        Ale w laptopach może całkiem dużo zdziałać.

                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Wiarygodność testu pomniejsza fakt że wydajność w teście CPU w przypadku procesorów Llano kończy się zawsze dwoma zerami (np. 6600) co jest mocno podejrzane gdyż mało prawdopodobne żeby wyniki tak ładnie się prezentowały i żeby był to zbieg okoliczności.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            AMD może już zaśpiewać ;) "A miało być tak pięknie, miało nie wiać w oczy nam i ociekać szczęściem, miało być "sto lat! sto lat!" hehehehe
                            • avatar
                              frozen
                              0
                              Nie zapominajcie że procesory Llano nie są bezpośrednimi konkurentami SB... Mając to na uwadze ich wydajność jest jak najbardziej zadowalająca. Jeśli dodać do tego niskie zużycie energii i niską cenę wróżę im ciekawą przyszłość (zwłaszcza w segmencie mobilnym dzięki na prawdę mocnej grafice :) )
                              /// Mam 2 miesiące na wybranie jakiegoś subnotebooka/notebooka 12-13". Ze względu na stosunek cena/wydajność zdecydowanie wygrywał MSI U270 z E-350 na pokładzie. Jednak patrząc na te wykresy wstrzymam się z zakupem do samego końca bo wydajność nawet najsłabszego układu A4 3300M będzie o 2.5x większa niż E-350 (gdzie przy 800x600 na low można grać w np. Starcraft2 Crisis2 Dirt2 DragonAge2... szaleństwo!) ajjj nic tylko wypatrywać nowych pozycji w sklepach i testów na portalach :)
                              No i trzymam też kciuki za Bulldozery, SB zegar w zegar raczej nie pokonają ale zbliżą się na tylę, że dopłacanie dla kilku % wydajności stanie się nieopłacalne... Ojj to będzie baaaardzo ciekawy rok :)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                jednak przecieki były prawdziwe, teraz tylko kwestia ceny
                                • avatar
                                  jacy4
                                  0
                                  Nie rozumie tego. Czemu Llano dla stacjonarnych ma tylko 1.8GHZ?
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    ehh wychodzi na to ze to lekko wydajniejsze athlonyII z doklejoną grafiką...
                                    po nazwach juz myślałem ze 4,6 i 8 rdzeniowe będa a tu zonk;/

                                    Witaj!

                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                    Połącz konto już teraz.

                                    Zaloguj przez 1Login