Firma OCZ zademonstrowała na targach Computex hybrydowy dysk twardy RevoDrive Hybrid, który wykorzystuje dwa "napędy" - SSD oraz zdecydowanie bardziej pojemny, talerzowy dysk HDD.
Jakiś czas temu recenzowaliśmy hybrydowy dysk twardy Seagate Momentus XT, w którego obudowie oprócz talerzy znalazły się także 4 GB pamięci flash MLC NAND. Zasada działania tego dysku była stosunkowo prosta – najczęściej używane pliki lokowane były w szybkiej pamięci flash, a pozostałe dane na tradycyjnym dysku HDD o większej pojemności. Warto również w tym momencie wspomnieć o stosunkowo nowej technologii Intel Smart Response Technology, która tworzy z dysków SSD pamięć podręczną dla tradycyjnych, talerzowych dysków twardych. Jej minusem jest jednak fakt, iż aby z niej skorzystać trzeba mieć dwa dyski – tradycyjny HDD i dosyć drogi SSD.
Firma OCZ wpadła jednak na dosyć oryginalny pomysł – stworzyła ona dysk, gdzie do pamięci SSD dołączony jest dysk HDD. OCZ RevoDrive Hybrid przypomina wcześniejsze modele z serii RevoDrive, komunikujące się z komputerem za pomocą magistrali PCI-Express x4. Różnica w modelu Hybrid polega na tym, iż umieszczono w nim parę dysków SSD z kontrolerami SandForce SF-2200 (połączonych w macierz RAID 0) oraz... tradycyjny, 2,5 calowy dysk HDD. Nośnik korzysta z technologii Nvelo Dataplex, która w sposobie działania podobna jest do Intel Smart Response Technology. Wykorzystuje ona mniej pojemny dysk SSD, jako bufor dla dysku HDD.
Według producenta jego nośnik może pochwalić się transferem odczytu na poziomie 575 MB/s i zapisu 500 MB/s. Ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę podczas losowego zapisu 4 kB pliku ma wynosić 30 000 IOPS.
W sprzedaży mają pojawić się dwie wersje dysku OCZ RevoDrive Hybrid – z SSD o pojemności 60 GB i HDD o pojemności 500 GB oraz z SSD o pojemności 120 GB i HDD o pojemności 1 TB. Pierwsza z nich powinna być dostępna już w lipcu, a jej cena wyniesie około 350 dolarów. W przeliczeniu z aktualnym kursem walut, daje nam to równowartość około 960 złotych (bez podatku i marży pośredników). Ciekawe jaka będzie realna wydajność i energooszczędność takiej hybrydy?
Więcej o targach Computex:
- Computex: płyty główne Biostar i Sapphire z AM3+
- Computex: PowerColor ma pogromcę ASUS MARS II
- Computex: płyta z dwoma różnymi podstawkami - LGA 1366 i LGA 2011
- Computex: ultrabook ASUS UX21 - płaski i wydajny
- Computex: seria ASUS ROG na 2011 rok
- Computex: płyty główne z LGA 2011 - zestawienie
Źródło: TechPowerUp.com, ComputerBase.de, TCMagazine.com
Komentarze
31Zobaczymy jakie efektu daje takie połączenie.
only cena wyjaśnia wszystko....
Jaka ma być energooszczędność - talerzowy dysk pobiera kilka W, co w porównaniu do zużycia energii przez całą platformę PC (z wydajną k. graficzną i procesorem) jest wartością niewielką. O energooszczędności dysków możemy dyskutować w przypadku sprzętu mobilnego, gdzie będzie miało znaczenie zastosowanie dysku z talerzami lub SSD.
Poza tym, 960 zł? Dokładasz 40 zł i masz Vertexa 3 120GB z 550MBs / 500 MBs (na którym, nawiasem mówiąc, mógłbym zmieścić 30 moich systemów, więc niech mi tylko ktoś tu napomknie o wielkości).