Firma PowerColor zaprezentował na targach Computex dwie autorskie, dwuprocesorowe karty graficzne Radeon HD 6870 x2 oraz Radeon HD 6970 x2.
ASUS w pierwszym dniu targów Computex zademonstrował kartę graficzną MARS II, która wykorzystuje dwa układy GF110 – podobnie jak Nvidia GeForce GTX 590. Firma PowerColor, a więc jeden z najważniejszych partnerów AMD, planuje jednak wprowadzić do swojej oferty pogromce modelu firmy ASUS. Na drugim dniu targów w Taipei, zaprezentowała ona bowiem dwie dwuprocesorowe karty graficzne, wykorzystujące procesory graficzne Barts oraz Cayman.
Słabszy Radeon HD 6870 x2, to całkowicie autorska konstrukcja firmy PowerColor. Warto jednak zaznaczyć, iż już jakiś czas temu została ona zapowiedziana. Na długim, czerwonym laminacie umieszczono dwa procesory graficzne Barts XT, które znamy z Radeona HD 6870. Oba z nich zostały połączone układem Lucid Hydra, natomiast dla każdego z nich udostępniono po 1 GB pamięci GDDR5 256 bit. Karta pracuje z taktowaniami 900 MHz dla rdzeni i 4200 MHz dla pamięci, a więc z takimi samymi jak pojedynczy HD 6870.
Na podstawie testów z wykorzystaniem dwóch kart Radeon HD 6870 w trybie CrossFire, można wnioskować, iż podwójna konstrukcja firmy PowerColor będzie mogła pochwalić się trochę większą wydajnością niż Radeon HD 5970. Oznacza to zatem, iż może ona konkurować na przykład z kartą GeForce GTX 580 lub autorskim GTX 460 2Win z firmy EVGA.
Za zasilanie odpowiada podwójna, 12-fazowa sekcja zasilania, z której 8 faz przeznaczono dla układów graficznych, a 4 fazy dla pamięci. Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie dwóch 8-pinowych wtyczek zasilających. Na śledziu znalazł się standardowy dla Radeona HD 6870 zestaw wyjść wideo – dwa DVI, HDMI i dwa miniDisplayPort. Nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć w komputerze dwie takie karty (lub HD 6870 x2 i z HD 6870/50), a wszystko dzięki jednemu złączu CrossFire. O odpowiednie temperatury modelu dba dwuslotowy układ chłodzenia. Składa się na niego aluminiowy radiator z pięcioma miedzianymi ciepłowodami oraz dwa duże wentylatory.
Druga z kart nosi oznaczenie Radeon HD 6970 x2 i jest swego rodzaju Radeonem HD 6990 – tyle, że bardziej podrasowanym. Jak nie trudno się domyśleć, na jego pokładzie znalazły się dwa procesory graficzne Cayman XT – także połączone układem Lucid Hydra. Dla każdego z nich udostępniono po 2 GB pamięci GDDR5 o 256-bitowej magistrali. Warto zwrócić uwagę na ogromny laminat, wystający ponad wysokość śledzia. Na nim umieszczono 16-fazową sekcję zasilania, z której 12 faz przeznaczone jest dla układów graficznych, a pozostałe 4 dla pamięci.
PowerColor Radeon HD 6970 x2 pracuje z jeszcze większym taktowaniem niż fabryczny HD 6990 – 880 MHz dla rdzeni i 5500 MHz dla pamięci. Można zatem się spodziewać, iż jego wydajność będzie trochę wyższa niż dotychczasowej, flagowej karty AMD.
Za chłodzenie konstrukcji odpowiada trzyslotowy cooler, składający się z aluminiowego radiatora i pięciu miedzianych rurek cieplnych. Całość dodatkowo owiewa jeden 140 mm i jeden 120 mm wentylator. Co ciekawe, karta wymaga podłączenia nie dwóch (jak w Radeonie HD 6990), a trzech 8-pinowych wtyczek zasilających. Na śledziu zamontowano taki sam co w HD 6870 x2 zestaw wyjść wideo – dwa DVI, HDMI i dwa miniDisplayPort. Gdyby jednak „potwór” PowerColora nie spełniał naszych oczekiwać pod względem wydajności, dzięki złączu CrossFire istnieje możliwość połączenia dwóch takich kart. Poniżej możemy zobaczyć jak taki tandem prezentuje się w obudowie.
Dwie karty PowerColor Radeon HD 6970 x2 w trybie CrossFireX
Więcej o targach Computex:
- Computex: ultrabook ASUS UX21 - płaski i wydajny
- Computex: seria ASUS ROG na 2011 rok
- Computex: płyty główne z LGA 2011 - zestawienie
- Computex: karta graficzna ASUS MARS II pozuje do zdjęć
Źródło: TechPowerUp.com, ComputerBase.de
Komentarze
15Chyba powinno być dwie karty :)