Następca popularnego modelu Cosmos 1000
Cooler Master oficjalnie wprowadził do swojej oferty obudowę COSMOS II Ultra Tower, która charakteryzuje się sporą ilością wolnego miejsca, dobrą wentylacją podzespołów oraz przede wszystkim niebanalnym wyglądem.
Podczas wakacji prezentowaliśmy pierwsze zdjęcia obudowy Cooler Master COSMOS II, a więc następcy popularnego modelu Cosmos 1000 i CosmoS S 1100. Wtedy jeszcze mówiło się, że konstrukcja ta pojawi się tuż po wakacjach, ale niestety producent przesunął termin premiery. Po kilku miesiącach oczekiwań obudowa ta oficjalnie zagościła w ofercie firmy Cooler Master.
Cooler Master COSMOS II Ultra Tower zalicza się do potężniejszych modeli typu big tower, natomiast jego wymiary i waga wynoszą odpowiednio 344 x 704 x 664 mm oraz bagatela 22 kilogramy. Podczas projektowania obudowy inspirowano się samochodami wyścigowymi. Szkielet nowego „kosmosa” wykonano z aluminium, a pokryto go siatką mesh oraz tworzywami sztucznymi.
Na górnym panelu umieszczono cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, port eSATA, wejście i wyjście audio oraz przyciski do włączania i restartowania komputera. Oprócz tego znalazły się tam także przyciski, dzięki którym można regulować prędkość obrotową nawet 10 wentylatorów. Amatorów chłodzenia cieczą na pewno zainteresuje fakt, iż na tyle obudowy zamontowano trzy przepusty – na przykład do wyprowadzenia na zewnątrz chłodnicy.
Wewnątrz obudowy znalazło się miejsce dla płyt głównych formatów Micro-ATX, ATX, E-ATX, XL-ATX, SSI CEB, SSI EEB, a dla kart rozszerzeń udostępniono dziesięć miejsc oraz jeszcze jedno miejsce na dodatkowy śledź.
Napędy optyczne można montować w trzech zewnętrznych zatokach 5,25 cala, natomiast dla dysków przeznaczono łącznie trzynaście zatok 3,5 cala (z możliwością zamontowania 2,5-calowych nośników). Warto jednak zaznaczyć, że dwie z nich oferują system X-dock, a więc możliwość szybkiego montażu.
Najnowsza obudowa firmy Cooler Master oferuje całkiem dobry system chłodzenia podzespołów. Domyślnie zamontowano w niej pięć wentylatorów – jeden 200 mm na froncie, jeden 120 mm na topie, jeden 140 mm na tyle oraz dwa 120 mm na klatce dla dysków twardych. W razie potrzemy można dołożyć dwa 120 mm modele na boku i jeden 120 mm na klatce dla dysków twardych oraz zamienić frontowy wentylator na dwa 120 mm lub 140 mm oraz górny na dwa 140 mm lub trzy 120 mm.
Oczywiście nie zapomniano również o miejscu na chłodnicę, bowiem można ją zamontować na topie (po zdjęciu osłony).
Złap lewym klawiszem myszki i przeciągaj w prawo lub lewo
Obudowa Cooler Master COSMOS II Ultra Tower zaczyna się pojawiać w sprzedaży, a jej cena wynosi 385 euro. Zgodnie z aktualnym kursem walut odpowiada to około 1720 złotym. Wysoka cena jest jednak uzasadniona, a potwierdzają to pierwsze zagraniczne recenzje - możecie je przeczytać na przykład zagranicznych portalach TweakTown lub HardwareCanucks. Poniżej możecie zobaczyć również krótki filmik, który prezentuje najważniejsze cechy nowego „kosmosa”.
Więcej o obudowach komputerowych:
- Zalman Z11 i Z11 Plus: efektowne i przewiewne obudowy
- Chieftec Flyer: cztery eleganckie obudowy HTPC
- Cooler Master Storm Trooper: obudowa trafi do Europy - dane techniczne i cena
- Thermaltake V3 BlacX Edition: przewiewna obudowa
Źródło: Cooler Master, TechPowerUp
Komentarze
36Obudowa pierwsza klasa :)
1. Fajnie, że dyski można całkiem na dole zamontować - to jest ok, ale po cholerę miejsca na dyski obok płyty głównej? Wtedy przepływ powietrza przedniego wentylatora jest mocno blokowany.
2. Beznadziejna klapka przy napędach 5,25".
3. Kiepsko zaprojektowana góra - buda powinna być jeszcze parę cm wyższa, żeby zmieścić nad płytą nie tylko radiator do WC, ale też wentylatory, które będą pod nim.
4. przy takich minusach cena jest jeszcze bardziej 'z czapy'. Za mniejszą kwotę znalazłbym lepszą budę.
PS. A te uchwyty do mają być do przenoszenia tego kloca.
Raczej uzasadniona w reklamie bo zaplacic tyle kasy za kawalek blachy i plastiku to przesada, wielkosc nie wzrosla tak bardzo ze koszty produkcji usprawiedliwialy by takie drogie badziewie. Ktos szuka leszczy i tyle.
Sam posiadam CM Centurion 590 i uważam, że nic lepszego jest nie potrzebne. A cena tej blachy to ok 300 zł jeśli się gdzieś spotka.
No ale standard to standard i otwory do montowania płyty głównej są w odpowiednich miejscach.