Premiera Radeona HD 6790 tuż tuż, a w sieci można znaleźć pierwsze oferty różnych, autorskich konstrukcji tej karty. Oprócz prezentowanych wcześniej modeli Sapphire, MSI i ColorFire pojawiły się karty HIS, PowerColor, XFX oraz Uniki i Yestona.
Według założeń AMD, Radeon HD 6790 jest odpowiedzią na GeForce GTX 550 Ti od NVIDII. Czy tak będzie naprawdę? Dowiemy się po premierze, ale według wcześniejszych nieoficjalnych informacji jest to całkiem możliwe. Od oficjalnej premiery nowego Radeona dzielą nas dosłownie godziny, nic więc dziwnego, że oprócz wcześniej prezentowanych modeli, można już znaleźć wersje firm HIS, PowerColor, XFX, Unika i Yestona - te dwie ostatnie będą dostępne w sprzedaży prawdopodobnie tylko w Azji.
Warto przeczytać: | |
Radeon HD 6790 - tuż przed premierą | |
Radeon HD 6790 - nowe interesujące fakty |
HIS
HIS HD 6790 iceQ X pracuje z taktowaniem 900 MHz dla rdzenia i 4400 MHz dla 1 GB pamięci GDDR5. Za chłodzenie karty,odpowiada znany ze wcześniejszych Radeonów system chłodzenia IceQ X. Składa się na niego mały aluminiowy radiator chłodzący sekcję zasilania i pamięci, duży aluminiowy radiator z dwoma ciepłowodami oraz wentylator. Na śledziu umieszczono dwa wyjścia DVI, HDMi i dwa miniDisplayPorty. Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie dwóch 6-pinowych wtyczek zasilających.
PowerColor
Radeon HD 6790 tego producenta pracuje ze standardowymi taktowaniami, wynoszącymi 840 MHz dla rdzenia i 4200 MHz dla 1 GB pamięci GDDR5. Co ciekawe, na laminacie karty umieszczono tylko jedno 6-pinowe złącze zasilające. O odpowiednią temperaturę konstrukcji dba charakterystyczny dla PowerColora dwuslowoty układ chłodzenia. Składa się na niego aluminiowy radiator z trzema miedzianymi ciepowodami oraz wentylator. W porównaniu do innych Radeonów HD 6790, komplet wyjść na śledziu jest dosyć ubogi - znajdziemy na nim po jednym wyjściu DVI, HDMI i miniDisplayPorta. W internecie pojawiły się oferty tej karty, którą wyceniono na 150 dolarów.
XFX
Ta firma również zaoferuje niereferencyjną kartę, która pracuje z niezmienionymi częstotliwościami. Charakterystyczną cechą tej karty jest układ chłodzenia, który pojawił się już w Radeonie HD 6850. Składa się na niego aluminiowy radiator, cztery rurki cieplne oraz dwa duże wentylatory. Karta została wyposażona w standardowy zestaw wyjść wideo - dwa DVI, HDMIi i dwa miniDisplayPorty.
Unika
Pora na dwóch producentów, którzy nam znani są raczej z newsów, niż z realnych sklepowych ofert. Niestety nie wiemy z jakimi częstotliwościami pracuje karta Unika jednak możemy powiedzieć, że podobnie jak w przypadku produktu PowerColor, ma ona tylko jedno 6-pinowe gniazdo zasilające. Na śledziu znalazły się dwa wyjścia DVI oraz po jednym HDMI i DisplayPort.
Yeston
To druga z mniej znanych w Polsce firm, na której Radeona HD 6790 natrafiliśmy w internecie. Podobnie jak w karcie Uniki i w tym przypadku nie wiadomo z jakimi taktowaniami ona pracuje. Biorąc jednak pod uwagę, że wyposażono ją w wyglądający na wydajny układ chłodzenia, można liczyć na podkręcenie karty. Na ten ciekawie wyglądający układ chłodzenia markowany przez Cooler Master składa się aluminiowy radiator z dwoma ciepłowodami oraz wentylator. Także i tu do zasilenia karty wystarczy tylko jedna 6-pinowa wtyczka zasilająca. Na śledziu mamy ten sam zestaw wyjść co w przypadku karty Uniki.
Źródło: xtreview.com, nordichardware.se
Polecamy artykuły: | ||
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie | Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek | Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach |
Komentarze
19(joke ofc):D
http://www.hisdigital.com/UserFiles/news/200812051109074472jpg