Źródła Androida 4 udostępnione
Niedawno korporacja Google udostępniła kod źródłowy swojego najnowszego systemu operacyjnego Android 4.0 - Ice Cream Sandwich. Nie oznacza to bynajmniej pojawienia się oficjalnych wersji Androida lecz wielu różnych jego portów i modyfikacji.
Wiele nowych konstrukcji mających pojawić się na rynku otrzyma fabrycznie zainstalowany system ICS, jednak co z tymi które obecnie są dostępne na rynku, ale działając wciąż na wcześniejszych wersjach?
Niektóre z nich z pewnością mogą liczyć na takową aktualizację, lecz oczywiście nie wszystkie i nie od razu. W pierwszej kolejności twórcy skupią się na najnowszych urządzeniach i na tych na których system Android 4.0 będzie mógł działać stabilnie i komfortowo. Chodzi głównie o smartfony, które po pierwsze spełniają minimalne wymagania systemu, trafiły na rynek stosunkowo niedawno i wciąż można na nich zarobić.
Co więc z innymi produktami? Zapewne osoby wyglądające oficjalnych wersji Androida 4.0 będą musieli obejść się smakiem. W takich i podobnych sytuacjach można liczyć na działania społeczności, które będą przygotowywały nieoficjalne modyfikacji i porty tegoż systemu. Jak to w tego typu projektach bywa, często pojawiają się przeróżne problemy począwszy od braku wsparcia, poprzez powolną pracę, a kończąc na niezbyt poprawnym dzialaniu niektórych funkcji. W takiej sytuacji pole do popisu ma grupa modderów z zespołu CyanogenMod, którzy już od dłuższego czasu tworzą wspominaną modyfikację dla wielu smartfonów i tabletów.
Co najważniejsze, praca zespołu CM przynosi duże korzyści użytkownikom smartfonów bez oficjalnych aktualizacji, tym którzy są niezadowoleni z funkcjonalności, stabilności, różnych blokad, ograniczeń czy też innych kwestii związanych z oficjalną wersją Androida.
Niedawno twórcy popularnej modyfikacji, oficjalnie za pomocą swojego profilu na Twitterze, poinformowali, iż rozpoczęli pracę nad przygotowaniem nowej odsłony CyanogenMod w wersji 9, bazującej na najnowszej wersji Androida. Niestety jest i zła wiadomość - na finałową, stabilną wersją tego ROMu przyjdzie nam poczekać co najmniej dwa miesiące.
Jeśli zastanawia was, dlaczego twórcy modyfikacji w obecnym systemie numeracji pominęli wersję CM8, to spieszymy z wyjaśnieniem, iż była ona zarezerwowana dla tabletowego wydania Androida 3.0, którego źródła z uwagi na słabą popularność i dominowanie edycji smartfonowych nigdy nie zostały udostępnione.
Na pierwsze efekty pracy deweloperów trzeba jeszcze trochę poczekać. Jednak jeśli chcielibyście skorzystać z poprzednich wydań modyfikacji, sprawdzić jakie urządzenia są obsługiwane lub na bieżąco śledzić przebieg prac tworzenia CM9, to zapraszamy na oficjalną stronę CyanogenMod.
Więcej o CyanogenMod i ich projektach:
- Tablety HP TouchPad z systemem Android CyanogenMod
- Stabilny Android CyanogenMod 7 dla HP TouchPad coraz bliżej
- Twórca CyanogenMod pracuje dla Samsunga
- System Android 4.0 Ice-Cream Sandwich: premiera 19 października
Źródło: CM, Engadget, gsmarena
Komentarze
28Złośliwe oprogramowanie
Otwarcie tej strony może być szkodliwe. Została ona zgłoszona jako rozprowadzająca złośliwe oprogramowanie.
Opera Software stanowczo odradza odwiedzanie tej strony.
Lipa że weź!