Procesory

AMD planuje odświeżenie socketu? Mikrokody zdradzają szczegóły [AKTUALIZACJA]

przeczytasz w 2 min.

AMD wraz z socketem AM4 pokazało, że przez wiele lat można stosować jedno gniazdo do wielu generacji CPU. Wprowadzając AM5 „czerwoni” zapewniali, że nowy socket będzie również długo wspierany... Czy aby na pewno?

Jak zauważył użytkownik platformy Twitter X, kryjący się pod nazwą HXL, narzędzie MC Extractor tworzone przez użytkownika GitHub - platomav - zidentyfikowało dwa nowe procesory od AMD (o identyfikatorach 00B40F4000B40F00), które najprawdopodobniej będą działać na platformie AM5+.

Czym jest MC Extractor?

MC Extractor to narzędzie, które analizuje pliki binarne mikrokodu procesorów Intel, AMD, VIA i Freescale. Program może być używany przez użytkowników końcowych, którzy szukają wszystkich istotnych informacji o mikrokodzie, tj. identyfikator procesora, platforma, wersja, data, wydanie, rozmiar, suma kontrolna itp.

HXL uważa, iż CPU z serii 00B40Fxx mogą być próbkami inżynieryjnymi AMD o nazwie kodowej Granite Ridge lub Fire Range, których premiera miałaby nastąpić w okolicy 2026 roku lub później. Jednocześnie użytkownik X zaznacza, że są to wyłącznie jego spekulacje. Z drugiej strony, taki scenariusz wcale nie musi być odrealniony od rzeczywistości.

Bardziej doświadczeni życiem czytelnicy naszego serwisu zapewne pamiętają, iż w historii Advanced Micro Devices pojawiały się odświeżone (i wstecznie kompatybilne) sockety pod procesory „czerwonych”, na czele z AM2(+)AM3(+). Takie rewizje gniazd pozwalały dostarczyć nowe funkcje, których nie można było dodać poprzez aktualizację BIOSu. W tamtych czasach było to chociażby wprowadzenie obsługi nowszej szyny danych (odpowiednio HyperTransport 3.0 i 3.1), czy możliwości skorzystania z mocniejszych procesorów (4-rdzeniowych dla AM2+ oraz 8-rdzeniowych dla AM3+). W przypadku AM5+ AMD może również pokusić się o implementację rozwiązań, których starszy socket nie „udźwignie”. Możemy tutaj insynuować wprowadzenie dodatkowych napięć, innych/alternatywnych obwodów zasilania, nowej rewizji PCIe, czy dodania nowych interfejsów (np. USB4 w wersji 2, czy chociażby DisplayPort z UHBR20).

Ciekawe jak wiele architekura ZEN6 będzie miała wspólnego z potencjalnym socketem AM5+?

Warto również wspomnieć o tym, iż nowoczesne gniazda procesorów mają zwykle więcej pinów, niż wykorzystują (w przypadku AMD AM5, jest ich łącznie 1718). Jeżeli faktycznie firma myśli o nowszym gnieździe, przy zachowaniu wstecznej kompatybilności, to może być ono po prostu fizycznie gniazdem AM5 z włączonymi dodatkowymi pinami.

A co Wy o tym wszystkim sądzicie? Czy gigant z Santa Clara faktycznie wróci do dawnych nawyków? Zapraszamy do wypowiadania się w sekcji komentarzy!

AKTUALIZACJA (8 kwietnia 2024)

Tak jak sugerowaliśmy w artykule, najprawdopodobniej socket AM5+ będzie wyłącznie aktualizacją rozbudowującą funkcjonalność gniazda AM5. Także od strony fizycznej (kształtu i ilości pinów) powinniśmy mieć do czynienia z tym samym wejściem na CPU. Potwierdził to sam twórca oprogramowania MC Extractor na platformie GitHub:

platomav - GitHub

Źródło: tom'sHARDWARE, X, GitHub, Wikipedia

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zeniu
    5
    AM4 było tanie i długowieczne. Gdyby AM5 zrobili nie tylko drogie, ale i krótkotrwałe to by mocno tym wkurzyli fanów AMD. Więc AM5+ niewykluczone że wyjdzie, nawet względnie szybko, ale na AM5 dalej będą tworzone nowe generacje procków, tylko pozbawione "peryferiów" typu nowe USB.
    • avatar
      Tu_Szczecin
      1
      "Odrealnione od rzeczywistości" - czyżby benchmark już korzystał z AI? A może redaktorzy nie znają polszczyzny? Dla przypomnienia: "odrealniony" = "ODERWANY od rzeczywistości". Albo jedno albo drugie.
      • avatar
        traper
        0
        Wydajność topowych procesorów w coraz większym stopniu ograniczana jest przez przepustowość pamięci. W rozwiązaniach serwerowych AMD oferuje procesory 32 rdzeniowe z 12 kanałowym kontrolerem pamięci. Na desktopach wciąż mamy tylko dwukanałowy kontroler oraz 5600 MHz DDR5. No i na takich pamięciach AMD z 3D cache bez problemu wygrywa z Intelem, ale jak popatrzymy na testy i9-14900 na topowych pamięciach 8000Mhz to sytuacja już nie wygląda tak różowo dla AMD, a nowa generacja procesorów ma być jeszcze szybsza. Tylko co to da jak pamięć będzie ograniczeniem. Moim zdaniem AM5+ wprowadzi obsługę DDR5 8000MHz, która ma sens dla topowych procesorów. Słabsze wersje będą nadal na AM5. Być może nawet zachowają zgodność gniazda.
        • avatar
          HardCorak
          -2
          Przy AM4 też zapewniali że będzie długo wspierany po czym przy premierze ryzen 5000 ogłosili że nie będzie wsparcia dla chipsietów 300/400. Wsparcie jest tylko dlatego że społeczność zareagowała i zmienili zdanie.
          • avatar
            maluszek88
            -10
            ODDAJCIE PIENIADZE ZA MOJE SPALONE CPU!!! NAROBILISCIE OVERVOLTAGE W AMD EXPO I MI SIE ZJARAŁ KONTROLER RAM W 7700X. NOZKI TO AZ CZARNE I LAMIANT. A jA ZGUBILEM PARAGON I KESTES

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login