Instalacje fotowoltaiczne działają bez specjalnej ingerencji użytkowników. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie są potrzebne żadne prace konserwacyjne. Czasem musimy zadbać o panele, by zapewnić sobie bezpieczeństwo lub większą wydajność instalacji.
Sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych często zachęcają klientów do inwestycji, mówiąc, że tego rodzaju elektrownia jest bezobsługowa. W dużej mierze jest to prawda, ale wszystko zależy od konkretnego rodzaju instalacji. Jak zawsze wskazane jest jednak dokładne zainteresowanie się stanem instalacji.
Podstawową czynnością, którą mogą i chcą wykonywać właściciele instalacji fotowoltaicznych, jest mycie paneli fotowoltaicznych. Zaznaczmy jednak, że często nie jest to czynność obligatoryjna – odpowiednio zamontowane panele fotowoltaiczne często czyszczą się samoczynnie wraz z opadami deszczu. W niektórych przypadkach mycie może być jednak dobrym pomysłem.
Kiedy myć panele fotowoltaiczne?
Zacznijmy od tego, że mycie paneli fotowoltaicznych z lekkich zabrudzeń nie ma dużego wpływu na wydajność całego systemu, w związku z czym odradzamy wykonywanie takiej czynności w sytuacji, gdy generuje ona nadmierne ryzyko. Jeśli mamy do czynienia z elektrownią słoneczną zbudowaną na gruncie, mycie nie powinno stanowić dużego problemu. Jednak próba mycia paneli zamontowanych na dachu z drabiny czy ze stopni kominiarskich może być niebezpieczna – łatwo się potknąć, pośliznąć i wyrządzić sobie krzywdę.
W sytuacji, gdy mamy pewność co do bezpieczeństwa całego procesu, panele fotowoltaiczne dobrze jest umyć po okresie intensywnego pylenia roślin. Jeśli znajdujemy się w okolicy, gdzie zjawisko to jest szczególnie silne, dobrze byłoby wyczyścić moduły fotowoltaiczne, kiedy pyłki przestaną się już osadzać. Podobnie ma się rzecz w przypadku nietypowych zabrudzeń, takich jak na przykład pył z pobliskiego placu budowy.
Moduły warto też umyć, gdy pojawią się na nich większe zabrudzenia, które nie są usuwane przez deszcz. Mowa na przykład o ptasich odchodach, które zacieniają względnie duży fragmentu modułu fotowoltaicznego, co może wpływać na wydajność całego systemu.
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Do mycia paneli fotowoltaicznych nie powinniśmy używać myjki ciśnieniowej. Wysokie ciśnienie może dokonać mikrouszkodzeń modułów. Zamiast tego powinniśmy użyć szczotek o miękkim włosiu lub miękkich gąbek. Aby uniknąć zarysowań na panelach, powinniśmy obficie polewać je wodą. Do mycia najlepiej użyć deszczówki lub wody destylowanej, by uniknąć osadu z kamienia. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrze byłoby choćby spłukać panele taką wodą. Jeśli sama woda nie wystarczy do umycia paneli, można skorzystać z delikatnych detergentów lub dodać do wody octu.
Czy warto myć panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne warto umyć wtedy, gdy występują na nich silne, punktowe zabrudzenia. Unikajmy jednak ryzyka i nie podejmujmy się mycia paneli zamontowanych na dachu. Takie czynności wymagają odpowiedniego sprzętu i zabezpieczenia i bez nich nie powinniśmy podejmować się takich czynności. Mycie paneli zamontowanych na konstrukcji naziemnej jest znacznie łatwiejsze, ale nie oznacza to, że powinniśmy myć je regularnie. To czynność, którą wykonuje się dość rzadko.
Jak dbać o fotowoltaikę?
Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie muszą wykonywać zbyt wielu prac konserwujących. Jeśli mamy swobodny dostęp do instalacji, dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić jakość połączeń elektrycznych – luźne połączenie między wtyczkami jest częstym powodem występowania pożarów instalacji fotowoltaicznych. Jeśli jednak nie wiesz, jak dokładnie zweryfikować jakość połączeń, wezwij do tego celu fachowca.
W ramach przeglądu instalacji powinien on także sprawdzić jakość połączeń między modułami a falownikiem. Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak każda inna instalacja elektryczna, powinna zostać poddana okresowym pomiarom, które pozwolą na stwierdzenie m.in. poprawności działania zabezpieczeń. Pomiary te może wykonywać wyłącznie elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!