Telewizory

Używasz telefonu podczas burzy? Dużo osób o tym nie wie

przeczytasz w 1 min.

Sezon burzowy trwa w najlepsze. Jednocześnie powraca kwestia bezpieczeństwa używania telefonu podczas burzy. Warto dokładnie wyjaśnić tę kwestię, bo w międzyczasie pojawiło się tutaj kilka mitów.

Rozpoczęcie sezonu burzowego przywraca pytania dotyczące bezpieczeństwa sprzętu elektronicznego. Wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak chronić swoje urządzenia podczas gwałtownych burz – czy odłączać telewizor w czasie burzy, ale też czy można ładować telefon podczas burzy

Część osób ogólnie zastanawia się nad bezpieczeństwem użytkowania telefonu podczas burzy. Od dawna w społeczeństwie funkcjonuje przeświadczenie, że telefon podczas burzy przyciąga pioruny. Jak jest w rzeczywistości? 

Czy telefon podczas burzy przyciąga pioruny? 

To mit. Orange Polska informuje, że badania naukowe wielokrotnie wykazały, że sieć komórkowa i smartfony nie przyciągają piorunów. Pole elektromagnetyczne generowane przez telefony komórkowe jest na tyle małe, że przypadkowe trafienie pioruna z telefonem w ręku zdarza się rzadko i tylko w szczególnych okolicznościach.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, ryzyko trafienia pioruna telefonu komórkowego jest bardzo niskie. Twierdzenie, że błyskawica może podążać za falami radiowymi, jest całkowicie nieuzasadnione.

Ważne jest, aby unikać ładowania telefonu podczas burzy. Co prawda pozostawienie ładowarki w gniazdku pobiera niewiele energii elektrycznej, ale warto dmuchać na zimne. Nie tylko z tego powodu, że może ona doprowadzić do pożaru.

Każdy nowo wybudowany budynek powinien być wyposażony w system odgromowy, który chroni przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Chociaż systemy te nie zawsze działają skutecznie, warto podjąć środki zapobiegawcze. Niestety, samo wyłączenie bezpieczników lub korzystanie z listwy antyprzepięciowej nie zapewni nam ochrony. 

Jeśli obawiacie się zbliżającej się burzy, pomocne będą radary burz na telefon. Dzięki aplikacjom, zawsze otrzymacie aktualne ostrzeżenia i informacje pogodowe.

Źródło: Orange, WP Tech, foto: Adobe Stock

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    assistant
    5
    Tylko 5g ściąga dlatego na lato telefon oklejam folia alu
    • avatar
      piomiq
      4
      Kategoria Telewizory. Aha.
      • avatar
        piomiq
        2
        "Od dawna w społeczeństwie funkcjonuje przeświadczenie"
        A tą informacje to skąd autor wziął? Z własnego przeświadczenia o tym?
        Czy może miał jakieś źródło o którym "zapomniał" wspomnieć?
        • avatar
          Marek1981
          1
          Autor nie rozumie co pisze, mit ale jednocześnie "przypadkowe trafienie pioruna z telefonem w ręku zdarza się rzadko i tylko w szczególnych okolicznościach". Telefon raczej nie jest niebezpieczny. System odgromowy nie należy traktować jako pewnik, traci on parametry w czasie i w zależności od warunków pogodowych. Co więcej czasami piorunochrony powodują tzw ściąganie (najlepsza droga ujścia ładunku). Temat na tyle złożony (prąd wtórny) i taki krótki artykuł tylko śmieszy.
          • avatar
            pawluto
            0
            To mi przypomina newsa który zniknął dosyć szybko jak się pojawił...ten o lodówce w piwnicy :)