SSD

Czym różni się dysk SSD od eMMC?

przeczytasz w 2 min.

Dysk SSD czy eMMC? Opisujemy różnice między nośnikami. Doradzamy, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w laptopie.

Producenci komputerów coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych dysków twardych HDD, a coraz częściej stosują nowszą pamięć flash – czy to w postaci nośnika SSD czy też pamięci eMMC. Czym różnią się obydwa rozwiązania?

Czym różni się dysk SSD od eMMC?

W odróżnieniu od tradycyjnych dysków twardych, obydwa nośniki bazują na pamięci półprzewodnikowej. Mamy tutaj do czynienia z pamięcią NAND, gdzie dane są przechowywane w tzw. komórkach pamięci. Możemy więc liczyć na wyższą wydajność (szczególnie przy operacjach na małych plikach), a przy tym większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz całkowicie bezgłośną pracę.

Samsung eMMC
Pamięć eMMC ma postać układu lutowanego bezpośrednio na płytce drukowanej (bez możliwości wymiany)

Różnice między eMMC i SSD sprowadzają się do budowy nośnika. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z układem montowanym bezpośrednio na płytce drukowanej, w którym od razu zintegrowano pamięć flash i kontroler pamięci. Budowa dysku SSD jest bardziej skomplikowana – producenci stosują tutaj kilka układów pamięci i zewnętrzny kontroler, a całość ma postać nośnika podłączanego do złącza SATA, M.2 SATA lub M.2 PCIe.

Dysk eMMC vs SSD

Kiano Elegance 13.3 - wydajność pamięci eMMC  Kiano Elegance 13.3 - wydajność dysku SSD
eMMC vs SSD - porównanie wydajności pamięci eMMC (po lewej) i dysku SSD (po prawej)

Z uwagi na różnice w budowie, nośniki oferują inne parametry. Pamięć eMMC ma pojemność maksymalnie 128 GB (zwykle jest to 32 lub 64 GB), a oferowane transfery zwykle sięgają około 150/100 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu danych.

SSD oferują dużo lepsze parametry, bo ich pojemność wynosi nawet 2 TB w przypadku nośników M.2 i 4 TB w przypadku dysków SATA. Wydajność też jest dużo lepsza, bo w przypadku modeli z interfejsem SATA może sięgać 550/500 MB/s, a w przypadku topowych konstrukcji pod PCIe jest to nawet 3500/2500 MB/s.

Laptop z SSD i laptop z eMMC

Obydwa rozwiązania sprawdzą się w różnych scenariuszach. Pamięć eMMC zwykle znajdziemy w tańszych laptopach, które zostały zaprojektowane z myślą o codziennych zastosowaniach. Użytkownicy nie powinni tutaj aż tak odczuwać mniejszej pojemności i słabszych osiągów nośnika. W niektórych konstrukcjach można jednak dołożyć tradycyjny dysk SSD (dobrym przykładem jest model Kiano Elegance 13.3).

ADATA Ultimate SU900
Dysk SSD możemy wymienić na szybszy i/lub pojemniejszy model

Dysk SSD do bardziej uniwersalne rozwiązanie, które można spotkać w najróżniejszych konstrukcjach - począwszy od podstawowych laptopów do domu, przez wydajne modele do grania, a skończywszy na mobilnych stacjach roboczych. Sporym atutem jest tutaj możliwość wymiany nośnika na szybszy i/lub pojemniejszy model.

Źródło: inf. własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Balrogos
    0
    Chodzi przede wszystkim o czas dostepu nie predkosci ktorych bez przerzucania plikow z ssd na ssd i tak nie zauwazymy.
    • avatar
      Rav-X
      0
      Następna metoda na skrócenie żywotności sprzętu. Pamięć eMMC zacznie się sypać i sprzęt do kosza, chyba, że ktoś jest specem od lutowania, to jeszcze jakoś sobie poradzi.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login