Dysk SSD czy eMMC? Opisujemy różnice między nośnikami. Doradzamy, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w laptopie.
Producenci komputerów coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych dysków twardych HDD, a coraz częściej stosują nowszą pamięć flash – czy to w postaci nośnika SSD czy też pamięci eMMC. Czym różnią się obydwa rozwiązania?
Czym różni się dysk SSD od eMMC?
W odróżnieniu od tradycyjnych dysków twardych, obydwa nośniki bazują na pamięci półprzewodnikowej. Mamy tutaj do czynienia z pamięcią NAND, gdzie dane są przechowywane w tzw. komórkach pamięci. Możemy więc liczyć na wyższą wydajność (szczególnie przy operacjach na małych plikach), a przy tym większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz całkowicie bezgłośną pracę.
Pamięć eMMC ma postać układu lutowanego bezpośrednio na płytce drukowanej (bez możliwości wymiany)
Różnice między eMMC i SSD sprowadzają się do budowy nośnika. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z układem montowanym bezpośrednio na płytce drukowanej, w którym od razu zintegrowano pamięć flash i kontroler pamięci. Budowa dysku SSD jest bardziej skomplikowana – producenci stosują tutaj kilka układów pamięci i zewnętrzny kontroler, a całość ma postać nośnika podłączanego do złącza SATA, M.2 SATA lub M.2 PCIe.
Dysk eMMC vs SSD
eMMC vs SSD - porównanie wydajności pamięci eMMC (po lewej) i dysku SSD (po prawej)
Z uwagi na różnice w budowie, nośniki oferują inne parametry. Pamięć eMMC ma pojemność maksymalnie 128 GB (zwykle jest to 32 lub 64 GB), a oferowane transfery zwykle sięgają około 150/100 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu danych.
SSD oferują dużo lepsze parametry, bo ich pojemność wynosi nawet 2 TB w przypadku nośników M.2 i 4 TB w przypadku dysków SATA. Wydajność też jest dużo lepsza, bo w przypadku modeli z interfejsem SATA może sięgać 550/500 MB/s, a w przypadku topowych konstrukcji pod PCIe jest to nawet 3500/2500 MB/s.
Laptop z SSD i laptop z eMMC
Obydwa rozwiązania sprawdzą się w różnych scenariuszach. Pamięć eMMC zwykle znajdziemy w tańszych laptopach, które zostały zaprojektowane z myślą o codziennych zastosowaniach. Użytkownicy nie powinni tutaj aż tak odczuwać mniejszej pojemności i słabszych osiągów nośnika. W niektórych konstrukcjach można jednak dołożyć tradycyjny dysk SSD (dobrym przykładem jest model Kiano Elegance 13.3).
Dysk SSD możemy wymienić na szybszy i/lub pojemniejszy model
Dysk SSD do bardziej uniwersalne rozwiązanie, które można spotkać w najróżniejszych konstrukcjach - począwszy od podstawowych laptopów do domu, przez wydajne modele do grania, a skończywszy na mobilnych stacjach roboczych. Sporym atutem jest tutaj możliwość wymiany nośnika na szybszy i/lub pojemniejszy model.
Źródło: inf. własna
Komentarze
5